Cantores Minores Wratislavienses od-1966
Najbardziej znany i zasłużony zespół wokalny w Polsce
 - artystyczny symbol Wrocławia -
 

25 czerwca 2010 roku gościł w naszym Prószkowie!
 

powrót
 

Chór kameralny założony przez specjalistę od renesansu Edmunda Kajdasza  w 1966 roku.

   Profesor Edmund Kajdasz:  Chórmistrz - Legenda! Muzyk! Artysta! Pedagog!

Wymagający, diabelsko zdolny i perfekcyjny w każdym calu - tak go wspominają chórzyści.

  Urodzony w Poznaniu (1924). W 1991roku przechodzi na emeryturę, zmarł  16 stycznia 2009 roku. Największe sukcesy osiągnął podczas pracy z Chórem Cantore Minores Wratislavienses. (Wiele nagród, odznaczeń,  medali, i krzyży zasługi  w 1980 roku Ars Christiana)    

  Kiedy Edmund Kajdasz w 1991 roku przechodzi na emeryturę,  Cantore Minores ma już markę światową, ale znalazł się młody, równie wielki następca Piotr Karpeta.  Śpiewak i chórmistrz.
 
 Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, były członek Zespołu Pieśni i Tańca "Slask" , orkiestry Filharmonii Sląskiej, dyrygent:: chór męski "ECHO",  Zespół Muzyki Dawnej All Antico. W latach 1983-1992 prowadził chór Filharmonii Opolskiej, a w 1991roku zostaje następcą Edmunda Kajdasza.   
 

Piotr Karpeta (Dyrektor naczelny i Artystyczny  Cantores Minores Wratislavienses).
 

 Urodzony w 1959 roku w Katowicach występował juz w 20 krajach świata, a z chórem Cantore Minores koncertował już ponad 500 razy i nagrał cztery płyty kompaktowe. 
  Dziś miałem wielką przyjemność być słuchaczem muzyki dawnej wykonanej przez Cantores Minores Wratislavieses pod dyrekcją samego Piotra Karpeta  -  dyrektora, śpiewaka, chórmistrza i jego zespołu - wszyscy z najwyższej półki światowej. W małym kościółku po-ewangelickim o doskonałej akustyce - bez instrumentów - tylko głosy artystów.
 
  Nie znam się na muzyce i nie silę się tu na jej fachową ocenę, ale potrafię odróżnić dobrą od bardzo dobrej. A dziś usłyszałem bardzo dobrą w mistrzowskim wykonaniu. Moje wrażenia były niesamowite! A po koncercie  tacy znawcy jak pan Krüger - byli tego samego zdania. Na koncercie dziś brakowało wielu naszych melomanów, nie wiem z jakiego powodu wiele krzeseł było nie zajętych. Macie czego żałować - bo cała przyjemność słuchania takich wielkich wykonawców,  była po naszej stronie. Brawa były na stojąco! Były też Bissy> Takich pieśni i takich artystów na żywo nie często mamy okazję słuchać.
 
  Po koncercie była okazja porozmawiać i zrobić pamiątkową fotografię z mistrzami (przy darmowej) lampce wina, którą serwowało specjalne stoisko przed kościołem.

Kościół w Prószkowie

 

Pierwsi słuchacze (zawsze pierwsi)
 

Stoisko z darmową lampką wina. ( do wyboru  smaku i koloru)
 

Artyści na placu przed koncertem
 

Cantores Minores Wratislavienses     -od "1966"
 

w drodze na "salę" koncertową
 

Cantores Minores Wratislavienses
 

 w składzie kameralnym w zależności od warunków i potrzeb powiększany nawet do 70 osób

  (od lewej)     Wykonawcy dzisiejszego koncertu:
 
Marzena Korchut Łykowska  - sopran

Agnieszka Niezgoda  - sopran

Beata Górecka - alt
Radosław Pachołek - alt
Marek Fras - bas.
Łukasz Kazanecki -bas
Maciej Gocman - tenor
Piotr Karpeta -  maestro dyrygent
Agnieszka Niezgoda  - sopran

Absolwentka PSM im.K.Lipińskiego w Lublinie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2006 roku związana z Wrocławiem - z zespołami Cantores Minores Wratislavienses, Wratislaviense Bach Collegium oraz z chórem Filharmonii im. W. Lutosławskiego od momentu jego powstania. W  swoim repertuarze posiada partie chóralne wielu dzieł oratoryjno-kantatowych. Wykonuje również muzykę kameralną począwszy od renesansu aż po współczesność.
 

Radosław Pachołek - alt
 
Marzena Korchut - Łykowska  - sopran,  Agnieszka Niezgoda  - sopran,  Beata Górecka - alt

Marek Fras - bas. Łukasz Kazanecki -bas Maciej Gocman - tenor

Marek Fras urodził się w Zabrzu 28.03.1975 roku. W roku 2001 ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu solowego Prof. Eugeniusza Sąsiadka. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w Instytucie Muzyki Dawnej w Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy) pod kierunkiem Prof. Richarda Wistreicha. Studia te ukończył w 2003 roku. Posiada również dyplom ukończenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zabrzu w klasie skrzypiec.
 

 Łukasz Kazanecki.  W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku(dyrygentura chóralna).Podczas studiów kształcił się wokalnie pod kierunkiem ad. II-go st Cezarego Szyfmana. Jako solista brał udział w koncertach organizowanych przez uczelnię wykonując głównie barokowy i klasyczny repertuar oratoryjno-kantatowy.

Spotkanie po latach. Piotr Karpeta,  w latach 1983-1992 prowadził chór Filharmonii Opolskie,
chór w którym śpiewał  Jerzy Krüger z Prószkowa
 

Sesja fotograficzna i degustacja wina  -  na placu przed kościołem po koncercie
 

Udało się i mnie stanąć do fotografii z meastrem

pozdrowienia dla wykonawców i moich internautów  - rudolf z folwarku


 

P.S. Nie udało  się ustalić Curriculum Vitae wszystkich wykonawców
 a jeśli coś pokręciłem proszę o kontakt:
 zmarzly@op.pl

powrót
Odwiedzin ogółem: 006197 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilość osób on-line: 1