Koncert Organowy w Chrząszczycach

Koncert Organowy Michała Blechingera
w ChrzÄ…szczycach

"Śpiewamy i Gramy dla Pani z Góry Karmel"

powrót

Niedziela godzina 14:00 - 21 listopada 2010 roku. Koncert Organowy - MichaÅ‚a Blechingera w naszym parafialnym koÅ›ciele. Moja strona ma już teraz "muzycznego recenzenta" korzystam wiÄ™c z jego usÅ‚ug.  Ja mogÄ™ tylko opisywać moje subiektywne wrażenia - Oskar, mój wnuk - muzykÄ™ traktuje jako hobby, jest specjalistÄ… od Chopina - (laureat w konkursie wiedzy na jego temat wÅ›ród szkół podstawowych w Opolu w roku 2010).

 

Recenzja Oskara i trochÄ™ dodatkowych informacji.
Śpiewamy i gramy dla Pani z Góry Karmel.

  Na poczÄ…tek krótka metryczka organów. To aerofony (aero - powietrze, fonia - dźwiÄ™k), czyli dźwiÄ™k wydobywany jest z piszczaÅ‚ek, w które wprowadzane jest powietrze. Jest to jeden z najstarszych instrumentów klawiszowych (pierwsze projekty tzw. portatywu, miniaturowej wersji organów, powstaÅ‚y już w starożytnoÅ›ci).

Na początku ks.dr hab Krystian Ziaja przedstawił grającego dzisiaj organistę - Michała Blechingera.
 
   Jest absolwentem Stiudium Muzyki KoÅ›cielnej w Opolu i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Marka Wolaka. W trakcie studiów przebywaÅ‚ we Frankfurcie, gdzie doskonaliÅ‚ swoje umiejÄ™tnoÅ›ci. BraÅ‚ udziaÅ‚ w kursach mistrzowskich w kraju i za granicÄ… prowadzonych przez wybitnych pedagogów z caÅ‚ego Å›wiata. Ma za sobÄ… już wiele koncertów w Polsce, Czechach i Niemczech. Jest organistÄ… i kantorem parafii MBNP w Opolu - Nowej Wsi Królewskiej i pedagogiem w Studium Muzyki KoÅ›cielnej w opolu.

   W koÅ›ciele, rzecz jasna, trzeba być cicho. Po trwajÄ…cej kilka chwil ciszy pan MichaÅ‚ Blechinger uderzyÅ‚ w klawisze organów i rozbrzmiaÅ‚a Toccata G-dur, utwór Theodore'a Dubois. To sÅ‚ynny, francuski organista i kompozytor z przeÅ‚omu XIX i XX wieku, jeden z niewielu przedstawicieli tzw. stylu symfonicznego. Organy majÄ… kilka klawiatur, wiÄ™c każda to inny gÅ‚os. W orkiestrze symfonicznej takich gÅ‚osów jest kilkadziesiÄ…t, a Theodor Dubois przedstawiaÅ‚ taki styl na organach.

Po omówieniu przez księdza proboszcza tego kompozytora, pan Michał przeszedł dalej, do utworu Jana Pieterszoona Sweelincka - Echo fantazja. Sweelinck był wybitnym kompozytorem, w swoich utworach zawierał to, co zaciekawiłoby słuchacza, a nie tylko przyciągało jego słuch. Stąd nazwa utworu, iż wykorzystał efekt dźwiękowy - echo. Dźwięki "powtarzały się", tworząc znakomitą kompozycję organową.

Jan Sebastian Bach - każdemu znany słynny, niemiecki kompozytor epoki baroku. Był wirtuozem organów. Jego dzieła - trzy preludia chorałowe z "Liebster Jesu, wir sind hier" - usłyszeliśmy w wykonaniu Michała Blechingera. Bach napisał mnóstwo tego rodzaju preludiów, bowiem barok w muzyce skupiał się głównie na tematyce religijnej.

Felix Mendelssohn Bartholdy - organista zagrał nam jego Trzecią Sonatę A-dur, składającą się z dwóch części - Con moto maestoso (szybkiej) i Andante tranquillo (wolnej). Felix Bartholdy skomponował 9 utworów na organy.

Giuseppe Verdi - jego dzieło "Nabuchodonozor" jest operą, a na organy przekształcił nam pan Michał część "Chór niewolników hebrajskich" z trzeciego aktu mówiący o niewoli babilońskiej. Ta transkrypcja została dokonana przez Wojciecha Widłaka.

Jehan Alain - przedstawiciel, podobnie jak Jan Pieterszoon Sweelinck, stylu symfonicznej muzyki francuskiej. Ksiądz dopowiedział nam o tradycji tej muzyki - dlaczego trwa do dziś? Ponieważ każdy organista jest również pedagogiem. Absolwent paryskiego konserwatorium inspirował się m. in. muzyką Orientu i chorałem gregoriańskim, a także muzyką starożytnej Grecji - a zatem stąd wzięły się określenia jego utworów takie jak: "dorycki" czy "frygijski". Usłyszeliśmy jego "Chorał dorycki".

Charles-Marie Widor - toccata (szybki utwór, często improwizacyjny na instrument klawiszowy) z Piątej Symfonii f-moll, która zakończyła koncert. Charles-Marie był organistą, kompozytorem i pedagogiem. Pisał symfonie organowe, odpowiedniki sonat na fortepian, z tym, że miały one mnóstwo głosów (czasem pięć, lub sześć), co łączyło je z symfoniami orkiestrowmi. Dodatkową trudność w wykonaniu sprawiało to, że aby zagrać dodatkowe głosy, trzeba grać pedałami na dole, za pomocą nóg (te, które widziałem, miały 2 oktawy), a więc bardzo ciężko jest zagrać za pomocą czterech, czy pięciu klawiatur ten utwór.

Koncert był dość krótki (trwał niespełna godzinę) ale to wystarczyło, aby wyjść pełnym wrażeń. Koncert na pewno się udał, nie usłyszeliśmy żadnych niepotrzebnych dźwięków, co jest dowodem na to, że pan Michał jest wirtuozem organów! Dziękuję za miłe dla ucha wrażenia !
 

Oskar Zmarzły z Folwarku

 

Ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja - powitanie i prezentacja

 

Michał Blechinger.

 

Wszystko zostaje nagrane  Andreas Kania - Folwark

Podczas koncert Katarzyna DÅ‚ugosz - Folwark
 pomaga w przestawianiu kart zapisanych (dla mnie) skomplikowanymi znakami.
 

 MichaÅ‚ Blechinger. podczas grania nogami
 

To dla ,mnie skomplikowane znaki

Na drugim planie Oskar Zmarzły - Folwark
podglÄ…da maestro  MichaÅ‚a podczas koncertu

 

 

Katarzyna DÅ‚ugosz - Folwark

 
 
 
 

Ukłony maestro Michała po koncercie - Brawa słuchaczy i podziękowania!

pozdrowienia z Folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 005915 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1