"Boże Ciało" w naszej parafii
11 czerwca 2009 rok
powrót

   Boże Ciało to jedno z najbardziej radosnych Świąt w Kościele Katolickim. Ma charakter dziękczynny. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzona jest zawsze 60 dni po Wielkanocy. Święto zostało ustanowione w 1246 roku przez biskupa Roberta z diecezji Liege, który w ten sposób uczcił widzenia Julianny z Cornillion.  W 1252 roku zostało ono rozszerzone na Germanię.
 

   W 1263 roku miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

Transsubstancjacja  - od łac. transsubstantiatio), przeistoczenie – w teologii oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba  - hostii - w ciało, a wina w krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku.
 

  Poruszony tym zdarzeniem papież Urban IV wprowadził w 1264 roku święto Bożego Ciała w Rzymie, a o opracowanie tekstów liturgicznych zwrócił się do św. Tomasza z Akwinu

Tomasz z Akwinu, Akwinata - łac. Thomas Aquinas - urodzony (1224 lub 1225 ?) zmarł 7 marca 1274 roku. Filozof scholastyczny, teolog, był jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa - Święty Kościoła katolickiego.

   W 1264 roku papież
Urban IV bullą Transituris ustanowił to święto dla całego kościoła. Śmierć papieża Urbana IV była powodem, że ogłoszenia bulli dokonał dopiero jego następca papież Jan XXII
 

   W Polsce po raz pierwszy wprowadził  to święto biskup Nanker.

Nanker urodził się ok. 1270r. we wsi Kamień  - dziś część Piekar Śląskich.

   Boże Ciało  w Polsce jest dniem wolnym od pracy - we Włoszech jest normalnym dniem pracy. Kiedy w 1870 roku przestało istnieć Państwo Papieskie zrezygnowano wówczas z organizowania procesji w Wiecznym Mieście. Zwyczaj ten przywrócił dopiero Jan Paweł II w pierwszym roku swego pontyfikatu. Papież Benedykt XVI nie wprowadził dotychczas żadnych zmian do obchodów Bożego Ciała.
 

   Specyficzną formę przybrały w Polsce dekoracje ołtarzy, którymi zajmowały się w miastach poszczególne dzielnice, bractwa i cechy rzemieślnicze, na wsiach przedstawiciele wszystkich stanów lub mieszkańcy osiedli i przysiółków.
 
  W ponurych czasach realnego socjalizmu procesje odbywały się wyłącznie w obrębie kościelnego ogrodzenia, a w miastach jedynie na ściśle wyznaczonej trasie w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.
 

  Podczas procesji wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty   Ewangelii. Przed wojną w uroczystościach brali udział przedstawiciele najwyższych władz (prezydent i premier) Zwyczaj ten na krótko przywrócił były prezydent Lech Wałęsa
 

Relacja fotograficzna z procesji w naszej parafii Chrząszczyce.
 
Tradycyjny ołtarz w grocie - Folwark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uczestnicy procesji Bożego Ciała

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przy ołtarzu goreckim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ołtarz Chrząszczyce

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ołtarz Złotnicki - jak zwykle od lat - najciekawszy pod każdym względem
- kończy się rok Św. Pawła Apostoła. Gratulacje i podziękowania dla pomysłodawcy i wykonawców. Te dwie szable to kopie oryginałów wykonane przez naszych rzemieślników (to nie atrapy)
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Była piękna pogoda!

Pozdrowienia dla wszystkich uczestników procesji - podziękowania dla WSZYSTKICH, którzy pracowali przy budowie ołtarzy, dekoracji swoich domów na trasie procesji i miłych wspomnień.

rudolf z folwarku

 
Odwiedzin ogółem: 006130 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1