Informacja dla Ornitologów naszego Heimatu

powrót

Pan Grzegorz Wieczorek  [grzegorz.wieczorek@slonskomowa.com]. przysłał mi dziś zawiadomienie pięknie napisane (prawie po nasymu) , wiadomość, która może być ważna dla miłośników naszych ptaków. Przepisuję wszystko bez poprawek i polecam.


po czyszecku:

Co tam we krzach szczebioce?
 
 
Bezmała piyrszô ornitologicznô wandrówka po ślónsku. 

 Ujzdrzeć małégo ptôszka we chrańściach abo we tich pómatlanich gałańziach na kraju lasa nie je leko, ale ptôszi śpiyw dycko słychać z daleka. Tymu ptôkôrze znajóm mocka ptôszich głosów na spamiyńć. Każdégo ptôka poradzóm poznać po głojsie, a ani go niy muszóm dojzdrzeć.  

  A òsobliwie teraz, na wiosnã, ptôki już od samégo rana śpiywajóm aże śpiywajóm. Na polu, w lôsku, na graniczkach, we sicie, na łónkach i przi rzyce – napotkać idzie jé wszandzie. Na ti ranni wandrówce przi Odrze poznómy mocka naszich krzidlatich przôcieli i nauczymy se jejich ślónskich miónów. Isto obôczymy sztyrnôla, pluskwã, ptaszégo króla, raszkã, kowôlika i moc inszich ptôków. Nauczymy se je rozeznôwać po śpiywie i po piyrzu. O jejich życiu i obyczajach bańdziymy rozprawiać blank po ślónsku.  

  Tôwarzistwo Piastowaniô Ślónskij Môwy „Danga“ w Czyszkach projsi Wôs piyknie na ranni szpacyr przi Odrze i na spólné śniôdanié na Ketzlerowym statku w Kotlinach – we gniôździe naszégo tôwarzistwa.
 
Kedy? W sobotã, 4. kwietnia, o godzinie 6.00.
  Kandy? Na parkingu przi kaczmie „Garden Cafe” w Czyszkach (Cisek) wele Kojźlô.  

  Wandrówka bańdzie twać dwie abo trzi godziny i kosztuje do kupy ze śniôdaniã 8 zł. Chto chce prziś, musi se nôprzód zamelduwać u Alojza Ketzlera, tel. 77 4 87 11 14 (zwónić nejlepszi popołedniu!).
  Dejcie pozór: Liczba miejsc je ograniczónô! Na naszã wandrówkã bierymy nejwyżi 15 ludzi. Poranki sóm jeszcze bardzo chłódné. Oblyczcie se blank ciepło. Chto może, niech se sprawi fernglas (lornetkã) i ksiónżkã ò ptôkach, a niech je wejźnie ze sobóm. 

 

po polsku: 

Co tam we krzach szczebioce?

Wycieczka ornitologiczna po śląsku - najprawdopodobniej pierwsza na świecie

 Uczestnicy wycieczki, która będzie trwała około 2,5 godziny, będą mieli okazję nauczyć się rozpoznawać ptaki po głosie i po upierzeniu. O ich życiu i obyczajach przewodnik-ornitolog będzie opowiadał po śląsku. Szczególną uwagę poświęcimy śląskim nazwom ptaków. Po wycieczce planowane jest wspólne śniadanie w siedzibie Tôwarzistwa Piastowaniô Ślónskij Môwy „Danga” w Czyszkach.
  Kiedy? W sobotę, 4. kwietnia, o godzinie 6.00.
  Gdzie?
Na parkingu przy gospodzie "Garden Cafe" w Cisku koło Koźla (200 metrów od kościoła w kierunku na Koźle).
  Organizator:
Tôwarzistwo Piastowaniô Ślónskij Môwy „Danga“.
  Opłata:
8 zł (wraz ze śniadaniem) 

Uwaga! Liczba uczestników jest ograniczona na 15 osób. Chętni do udziału w wycieczce niech się zgłoszą do p. Alojzego Ketzlera (tel. 774 87 11 14).

 

Wskazówka dla dziennikarzy: Dziennikarzy chętnych do udziału w wycieczce prosimy dodatkowo o uprzedni kontakt przez e-mail (grzegorz.wieczorek@slonskomowa.com).

 

powrót

Odwiedzin ogółem: 003517 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1