Koncert  "Tylko dla Smakoszy" dobrej muzyki
Prószków 30 marca 2009 roku

 

powrót

Pochmurna niedzielna pogoda, taka jesienna wiosna. Do Wielkiej Nocy pozostało 14 dni. Ale nie narzekajmy na pogodę. Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie zorganizował w sali kameralnej- Koncert Duo Altoviolino,dla mieszkańców gminy,  .

Kilka słów o kompozytorach.

Antonio Lucio Vivaldi zwany Il Prete Rosso, co po włosku znaczy "Rudy Ksiądz" Urodził się 4 marca 1678 w Wenecji, zmarł. 28 lipca 1741 w Wiedniu. Jego ojciec był cyrulikiem grającym na skrzypcach. To od niego młody Vivaldi uczył się gry na tym instrumencie. Był golibrodą o zamiłowaniach muzycznych, przez co znalazł zatrudnienie w orkiestrze katedry św. Marka. Antonio był pierwszym z piętnaściorga rodzeństwa. Ojciec uczył go gry na skrzypcach.  Kształcił się na księdza i w wieku 25 lat otrzymał święcenia kapłańskie. Przyznawał się jednak do braku powołania, dlatego też przestał odprawiać msze.

 

 

Jerzy Fryderyk Händel  Urodził się 23 lutego 1685 w Halle, zmarł 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor i organista. Ze względu na to, że długie lata przebywał i pracował w Londynie, gdzie był znany pod nazwiskiem George Frideric Haendel, uważany jest niekiedy za kompozytora angielskiego. W 1727 roku przyjął obywatelstwo brytyjskie.

 

 

Johann Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 w Eisenach, zmarł 28 lipca 1750 w Lipsku. Kompozytor niemiecki muzycznej epoki baroku, organista i nauczyciel muzyki. Był najmłodszym ósmym dzieckiem Johanna Ambrosiusa Bacha, muzyka miejskiego i Marii Elisabeth Lämmerhirt. Należał do najbardziej chyba zdumiewającej muzycznej rodziny w historii. Przez ponad 200 lat w rodzinie tej byli muzycy i kompozytorzy. Pochodził z rodu liczącego kilkaset lat. Każdy członek tego rodu nosił imię Johann.
  Grał na klawesynie i skrzypcach, słynął jako wirtuoz organów. Działał w Weimarze jako skrzypek dworski, potem przebywał w Köthen na stanowisku nadwornego kompozytora i kapelmistrza. Większą część życia spędził jednak w Lipsku, gdzie pracował jako kantor i główny organista kościoła św. Tomasza Znany z rubasznego humoru, do końca życia uwielbiał zabawy i picie wina. Ostatnie lata życia Bach spędził przede wszystkim na walce z postępującą ślepotą.

 

 

 

  Byłem i z wielka uwagą słuchałem dobrej muzyki. Na sali kameralnej było mało słuchaczy. Czyżby rzeczywiście  w naszej 12- tysięcznej gminie, było tak mało melomanów? A może deszczowa pogoda Wam przeszkodziła? Szkoda, wielu mieszkańców narzeka, że w naszej gminie nic się nie dzieje!!! A tu taka okazja do słuchania muzyki żywej - a Wy siedzieliście przed telewizorem. Żałujcie!

  Koncert odbył  się w sali kameralnej. Kameralny był również zespół - tylko trzy urocze Panie.
 - Zespół o najmniejszej obsadzie, wystarczającej jednak, by wykonać jeden z najprzyjemniejszych sposobów współgrania - czyli muzyki kameralnej. "Altówka ze skrzypcami - jasna barwa z ciemnym kolorytem - przyprawiona szczyptą wzajemnej sympatii". Tak zachęcająco scharakteryzował pan Joachim Konsek zespół "Duo Altoviolino" I mogę mu tylko pogratulować trafnej oceny.
 

Joachim Konsek podczas powitania

  Ponieważ towarzyszyła mi kamera wykonałem kilka fotografii, na których przedstawiam - jak już wspomniałem trzy urocze panie z zespołu - Duo Altoviolino i Fortepian
 

Joanna Widawska - Landwójtowicz  - skrzypce
Sabina Sułkowska - Uronek -  altówka
Katarzyna Husiak - Fortepian

 

pani Katarzyna przy klawiaturze

pani Joanna - skrzypce

pani Sabina - altówka

 

od lewej panie: Katarzyna Joanna i Sabina

pani Sabina

pani Joanna

Teraz kolej na następnego kompozytora -Fryderyk Händel

Pani Katarzyna - w roli słuchaczki.

 

Jestem pod wrażeniem.......

 
 

Pełne skupienie przed następnym utworem  - pani Sabina

 
 
 
 
 
 

To już koniec - Brawa i kwiaty dla artystek

 
 
 
 
 

Po zejściu z podium prosimy do pamiątkowej fotografii   - Dziekujemy!

 
 
 
 
 
Nieliczni słuchacze biją ostatnie brawa. Do zobaczenia i usłyszenia. Dziękujemy wykonawczyniom i organizatorom za miły wieczór.
 

P.S. Duo Altoviolino zapoczątkowało swoją działalność cyklem koncertów edukacyjnych Filharmonii Opolskiej dla dzieci i młodzieży ze szkół na terenie Opolszczyzny. W kolejnym etapie nawiązało współpracę między innymi z Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzką Biblioteką Publiczną, Krakowskim Salonem Poezji, a także ośrodkiem w Kamieniu Śląskim. W ostatnim czasie odbyły się udane i ciepło przyjęte koncerty z towarzyszeniem orkiestr kameralnych Filharmonii Opolskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu. W repertuarze Duo Altoviolino: utwory kompozytorów polskich sonaty A Vivaldiego, J. F. Haendla, J. S. Bacha i inne.

 

pozdrowienia dla moich internautów, rudolf z folwarku

 
Odwiedzin ogółem: 004973 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1