Poniedziałek Wielkanocny - "Lany ?"

powrót

 Poniedziałek Wielkanocny - zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem, Oblewanką,  dniem świętego Lejka. Drugi dzień świąt Wielkanocy - dzień wolny od pracy, ale w Ameryce dziś pracują.
  W
 tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany w niektórych wioskach.
  Zwyczajem zachowanym w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza oraz w Ostropie (dzielnica Gliwic) jest procesja konna, w której bierze udział również ksiądz. Po uroczystej mszy w intencji dobrych urodzajów orszak objeżdża pola, które kapłan poświęca.

Ks. Ryszard Salańczyk (1927-2007 ur. w Żelaznej k/Opola), mój pierwszy nauczyciel j. polskiego. Przez 45 lat był proboszczem w parafii pw. Ducha Św. w Gliwicach -Ostropie, gdzie prowadził procesję konną w Poniedziałek Wielkanocny.
 

 Natomiast w Krakowie do dzisiejszego dnia zachował się "Emaus", odpust przy klasztorze Norbertanek na Salwatorze.

W naszej Kaplicy - ks. proboszcz dr Krystian Ziaja celebrował uroczystą mszę św. w intencji zmarłego 13 kwietnia 2008 roku śp. Jana Szmechty
 

Po wyjściu z kaplicy wszyscy spieszyli do domów. Niebo zachmurzone i chłodno, jak na kwiecień. Wiosna się zatrzymała, ale wszyscy mamy nadzieję, że za parę dni ruszy i nadrobi zaległości. Jeśli słońce się pojawi to nasza młodzież na pewno po obiedzie ruszy ze swoimi sikawkami i zacznie się Lany Poniedziałek. Kilka migawek po mszy św.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po obiedzie pogoda się poprawiła, pokazało się słońce. Wyszedłem na rynek szukałem chłopaków z sikawkami, ale znalazłem tylko zmotoryzowanych. Gdzie podziała się tradycja w Folwarku?!
 

 
 
 
Moja rodzina zwabiona słońcem wybrała się do ogrodu i w wielkim lenistwie prowadziła leniwe dyskusje.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Teraz szykuje się wielkie grillowanie bo ma się ku zachodowi. 

Święta święta i po świętach!

Pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004028 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1