Spotkanie autorskie z Heleną Buchner "Hanyską"
Folwark 18.11.2009 r.

powrót
 

  Wczorajsze spotkanie z Heleną Buchner, autorką "Hanyski" w naszym małym Folwarku, było doskonałym przykładem, że opisane w książce losy śląskich rodzin, są więcej niż prawdziwe.
  Prawdziwy Hanys to tylko do roboty, najlepiej na "saksach", a prawdziwa Hanyska, to (3 x K) - "Kirche, Küche, und Kinder".  Żadnych innych zainteresowań, nie ciekawią nas nawet własne losy, własne nieszczęścia, które spotkały naszych rodziców, dziadków i wielu jeszcze żyjących mieszkańców Folwarku. A pani Helena Buchner, zadała sobie trud, aby to wszystko opisać! Co z tego! Na spotkanie (dobrze przygotowane przez państwo Kania - Andreasa i Magdę  "DFK Folwark") zjawiła się garstka folwarskich Hanysów, a z młodych nie było nikogo.
 

  Hanyse i Hanyski są odporni na wiedzę, a ci którzy to zrozumieli, mieszkali lub mieszkają na zachodzie. Na Śląsku urodziło się 13 noblistów (ale mieszkali i pracowali na zachodzie). Kopernik (ten co to zatrzymał słońce i ruszył ziemię) też miał korzenie w śląskiej ziemi, nie daleko Nysy. Max Born (urodz. Wrocław) - to jeden z najwybitniejszych fizyków teoretyków XX wieku. Otto Stern ( urodz. w Zórach k/Katowic) badania nuklearne, słynny Albert Einstein korzystał z jego badań. Maria Goeppert (urodz. w Katowicach) noblistka w 1963 roku współpracowała z Max Bornem. Konrad Bloch (urodz. w Nysie) - Nobel w 1964 roku, za badania nad cholesterolem. Wyliczanka wszystkich Ślązaków Noblistów jest długa, nic o nich na Śląsku - gdzie się urodzili nie słychać, bo wszyscy karierę naukową robili na zachodzie -  rozsławiali i pracowali  dla Ameryki.

Pytam: dlaczego nie tu, na Śląsku
? !
  

  Zawsze się zastanawiałem, dlaczego przez całe wieki (1526 - 1740 Habsburgom, 1740 - 1850 Prusom, 1850-1945 Niemcom a od 1945 do dziś Polakom),  tak łatwo przyszło manipulowanie Ślązakami. Zawsze traktowano nas jak ludzi II kategorii. Odpowiedź nasuwa sie sama, jeśli popatrzymy na siebie (na ilość obecnych na wczorajszym spotkaniu) i zapytamy jakie - oprócz pracy - mamy zainteresowania?

  Nadszedł czas i jest odpowiedni klimat, aby to wszystko zmienić. Tu na Śląsku zawsze rodziło się wielu mądrych dzieci (przykład - nobliści), tak jest i dzisiaj. Tu pomieszane są trzy cordia (serca) - ze wschodu, zachodu i południa Europy, taka wymiana krwi zawsze jest korzystna dla potomstwa. Musimy jednak zacząć od siebie, stwarzać warunki, zachęcać, a najważniejszy jest własny przykład. Kochane Hanyski dopiszcie sobie 4te - K  - Ksiązki.   Niewiedza robi z Hanysów niewolników - tylko wiedza jest kluczem do sukcesu. Wczoraj była okazja poznać ułamek bogatej historii naszego Śląska. Szkoda, że było nas tak mało!

 
 
 
 

foto: Magda. K.

Foto: Magda K.

Foto: Magda K.

Foto: Magda K.

Foto: Magda K.

Kwiaty dla pani Heleny Buchner po spotkaniu autorskim w Folwarku
 
 

Foto: Magda K.

To było na spotkaniu autorskim z panią Heleną Buchner  we Wrocławiu  13/09/2009 r.
(fotografię przysłała mi Gabrysia Chudalla z Prószkowa - dziękuję)
 

Recenzja  książki "Dziewczyny z Koziej Górki"  autorstwa Heleny Buchner

w skrócie:
 

Więc przeczytaliśmy - mój mąż i ja - "Dziewczyny z Koziej Górki"
Poruszyła nas ta powieść do głębi serca. Opisany świat, uczucia, mentalność są nam dobrze znane. Atmosfera w rodzinach, stosunek do najbliższych to wszystko i nasze doświadczenie. Moi Rodzice też " uciekali przed frontem" - z ich opowiadań znam te przeżycia. Nigdy nie zrozumiem, jak ludzie wtedy wytrzymywali dni, miesiące i lata strachu, często paniki. Człowiek jest silny, a chęć ratowania własnej skóry ogromna. ......

   W Pani stylu nie ma nic zbędnego, nie używa Pani wielkich słów. Język jest prosty jak ludzie, którzy się nim posługują. Trafne jest to pisanie w języku polskim, przy użyciu składni niemieckiej - tak mówiono w wielu wsiach.......

Pani ksiązki mają bardzo ważna funkcję! Uważam, że powinny być czytane przez wszystkich mieszkańców Śląska Opolskiego ........

Dorota i Josef Schroeder - Regensburg (Niemcy)


P.S. Państwo Dorota i Josef Schroeder
(to Hanyse z Zagwiźdża obok Murowa na Śląsku) oboje pracują na Uniwersytecie w Regensburg, Dorota  prowadzi wykłady na katedrze "Slawistyce" jej mąż (naukowiec) zajmuje się badaniami mikrobiologicznymi na katedrze "Chemia Organiczna"

 
 
Plakat autor: Andreas Kania - Folwark

pozdrowienia z folwarku rudolf - też hanys

powrót
Odwiedzin ogółem: 005656 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1