Te Deum Laudamus
Przysiecz, 18 października 2009 roku

Tak niewielu,  zrobiło tak wiele

część I Przysiecz

powrót
 

 Informacje opracował i przysłał ks. dr hab. Andrzej Hanich proboszcz Prószkowa i Przysieczy

W ciągu zaledwie czterech miesięcy letnich (od czerwca do września) roku 2009 z Bożą pomocą dokonaliśmy nadzwyczajnego dzieła, a mianowicie równoczesnego gruntownego remontu dwu kościołów w naszej prószkowskiej parafii – filialnego w Przysieczy i parafialnego w Prószkowie.

Generalny remont kościoła w Przysieczy był ogromnym wysiłkiem finansowym i przedsięwzięciem technicznym, w efekcie którego „nasz mały kościółek na górce” (z piosenki zespołu Proskauer Echo), nigdy dotąd tak gruntownie nie remontowany w ciągu swoich 84-letnich dziejów, otrzymał: nowe ogrzewanie (podłogowe) z piecem grzewczym, nową granitową posadzkę, odwilgocenie ścian od wewnątrz (poprzez tzw. injekcje i nasączenie murów na poziomie posadzki specjalnym preparatem izolującym, który hamuje proces zawilgocenia ścian) i drenaż murów kościoła od zewnątrz, wymalowanie wnętrza świątyni, wymianę kabli elektrycznych i całkowicie nowe nagłośnienie i oświetlenie, nowe ołtarze: główny, boczny i stół eucharystyczny czyli ołtarz „twarzą do ludzi” wraz z ambonką, a w głównym ołtarzu nowe obrazy, m.in. kopia Piety El Greco i figury: Zmartwychwstałego Jezusa, św. Jana Marii Vianneya–patrona proboszczów (z racji Roku Kapłańskiego) i św. Ojca Pio z Pietralciny oraz nowe tabernakulum, „papieski” krzyż procesyjny, sedilia, księgi liturgiczne, świeczniki i chodniki, a w kościele nowe ławki dla wiernych, dębowe schody na chór i konfesjonał oraz wyświetlacz numerów pieśni z „Drogi do Nieba”, ozdobne kraty drzwiowe i okienne, zaś na kościele nowe pokrycie dachowe dachówką o najwyższej jakości wraz z odgromnieniem i uziemieniem (czyli z tzw. bednarką wkopaną do ziemi dookoła kościoła) oraz wymalowanie elewacji kościoła od zewnątrz i pokrycie blachą miedzianą szczytu wieży, a także wymalowanie i wyposażenie w nowe meble zakrystii oraz wybudowanie nowej dzwonnicy z trzema nowymi dzwonami (oprócz dotychczasowej sygnaturki na wieży kościoła), wśród których są dwa dzwony z kościoła po-ewangelickiego w Prószkowie. Przed dwoma laty (w czasie letnich wakacji 2007 r.) kościół wraz z otoczeniem skanalizowano, przy zakrystii dobudowano sanitariat oraz pomieszczenie gospodarcze, a teren przykościelny został powiększony o dalszych 50 arów ziemi. Tak więc z wyjątkiem murów, organów oraz stacji Drogi Krzyżowej, w kościele w Przysieczy teraz jest wszystko nowe.

  Uroczyste Te Deum Laudamus w kościele na  górce w Przysieczy, odbyła się z udziałem ks. Biskupa Jana Bagińskiego, Burmistrz Miasta Prószkowa pani Róży Malik, Przewodniczącej Rady Miasta w Prószkowie pani Klaudii Lakwa, Przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim pana Norberta Rascha, Starosty Powiatu Opolskiego pana Henryka Lakwy i innych Ważnych Osobistości (nazwisk nie zapamiętałem).   Przy ołtarzu przyjaciele ks. Andrzeja (nie zapamiętałem nazwisk). Po uroczystościach wspólna fotografia.

 

 

Przed bramą na placu kościelnym w oczekiwaniu na biskupa
 

 
 

Moment powitania ks. Biskupa
 

 

ks. biskup Jan Bagiński
 

 

W drodze do kościoła
 

 

W małym "Kościółku na górce"
 

 
 
 
 
 
 
 

ks. biskup Jan Bagiński
 

 
 
 
 

"Przekażmy sobie znak pokoju"
 

Pani burmistrz Róża Malik i przewodniczący mniejszości niemieckiej na Śląsku Opolskim Norbert Rasch

 

Pani Klaudia Lakwa - przewodnicząca Rady Miasta Prószkowa i pan Henryk Lakwa - Starosta Powiatu Opolskiego
 
 

Podczas komunii
 

 
 
 
 
 

Ks. proboszcz dr hab. Andrzej Hanich - słowa podziękowania
 

ks. biskup Jan Bagiński
 

 
 
 
 
 

"Proskauer Echo"
 

 

Piękna piosenka "O małym kościółku na górce"
 

 
 
 
 

"Przysieczanki"
 

 
 

Kwiaty dla Ks. biskupa  od "Przysieczanek"
 

 

Przysieczanki "Piosenka dla ks. Biskupa"
 

 
 

Pani burmistrz miasta Prószkowa Róża Malik
 

 
 
 

Nowy ołtarz
 

Koniec nabożeństwa
 

Przed małym kościółkiem na górce
 

"Proskauer Echo"

 

 

Przygotowanie do wspólnej fotografii
 

 
 
 

I tą wspólną fotografią zakończyło się uroczyste Te Deum Laudamus - po kapitalnym remoncie małego kościółka na górce
 

Przysieczanie zadowoleni ze swojej pracy wracają do domów
 

 
 
 
 

Ks. proboszcz dr hab. Andrzej Hanich z uśmiechem odprowadza swoich parafian z Przysieczy,
 którzy zrobili tak wiele, a jest ich niewielu
 

 

Mały kościółek na górce w Przysieczy - po uroczystym Te Deum Laudamus (18.10.2009 r.)

 

Gratulacje dla mieszkańców Przysieczy!     i pozdrowienia

z folwarku rudolf

 

P.S. Informacja, którą otrzymałem pocztą elektroniczną

Przysiecz 18-10-2009r. 

Msza 900 Przysiecz 

Drogi ks. Profesorze - Prałacie, słowa pieśni „Weź w swą opiekę nasz kościół święty…” od momentu przyjścia do  naszej parafii  stają się w pełni realne. Wspierasz nas duchowo, prowadzisz nas po ścieżkach, które prowadzą do zbawienia i jak prosiliśmy na Twoim wprowadzeniu jako proboszcza do naszej parafii: By Parafia stała się domem, tak dzisiaj nasza Przysieczańska świątynia w nowym blasku została w pełni oddana na chwałę Bogu, a nam na zbawienie.

Dziękujemy Ci że dajesz nam serce na dłoni, Dziękujemy, że to serce, Twoje serce, pała miłością Jezusową – pała do nas Twoich parafian. Optymizm, silna wola, zaangażowanie pastoralne jak i gospodarcze, zaowocowały, czego dowodem jest ten kościół i dzisiejsza uroczystość. Niemożna nie wspomnieć o dzwonnicy, która została wybudowana z Twojej inicjatywy. „Dzwonnica ks. Andrzeja Hanicha” wzbogaca nasz plac przykościelny nie tylko optycznie, ale ubogaca także okolice brzmieniem swych dzwonów.  Bez Twojego zapału drogi księże proboszczu nasz kościółek nie był by tym czym jest teraz „Perełką” Przysieczy.


BÓG CI ZAPŁAĆ.

Kleryk Krzysztof Janikula

 

powrót

Odwiedzin ogółem: 005566 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1