Peter Schikora in Dislaken - Wersten

Peter Schikora studierte in den 1970er Jahren an der Düsseldorfer Kunstakademie
 bei Prof. Beuys und Prof. Sackenheim.

powrót

Peter Schikora. Jego "korzenie" sięgają w 100 % do Folwarku.
 
        http://www.schikora-art-design.de/ 
 
 
info: listopad 2010r.

Ojciec Petra - Emil Schikora urodził się w 1911 roku w Folwarku - w domu, który już nie istnieje (została tylko stodoła), którą Tadeusz Wieszala za "chwilę" zburzy bo się sypie,  matka Cäcilia z domu Zmarzły również z Folwarku,  urodziła się w 1911 roku  -  najmłodsza siostra mojego ojca Piotra.
 

Po zawarciu związku małżeńskiego w 1934 roku zamieszkali w domu (stoi do dziś) wybudowanym przez naszego dziadka Józefa Zmarzły w latach 1932-33 dla córki Cäcilii pomiędzy Folwarkiem a Winowem  przy drodze krajowej Nr 45 (Rzykosa). Tu urodziło sie troje dzieci (Heinz 1935. Christina !937 i Manfred 1939). Obecnie dom zamieszkały przez  Kandziora.
 

Podczas II wojny (1945 styczeń),  losy rzuciły obie nasze rodziny  do zachodnich Niemiec, skąd w 1946 roku wróciliśmy, ale rodzina Schikora nie otrzymała prawa zamieszkania w swoim domu. Ówczesna władza, sołtys Winowa stwierdził,  "rodzina nie nadaje się do repolonizacji" (żadne nie potrafiło modlitwy "Ojcze Nasz" po polsku). I tak musieli emigrować -  wylądowali w Stade (Niemcy) gdzie wybudowali sobie malutki domek.  w którym urodziła się najpierw Elisabeth (1948) potem najmłodszy  Peter (1950). Wujek Emil zmarł w 1988 mając 77 lat a ciocia Cäcylia w 2006 roku mając 95 lat. Tak w skrócie wygląda biografia rodziny  Schikora z Folwarku/Winowa
 

 

Follwark Schuhlstr.35
(dziś ul. Szkolna 12)

Tu urodziła się matka Piotra Cäcilia Zmarzły w 1911 roku.
Wesele Emila Schikora
 i Cäcilia Zmarzły

 

Tu mieszkali do 1945 roku.
 

 Najmłodszy Peter - dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa (Benedikt, Matthias, Veronika) z drugiego (Feliks, Sebastian, Tobias, Janik) razem (7x Schikora). Jak każdy artysta, nie rozumiany za życia. W latach 1970 studiował  w Düsseldorfer Kunstakademie u Prof. Beuys i Prof. Sackenheim.
 

Na utrzymanie licznej rodziny musiał  jednak zarabiać,  założył studio reklam i pracował (chałturzył)  dla reklamy różnych firm, a to co malował odkładał do szuflady . Dziś, po latach jego prace zostały w Niemczech  uznane  i docenione.
 

Przedstawiam go moim internautom z dwóch powodów: pierwsze - jest moim kuzynem,  drugie - w  jego krwi jest 100 % genów z Folwarku chociaż w Folwarku nigdy nie mieszkał. Ale w Folwarku żyje jeszcze wielu mieszkańców, którzy znali Emila i Cilkę Schikora, którzy do 1945 roku mieszkali (samotnie) w Rzykojsie między Folwarkiem a Winowem.
 

 

 

Bücherei Wersten, Liebfrauenstr. 1, Tel. 89-24136

Mo, Do 14-19, Mi, Fr 11-13 und 14-17, Sa 11-13 Uhr

Peter Schikora studierte in den 1970er Jahren an der Düsseldorfer Kunstakademie bei Prof. Beuys und Prof. Sackenheim. In dieser Ausstellung zeigt er erstmals einen Teil seines jüngeren Schaffens, das mit spitzer Feder Alltägliches in den Fokus der Aufmerksamkeit rückt. Cartoons werden nicht als genialer Einfall, sondern als Ergebnis penibler Beobachtung und zeichnerischer Arbeit vorgestellt.                                 

Zu einem Besuch der Ausstellung zu den oben genannten Öffnungszeiten laden wir Sie herzlich ein.

 zobacz jego prace :                   http://www.schikora-art-design.de/ 

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004868 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1