Jerzy Kulik  1937- 2010

powrót

  Urodził się 21 września 1937 roku w Oderfelde - Chrzowicach najmłodszy w rodzinie. Jego rodzeństwo Agnieszka, śp. Gerhard, sp. Józef, Piotr, i on Jola  najmłodszy. Jego rodzice to Józef i Anna z domu Iwański. Nie mieli własnego domu więc mieszkali początkowo w Boguszycach, potem w Chrzowicach a na końcu w Folwarku. Rodzina Kulików znana była w latach 50 ubiegłego wieku - wszyscy byli czynnymi zawodnikami 'LZS Folwark" , który posiadał w tym czasie tytuł "Mistrz Polski" w piłce ręcznej, a najbardziej znany był Piotr "Pepa" - leworęczny  - członek kadry narodowej. Obecnie mieszka w Niemczech.
 

  Jola - wybrankę swojego życia, znalazł w Malino k/Groszowic gdzie zamieszkał. Nasze kontakty stały się okazjonalne, a ostatnio już tylko na pogrzebach. Kiedy w 1938 roku jego rodzina zamieszkała w Folwarku, byliśmy sąsiadami. Ponieważ jesteśmy (byliśmy) w równym wieku więc razem bawiliśmy się w piasku, potem chodzili do tej samej szkoły i grali razem w piłkę, a jego starsza siostra Agnieszka była moją niańką. We wrześniu (tego roku) spotkaliśmy się  w Folwarku z Agnieszką, która mnie poinformowała,  że "Jola trochę choruje ..boli go gardło". Dziś rano 20/10/2010 dotarła do mnie smutna wiadomość; że zmarł w poniedziałek 18/10/2010 - po krótkim pobycie w klinice we Wrocławiu.

  Cóż w takiej chwili powiedzieć (napisać). On jako pierwszy (najmłodszy) z naszego rocznika w Folwarku,  rozpoczął  podróż do wieczności.  Maria Klemens, Maria Kansy i Ernest, mieszkają w Niemczech, Harda (Ryszard) w Boguszycach w Folwarku zostałem tylko ja Rudolf. Za Janem Twardowskim należy powiedzieć:

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.


 

Jola Kulików i ja na piasku (późna jesień 1940 rok)

1943 rok dzieci z Folwarku i Chrzowic przed szkołą w Folwarku

1- Jerzy Kulik (Jola), 2- Ryszard Langosch (Harda), 3- Maria Klemens, 4- Rudolf Zmarzły (Ruda), 5- Ernest Kasperek (Ernsta), 6- Maria Kansy, (od 1-6 rocznik 1937),    7- Piotr Kulik (Pepa) -starszy brak Joli. Na foto widać, że jego lewa ręka  już wtedy była najważniejsza - jakby łapał piłkę.
 

LZS Folwark (  Jerzy Kulik - Jola drugi od lewej)

od lewej (sp. Jerzy, sp. Józef i Piotr) Kuliki - Jola, Iskier, i Pepa

od lewej góra: Jerzy, Piotr i Agnieszka Kulik , śp. Stanisław Kochanek z Folwarku (Syma) mąż Agnieszki, Od lewej dół: Anna i Józef Kulik rodzice pana młodego Józefa  Kulik (Iskier)
gdzieś w Skarbiszowie k/Opola

 

 

Ostatnia nasza wspólna fotografia 15 lutego 2007 na cmentarzu w Chrząszczycach (pogrzeb jego bratanka Reinholda Kulik z Folwarku)

Zostały tylko wspomnienie. 

Żegnaj dawny sąsiedzie i towarzyszu wspólnej powojennej niedoli.

R.I.P.

rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 006417 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilo osb on-line: 1