Wielka Parada Orkiestr Dętych w Prószkowie
"Nasi mili goście z Ukrainy
"

powrót - zurück

Niedziela, 28 czerwca 2009 rok, godzina 15:00. Stadion w Prószkowie.

  W sobotę, podczas głównej  uroczystości, w krótkiej rozmowie z naszym starostą Henrykiem Lakwą na temat "Dożynek Gminnych 2009" w Folwarku, pan Henryk zaprosił  mnie w niedzielę na  godzinę 15:00, na stadion, aby zrobić kilka fotografii -  młodzieży, którą starostwo powiatu opolskiego gości w ramach wzajemnych kontaktów z powiatem dolińskim - Ukraina. Grupa 30-to osobowa z opiekunami w ramach wypoczynku wakacyjnego przebywa w naszym Prószkowie ( internat ZS.  w Prószkowie).

  Trochę się spóźniłem, bo odprowadzałem moich gości z Niemiec do autokaru, który w tym samym czasie miał zaplanowany odjazd do Hünfeld.

  Na miejscu oprócz naszych "Scorpionów" , sportowców i dość liczną publicznością, zastałem urocze dzieci z Ukrainy, które akurat śpiewały i tańczyły na murawie boiska. Robiły to z wielkim wdziękiem i wielkim przejęciem. Przejęciem, które wyczuwało się na odległość. Byłem blisko nich, więc to oddziaływanie, na mnie  było jeszcze większe. One nie wiedziały w jakim celu ja się obok nich "kręcę" - więc nie zwracały na mnie absolutnie żadnej uwagi. Ułatwiło to moje zadanie. Zachowywały się naturalnie!

   Moje wrażenia. Ponieważ dobrze pamiętam czasy komuny, kiedy każdy "niesocjalistyczny" gest, słowo, czyn uważany był za "zdradę stanu" - my jako dzieci -  zachowywaliśmy się tak samo. Brakowało nam szczerego uśmiechu. Tak nas uczono - przede wszystkim w szkole, i przy każdej innej okazji. Wychowywano nas na "prawomyślnych komunistów". Te czasy od 20-tu lat,  na szczęście, mamy za sobą a nasza młodzież i małolaty - tego nie doświadczyły.

  Obserwując te dzieci z bliska, odniosłem wrażenie, że jestem w tamtych latach. Brakowało mi u tych dzieci tego szczerego uśmiechu. Może Ukraina to inny świat, uważam, że nie. Jesteśmy przecież bliskimi sąsiadami, ale przemiany mentalności u naszych miłych gości, są chyba powolniejsze.
  Właśnie! Z tym większym uznaniem chylę czoła przed naszym Starostwem za umożliwieniem tym dzieciom odpoczynku wakacyjnego w naszej gminie Prószków. I dziękuję Henrykowi za zaproszenie. Bo to była dla mnie osobiście, dobra lekcja - powtórka z historii i nowe doświadczenie.
 
Drogą elektroniczną otrzymałem wiadomość od Starosty powiatu opolskiego- przedstawiam ją w całości i bez skrótów.
 

Witam serdecznie drogi p. Rudolfie „Kronikarzu Współczesnej Historii naszej Gminy”. Jak co roku gościmy na letnim wypoczynku dzieci i młodzież z powiatu Dolińskiego na Ukrainie. W tym roku jednak przebywa u nas grupa szczególna – są to wychowankowie Centrum Korekcyjno-Rehabilitacyjnego z Wygody, gdzie przebywają dzieci i młodzież z wadami wzroku. Ta grupa jest pod każdym względem wyjątkowa – swoją osobowością, grzecznością, taktem i innymi pozytywnymi cechami oczarowały nas organizatorów ich wypoczynku każdego dnia. Cała grupa po raz pierwszy przebywa poza granicami swojego kraju i dla wielu być może jest to jedyny kontakt z innym światem. Ten brak uśmiechu, o którym piszesz Rudolfie – moim zdaniem wynika z faktu, iż zobaczyły inny świat – wszystko jest nowe, lepsze – ja spotykam je prawie każdego dnia i widzę ich szczery uśmiech – one szukają ciepła, dobrego słowa. Dla takich chwil warto organizować kolejne spotkania z najbliższymi sąsiadami.

Przeżycia dla naszych młodych gości były niesamowite: zwiedzali Opole, Prószków, Częstochowę, Górę Św. Anny - ale co najważniejsze mogli poznać nas, nasze zwyczaje - i być może, a właściwie jestem pewien, że ta wizyta naszych wschodnich sąsiadów zburzyła po raz kolejny mury, bariery i stereotypy o najbliższych sąsiadach, gdzie jak wiadomo z historii to sąsiedztwo nie zawsze układało się modelowo. I o to właśnie mi i chyba wszystkim ludziom dobrej woli chodzi. Młode pokolenie „europejczyków” powinno zrobić wszystko aby uchronić ludzkość przed kolejnymi nieszczęściami, do których tylko człowiek może doprowadzić.

Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkich odwiedzających tę stronę oraz dziękuję w swoim i gości imieniu za piękny fotomontaż i uwiecznienie pobytu na terenie Prószkowa.

                                                                                             

                                                                                                               Henryk Lakwa

                                                                                                              Starosta Opolski

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotografia na pamiątkę

Solistka, która nam pięknie zagrała

Pozdrowienia dla dzieci z Ukrainy oraz ich opiekunów. Życzę miłego pobytu w naszej gminie Prószków i wiele radości na co dzień oraz dużo nowych wrażeń na Śląsku Opolskim.

rudolf z folwarku

powrót - zurück

Odwiedzin ogółem: 003286 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1