Koncert  Kolęd
"Śpiewamy i gramy dla Pani z Góry Karmel"

powrót

12.01.2009.Uzupełniono o foto z Górek - kolęda
Góra  Karmel w Ziemi Świętej.

  "Każdy zakon bierze swoją nazwę albo od miejsca, albo od świętego" - pisze Jan Baconthorpe, czternastowieczny angielski pisarz karmelitański"
  Od miejsca, tak jak Cystersi, których nazwa pochodzi od Citeaux lub nasz Zakon, który nazwę swą wywodzi od Karmelu".
   Karmel jest łańcuchem górskim poprzecinanym licznymi wąwozami i dolinami, ciągnącym się na przestrzeni ok. 25km. Stromymi zboczami opada do Morza Śródziemnego tworząc przylądek koło Zatoki Hajfa w Izraelu. Karmel oznacza
"ogród".


   Góra Karmel
,  uważana jest za świętą przez żydów, chrześcijan, muzułmanów i bahaitów. Mówi się, że Pitagoras zatrzymał się tam podczas swej wyprawy do Egiptu, prorok Eliasz zamieszkiwał w tamtejszych dwóch grotach, a rodzina Jezusa zatrzymała się tam wracając z Egiptu.

  Tam sięgają początki Zakonu Karmelitańskiego. To w jej grotach formował się charyzmat Karmelu, gdzie w czasach przed Chrystusem żył i działał prorok Eliasz, duchowy praojciec życia eremickiego.      Bóg podarował eremitom Maryję.
   Mała Miriam z Nazaretu prowadzi życie ukryte, ubogie i czyste a zarazem otwarte na drugiego człowieka.    Pragnienie prowadzenia życia jak Maryja, naśladowania Jej w rozważaniu Słowa , na drodze wiary, w ukrytej adoracji Jego Obecności zrodziły pierwszą karmelitańską wspólnotę.
  Być blisko Boga. Poprzez Dar modlitwy, w warunkach milczenia i samotności, być dla drugiego człowieka i za drugiego człowieka. To pragnienia wielu pokoleń, które tam się gromadziły i które nadal gromadzą, choć w innych miejscach i różnych warunkach.

   
Karmelici (pełna nazwa po łac. Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel) - katolicki zakon kontemplacyjny Marii Panny z góry Karmel o surowej regule.

   Strój karmelitów składa się z tuniki z pasem koloru brązowego oraz szkaplerza i kaptura tegoż koloru. Pod szkaplerzem krzyżyk profesyjny. Przy lewym boku- różaniec. W określonych okolicznościach np. msza święta, Liturgia Godzin I klasy zakłada się biały płaszcz z kapturem

Do Polski Karmelici zostali sprowadzeni w 1397 r. przez Jadwigę Andegaweńską i Władysława II Jagiełłę. Początkowo mieli klasztory w Krakowie, Płońsku, Bydgoszczy i Poznaniu.

A rem - czyli do rzeczy:

  Punktualnie o godzinie 15-tej w naszym kościele "Kolędowanie u Pani z Góry Karmel" zaczęła Parafialna Orkiestra Dęta - Dziewkowice pod dyrekcją kapelmistrza Andrzeja Filusz  Zagrała "Festmarsch" następnie ks. proboszcz dr Krystian Ziaja powitał gości z Dziewkowic - przedstawił orkiestrę i naszą Scholę parafialną, którą prowadzi Katarzyna Długosz z Folwarku. Ks. proboszcz powitał również wszystkich gości obecnych na IX już Kolędowaniu.
  
Wspólnie zaśpiewaliśmy "Wśród nocnej ciszy" . Następnie Katarzyna Długosz ze swoją Scholą zaśpiewały nam ("Betlejemska jasność, "Bosy pastuszek" i "W stajence" ) potem znowu - wszyscy razem "Jezu miłe dzieciątko". Ja w międzyczasie robiłem fotografie na pamiątkę.
 

