Nasz Odpust 2009
parafia Chrząszczyce 12 lipca 2009 rok

STRONA W BUDOWIE

powrót

  Niedzielny poranek nie zwiastował pięknego dnia. Słonce przez gęste chmury, przebijało się powoli. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zachmurzenie -  umiarkowane (według słownictwa meteorologicznego), pojawiło się słonce i zrobiło się ciepło. W miarę zbliżania się wskazówek na wieży kościelnej, wskazujących godzinę 11:00 parafian i gości było coraz więcej i więcej.  Procesje (Domecko, Zimnice Wielkie, Folwark może którąś pominąłem?) i plac przed wejściem do kościoła, zapełnił się.
 

  Uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. dr hab. Marek Lis, koncelebrowali ks. dr hab. Marcin Worbs oraz ks. prof. Norbert Widok, wszyscy z Uniwersytetu Opolskiego. Parafian i gości na wstępie przywitał ks.  proboszcz dr hab. Krystian Ziaja - gospodarz odpustu.
 

   Na początku wierni zebrani w kościele, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej,  organów (Katarzyna Długosz Folwark), razem z chórem parafialnym (dyrygent Joachim Konsek, Prószków) i Scholą Parafialną (dyrygent Katarzyna Długosz), odśpiewali znaną pieśń Maryjną ........


Królowej Szkaplerznej (
Anielskiej) śpiewajmy.........
.....
O Maryjo, bądź nam pozdrowiona,
bądź Ty zawsze Matka nam..

 

   I w kościele zapanował uroczysty nastrój!
 

Pięknie zaśpiewali nam chórzyści Chóru Parafialnego ... Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson, .....
które wysłuchaliśmy na stojąco.
 

  Zgromadzeni w kościele, w wielkim skupieniu wysłuchali  homilię,  którą wygłosił główny celebrant uroczystości,  ks. dr hab. Marek Lis. Który zaczął od pytania. 
 "Po co żeśmy się tu zebrali......    kiedy w dalekim i bliskim nam świecie, panuje tyle zła, nienawiści, nieszczęść w naszych rodzinach , katastrofy, wojny......."
potem na licznych przykładach rozwinął temat.
 

Ofiarowanie, Transsubstancjacja, Komunia i tradycyjna procesja dookoła naszego odremontowanego kościoła. Już nam nie potrzebne parasole, mamy piękny nowy dach. Rusztowań już nie widziałem, to znak, że roboty zakończono. A wśród gości, widziałem wielu księży z sąsiednich parafii. Na moim aparacie utrwaliłem tylko niektóre chwile naszego odpustu,  i zgromadzonych gości, parafian, podczas procesji. Zaglądnąłem też pod liczne stragany (tradycyjne budy odpustowe), których z takiej okazji nie  może zabraknąć. Karuzeli już nie odwiedziłem, ponieważ moi goście odpustowi zapragnęli po obiedzie odwiedzić (znaną już XVIII wieku)  "Studzionkę", której patronuje Matka Boska, w lesie łubiańskim.
 

W oczekiwaniu na procesje z sąsiednich parafii

Spojrzenie na nowy dach

 
 
 

Pani Jadwiga w drodze do kościoła

Procesja z Domecka

 
 

Ks. proboszcz w oczekiwaniu na na procesje

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ruszamy do kościoła

 
 

W kościele

 
 
 
 
 
 

Przemówienie powitalne ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja

Przy ołtarzu

Orkiestra Dęta

Chór parafialny

Widok z chóru

Dziewczyny z Scholi Parafialnej

 
Joachim Konsek - Prószków, dyrygent Chóru Parafialnego a na organach gra,  Katarzyna Długosz -Folwark

Księża z sąsiednich parafii

 
 
 

Po zakończeniu uroczystości w kościele - początek procesji dookoła kościoła

W oczekiwaniu na procesję

 
 
 
STRONA W DALSZEJ ROZBUDOWIE

powrót

Odwiedzin ogółem: 006654Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1