Boris Malkovsky & Wioleta Gomółka - Take Style

4 November 2010 in der Oppelner Philharmonie

4 listopada w Filharmonii Opolskiej

powrót

Der Vorsitzende des Verbandes der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen Bernard Gaida gibt sich die Ehre Sie mit Begleiperson zum Konzert von Boris Malkovsky und der Band Take Style einzuladen. Boris Malkovsky präsentiert im Programm Time Petah - Tiqva neue jüdische Musik. Take Style mit der Solistin Wioleta Gomółka präsentieren die meist bekannten Lieder von Marlene Dietrich und Berhold Brecht

 

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida ma zaszczyt zaprosić Pana/ Panią z osobą towarzyszącą na koncert Borisa Malkovskiego i zespołu Take Style. Boris Malkovsky zaprezentuje się w programie Time Petah - Iiqva nową muzykę żydowską a zespół Take Style z solistką Wioletą Gomółka najbardziej popularne przeboje Marleny Dietrich i Bertholda Brechta

 

 Boris Malkovsky izraelski kompozytor, pianista, aranżer, producent, muzykolog i mistrz gry na akordeonie guzikowym - bajan.  Urodzony w Odessie. W wieku 4 lat, na Ukrainie rozpoczął naukę gry na fortepianie, mając  17 lat występował już jako pianista jazzowy. W 1991 roku przeniósł się do Tel Aviv, a  w 2009 . przeprowadził się do Krakowa wraz ze swoją rodziną. Na swoim koncie ma ponad 30 albumów, jest autorem muzyki do wielu projektów teatralnych. Ze swoim uniwersalnym językiem muzycznym występował na wielu światowych festiwalach. Jego twórcza współczesna muzyka żydowska - bardzo radykalna - ale w duchu jest tradycyjna.

Moje osobiste wrażenia podczas koncertu: to taka  podróż po drodze, na której jest pełno zaskakujących akcji.

 

Take Style z solistką Wioletą Gomółka.
 

Szczerze - Panią Wioletę  w roli wokalistki i Take Style -zespół jej towarzyszący widziałem i słyszałem w Filharmonii Opolskiej po raz pierwszy. Znam panią Wioletę jako pedagoga i z wielką uwagą śledzę efekty jej pracy z naszą młodzieżą. Prowadzi w naszej gminie "Studio Piosenki", a ostatnio miałem okazję słuchać jej uczennice  podczas występu w Chrząszczycach z okazji "Zniwniuka". Z tej racji byłem mile zaskoczony - ba ciekawy - jak sobie poradzi z repertuarem Marlene Dietrich. Powiem więcej na koncert wybrałem się tylko dlatego, żeby porównać "Marlena Dietrich lebt" (koncert 19/09/2010 w Prószkowie) z "Marleną " na koncercie w Filharmonii. Nie znałem programu wcześniej ani wykonawców - poszedłem tylko wysłuchać "Marleny" w innym wykonaniu, żeby mieć możliwość porównania. Gdy  dowiedziałem się - już na sali kto będzie śpiewał, moja ciekawość  była w zenicie!


Cóż! "Marlena" w Filharmonii wypadła równie dobrze. Repertuar trochę inny atmosfera też. Śpiewać "Marlenę" w jej języku to bardzo trudne, ale odniosłem wrażenie, że Wioleta sobie z tym poradziła. Śpiewała miękko z dobrym akcentem i jest bardziej przygotowana scenicznie. Brakowało mi "Sag mir wo die Blumen sind", które na koncercie w Prószkowie - śpiewane przez "cały kościółek" były wzruszające, bo oddawały Curriculum Vitae Marie Magdaleny Dietrich.


A gdybym ja ustalał repertuar to nie łączył bym Brechta z Marleną. Oboje mają wiele wspólnego w życiorysach, ale wiele ich też różniło. Znam oba życiorysy. Brecht - marksista, zwolennik kolektywizacji, niekwestionowany talent pisarski. Maria Magdalena Dietrich - aktorka, podziwiana do dziś na całym świecie, nienawidzona w ojczyźnie - słynęła z kontrowersyjnych  poglądów i zachowań i podobnie jak Brecht zdeklarowana antynazistka. Oboje na przymusowej emigracji w Ameryce, ale żyli w dwóch "różnych światach" co kształtowało ich charaktery.

Dlatego "interpretacja" tych dwóch wielkich postaci przez jedną wokalistkę - w tym samym czasie - była bardzo trudna do odróżnienia.

Kilka migawek z koncertu.

czekamy na otwarcie sali - wśród znajomych twarzy

 
 

zajmujemy miejsca

scena

 

Powitanie gości
 Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce
Bernard Gaida

 

 Boris Malkovsky
 izraelski kompozytor, pianista, aranżer, producent, muzykolog i mistrz gry na akordeonie guzikowym - bajan.

 

 
 
 

zespół Take Style

 

Wioleta Gomółka

 
 

Bernard Gaida

 
 
 
 
 
 
 
kwiaty dla solistki

Biss..... i koniec koncertu

Wicestarosta Opolski Krzysztof Wysdak z małżonka

Das Konzert findet im Rahmen der konferenz "Neue Perspektiven. Deutsche und Juden nach 1989 statt"
Koncert odbył się w ramach konferencji "Nowe perspektywy, Niemcy i Żydzi w Polsce po 1989 r." Sfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego RFN i polskiego MSWiA.
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004662 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1