Parafialna Orkiestra Dęta Dziewkowice - w głębi Schola parafialna Chrząszczyce

 
 
 

Ks. proboszcz dr Krystian Ziaja podczas powitania

Dyrygent Kapelmistrz Andrzej  Filusz

Schola Parafialna - Chrząszczyce

Parafianie i goście

 

Katarzyna Długosz z Folwarku - Organistka i prowadząca Scholę parafialną

A to schola - podopieczni Katarzyny;  Daniela Szemainda - Mariette Weidler - Ada Konieczko - Dominika Szindzielorz - Sabina Styrnol - Sabina Maciek - Patrycja Wilczek - Ania Chudalla - Alicja Margos - Patrycja Kaleta - Ania Weinzettel - Magda Margos - Monika Miedek - Natalia Głatki - Kamila Matuszek - Julia Miedek - Marysia Szindzielorz -  Ania Szindzielorz -  Karolina Szindzielorz - Martyna Kubis - Paulina Kubis.

 
 
 
 


Kolędowanie trwa.
 Orkiestra zagrała nam " Bóg się rodzi" - "Gdy  się Chrystus rodzi" - "Tryumfy Króla Niebieskiego"  a Schola zaśpiewała: "Śliczna Panienka" - "Hej bracia", a to był ostatni utwór scholi i dziewczyny przeszły do zachrysti - gdzie się udało zrobić  kilka fotografii - prywatnie 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kolędowanie trwa - teraz już tylko orkiestra dęta - "In Heil' ger Nacht" - "Jingel Bells" - "White Christmas" Na zakończenie krótkie nabożeństwo i wspólne śpiewanie "Cicha noc" z Orkiestrą  Dętą z Dziewkowic
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ks. proboszcz bacznie obserwuje .... czy dobrze grają .... widać zadowolony, tak samo jak parafianie, którzy brawa bili na stojąco
 

 
 
 
 
 

Owacje na stojąco i wielkie brawa w ostatniej części koncertu.
 

Brawa na stojąco

 
 
 
 

Bardzo głośno grali a mała Szindzielorka śpi.
 Ani trąby ani bębny mnie nie obudzą.
 

 
 

To już koniec śpiewania i grania dla Pani z Góry Karmel

 

Orkiestra Dęta - niby tylko męska - ale znalazłem rodzynka - jedna pani grała na puzonie

 

Po koncercie ks. proboszcz zaprosił wszystkich wykonawców na "Kafej und Kuchen"  do sali parafialnej - gdzie również wykonałem kilka fotografii.

Koncert trwał prawie 1,5 godziny .... jak wskazuje zegar na wieży kościoła.

Szindzielorki w salce parafialnej.

 

Wygłodniali

Ks. proboszcz w nowej roli........ kelnera.
 

 
Orkiestra składała się z samych "generałów".... tylko orderów im brak.
 Jak będą dalej tak grali to i medale się znajdą.
 
 
 
 
Znane twarze

Puzonistka - w czasie degustacji.... kawy.
Obok .... prostuje palce ....czy to modlitwa?

 

 
 

modelka

 

Komu jeszcze kawy.........?

Komu jeszcze pączka........?
 

Panowie na tle pięknej pani

Schola parafialna

Teraz już nie śpi.............a podczas koncertu nawet bębny i trąby ją nie zbudziły.
 

I ten miły uśmiech dostałem na pożegnanie z wykonawcami dzisiejszego koncertu.


Post - scriptum
 

W naszym Folwarku dziś w godzinach popołudniowych były również odwiedziny duszpasterskie  - czyli po nasymu "kolęda". Ks. proboszcz dr Krystian Ziaja odwiedził również mój dom w towarzystwie ministrantów.
 

 
 
 

Już po kolędzie i po śpiewaniu kolęd dla Pani z Góry Karmel. W przyszłym roku będziemy świętowali
X-ty  jubileuszowy koncert . Do zobaczenia w 2010 roku.
 

Dziś 12.01.2009r. otrzymałem foto z Górek - ks. proboszcz na kolędzie u państwa Anioł i Gogolok - foto przysłała Ewelina Gogolok - Dziękuję
 

 

Pozdrowienia dla wszystkich moich internautów.                                                   rudolf z folwarku

powrót

Odwiedzin ogółem: 007855 Odwiedzin dzisiaj: 3