Zaproszenie
 do miasteczka z nutą nostalgii
 

powrót

   W niedzielę 28 marca 2010 r. o godzinie 18.00 sala rycerska prószkowskiego zamku, po raz ostatni gościła w swoich podwojach mieszkańców Prószkowa oraz gości – gdyż na dłuższy czas zostanie zamknięta i poddana gruntownej restauracji ( jak zresztą i prawie cała była posiadłość hrabiów prószkowskich ).
 

 Jakże inne mogło być wybrane miejsce do promocji ksiązki Klaudii i Henryka Lakwów, niż właśnie prószkowski zamek, który był świadkiem wszystkich zmian gospodarczych, społecznych, kulturalnych – wielkich i małych dramatów – pokazywanych w książce
 

„Prószków miasteczko z nutą nostalgii” – „Proskau Städtchen mit ein Tropfen Wehmut”.

 

 
   Nie od dziś wiadomo, że przeszłość Prószkowa była niezwykła. Do 1769 r. zamek znajdował się w rękach potężnego rodu hrabiów prószkowskich, a w połowie XIX wieku w zamku przejętym przez władze pruskie, utworzona została Królewska Akademia Rolnicza, w której studiowało ponad 2 tysiące studentów.
  

  Po jej przeniesieniu do Wrocławia i Berlina Prószków nadal był miastem akademickim z rozwijającym się Królewskim Instytutem Pomologicznym, Instytutem Mleczarskim, Seminarium Nauczycielskim, Wyższą Szkołą Rolniczą i Niższą Szkołą Ogrodniczą, Królewską Szkołą Leśną oraz wieloma szkołami niższego szczebla.

   W Prószkowie przez wiele lat produkowano słynny na cały świat fajans, który dzisiaj należą do najbardziej poszukiwanych eksponatów na wszystkich giełdach staroci na całym świecie. Tutaj produkowano i szczycono się również browarem Krombholza.

   Tę niezwykłość Prószkowa można zobaczyć właśnie w tej książce. O zachowanie piękna zabytkowych widokówek zadbało wydawnictwo Bogusława Szybkowskiego.
 

 

Pierwsi goście

 
 

  W niedzielne popołudnie licznie zgromadzeni Prószkowianie i goście spotkali się z autorami albumu o Prószkowie. W promocji tego albumu wzięli udział m.in. profesor Stanisław Sławomir Nicieja ( Prezes Uniwersyteckiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego, Kustosz Wzgórza Uniwersyteckiego ), który jako autor przedmowy tego albumu, przedstawił krótki rys historyczny miasteczka, Burmistrz Prószkowa Róża Malik, proboszcz prószkowskiej parafii ks. dr hab. Andrzej Hanich oraz wydawca Bogusław Szybkowski. Oto kilka migawek fotograficznych z tego spotkania.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

"Prószków - miasteczko z nutą  nostalgii" to wspaniała podróż w przeszłość Prószkowa, pokazująca miedzy innymi świetność, zamożność i walory przyrodnicze tego małego miasta położonego na terenie powiatu opolskiego w województwie opolskim. Zawiera ponad 200 różnorodnych materiałów ikonograficznych, z których większość publikowana jest po raz pierwszy.
 

"Proskau - Städtchen mit ein Tropfen Wehmut" ist eine Reise durch die Vergangenheit Proskaus, die den Glanz, den Wolhstand und den Naturreichtum dieser kleinen Stadt im Landkreis Oppeln ziegt. Die publikation enthält rund 200 verschiedene  Abbildungen, die teilweise zum ertsen Mal veröffentlicht werden.


„Wolno nie być głębokim badaczem,
ale pod karą haniebnego wstydu nie godzi się nie znać ziemi,
na której się mieszka.”

( Władysław Syrokomla )

 

Prószków dziś

FOTOGRAFIE PRZYGOTOWAŁA
 
Magda Fleszar

pozdrowienia rudolf z folwarku

powrót

Odwiedzin ogółem: 004616 Odwiedzin dzisiaj: 2