Józef Kochanek
powrót

Urodził sie 25 lutego 1921 roku w Folwarku. Podczas chrztu 27 lutego 1921 r w Chrzumczütz  nadali mu imię Josef. Jego rodzice to Johann Kochanek i Gertrud Smolen. Rodzice chrzestni Jan Murowski i Wiktoria Smolen. Dziś 25 lutego 2010 rok mija 89 lat od tego dnia. Jest najstarszym mężczyzną w naszym małym Folwarku. 

Tak zapisali go w księgach metrykalnych w naszej parafii - 89 lat temu:
 

 
   Przeżył  II wojnę światową, wrócił do swojej rodzinnej wsi - wiemy, że nie wszystkim się to udało.

 

 

 

 

 

 

  W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku drużyna "LZS Folwark" pod jego bezpośrednim kierownictwem, rozsławiła nasz Folwark w całej okolicy i w kraju - zdobywając tytuł "Mistrz Polski" w piłce ręcznej. Był to nie lada sukces, jeśli wspomnimy, że zawodnicy to byli prawdziwi amatorzy, którzy w większości na co dzień  chodzili za pługiem na polu (traktorów jeszcze wtedy nie było).

 

 

 

 

 


    W między czasie zdążył założyć rodzinę (5.7.1948 rok) z Eryką Pudelko z Chróściny. Urodziło im się 5 chłopców (dziś to juz prawie dziadkowie).
 

 


  Przez dziesiątki lat piastował urząd sołtysa w Folwarku. W czasie jego urzędowania (1997) nasza rzeka Odra nie mogła pomieścić wody i rozlała się po całej okolicy tak, że  widać było tylko dach jego domu. Stracili wszystko, ale czas zaleczył rany i dziś może sobie spokojnie odpoczywać przed swoim domem w towarzystwie wiernego psa.
 


  W tym miejscu wypada jeszcze wspomnieć, że jest posiadaczem "Leopolda 2009" - to taki "oskar filmowy" w naszej gminie. Posiada również inne odznaczenia szczególnie za pracę w powstawaniu Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim - należy do grupy osób, które dziś określamy jako " der Mann der ersten Stunde".

 
Drogi Józefie w dniu Twoich 89 -tych urodzin
w imieniu wszystkich mieszkańców naszego małego Folwarku i swoim własny
składam Ci najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia
- abyśmy mogli wszyscy razem
 świętować Twoje 100 lat

Rudolf  Zmarzły z rodziną

powrót
Odwiedzin ogółem: 004462 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1