Góra Św. Anny
XIV. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych

7 czerwca 2009   

St. Annaberg -
X IV. Wallfahrt der Minderheiten

7 Juni 2009

powrót - zurück

Motto Piergrzymki:
"Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się  uczniem     królestwa niebieskiego,  podobny jest
do ojca rodziny,


który ze swego skarbca wydobywa rzeczy
 nowe i stare"
"Einem Hausherrn gleichen,

der aus seinem reichen Vorrat Neues und Altes hervorholt"

Mt. 13,52

  Niebiosa sprzyjały Mniejszościom Narodowym. Jeszcze w godzinach rannych w naszym Folwarku padałł deszcz, ale o godzinie 9-ej, kiedy zbliżał się czas wyjazdu, nieśmiało - ale słońce zaczęło pokazywać swoją moc. Potem   było bardzo ładnie, chociaż na "górze" czasami wyglądało na to, że "już" będzie lało. Teraz kiedy zabrałem się do kompletowania "wrażeń" z uroczystości (godzina 17:00), za oknem dużo chmur, ale promienie słoneczne wpadają do okna.

  Dojechaliśmy na St. Annaberg, gdy przed Grotą kontynuowano wspomnienia "Erinnerungen - 20 Jahre nach der ersten deutschsprachigen heiligen Messe am St Annaberg". Usłyszeliśmy jeszcze dwie pieśni "Chóru Eichendorffa". 

  Godzina 11 - "Hochamt" - Uroczysta msza koncelebrowana z naszym Arcybiskupem Alfonsem Nossolem, oraz Jego, arcybiskupa - homilia.   To były wspomnienia "drogi do wolności". Wspomnienia sięgające do roku 1956 - słynna odezwa Polskich Biskupów do niemieckiego Episkopatu "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Jan Paweł II "niech zstąpi duch Twój... " potem spotkanie, pierwszego w wolnej Polsce Premiera z niemieckim Kanclerzem w Krzyżowej "znak pokoju".  oraz "Urbi et Orbi"
"Urbi & Gorbi  - Gorbaczow i jego mur"

A wszystko  akcentowane Jego - Arcybiskupa dewizą:

Veritatem facere in ceritate    „Czynić prawdę w miłości"
 

  Zakończenie uroczystej mszy św. - można nazwać - pożegnanie prof. Arcybiskupa Alfonsa Nossola z wiernymi owieczkami.   Były kwiaty, podziękowania, życzenia, wszystkich ważniejszych grup społecznych z kraju i zagranicy. Arcybiskup  obiecał, że Jego Następca na pewno będzie lepszy - bo młodszy zawsze jest lepszy! ??
 

  Wśród VIP-ów obecnych na uroczystości spotkałem: marszałka Józefa Sebestę, starostę powiatu strzeleckiego Józefa Swaczynę, przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej Norberta Rascha, wicekonsula Republiki Federalnej Niemiec pana Ludwiga Neudorfa z małżonką, posła na sejm RP. Ryszarda Gallę, kandydata na europosła Henryka Krolla z małżonką, starostę powiatu krapkowickiego Alberta Macha oraz wielu innych, których nie znam z nazwiska. Pielgrzymów było dużo, jednak  z powodu niepewnej pogody mniej niż w zeszłym roku. Nasz "baner" DFK Folwark - dumnie niosła i reprezentowała przed ołtarzem -  rodzina Anity Czech.
 

  Po uroczystościach przed grotą, pielgrzymi przenieśli się w większości przed Dom Pielgrzyma, gdzie czekały bogato zaopatrzone stoiska z obiadami, kołaczem, napojami a pod namiotem koncert - konkurs pieśni niemieckiej. Jednak - w namiocie - wszystkie miejsca stojące i siedzące były zajęte. Dlatego po krótkim spacerze z moją "lepszą połową"  wróciliśmy do domu.   
A teraz sprawozdanie fotograficzne z pielgrzymki "Mniejszości Narodowych" na St. Annaberg

"Chór Eichendorfa"

 
 
 
 
 

Formowanie procesji do ołtarza

 

Norbert Rasch ( w czerwonym krawacie)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Marszałek Sebesta (wita śląskich amerykanów)

 

Wicekonsul Neudorfer  z małżonką

 
 

 Arcybiskup  Alfons Nossol

 

Pielgrzymi różnych nacji

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pani Ingeborga Odelga - Prószków

 
 
 

Artyści - muzycy  i  " J.S. Bach" dla Arcybiskupa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DFK Folwark - rodzina Czech

 
 

 

DFK Domecko Althaus

 

DFK Folwark

 
 
 
Podczas liturgii
 

Ofiarowanie

 
 
 

Komunia

 

Tu kliknij dalej więcej 

rudolf z folwarku

powrót - zurück

Odwiedzin ogółem: 003914 Odwiedzin dzisiaj: 5

Ilość osób on-line: 1