Odpust Jubileuszowy
 11 lipca  parafia Chrząszczyce

powrót

 

   W naszej parafii świętujemy dwa odpusty. Św. Stanisława ze Szczepanowa - pierwszego  patrona naszego koscioła - zawsze w maju,  a MB. Szkaplerzną  od 88 lat - w lipcu. W tym roku "Jubileuszowym" - obie uroczystości miały wyjątkowy charakter. Bo taki rok zdarza się tylko raz na 750 lat!

750 lat istnienia kościoła w Chrząszczycach (1260 - 2010) .
 Majowy odpust 2010, "Św. Stanisława", był bardzo deszczowy i zimny, ale radosny i pełen wrażeń, drugi lipcowy "MB. Szkaplerznej", jakby z drugiego bieguna,  słoneczny - upalny.
 

. Więc nie tylko pogoda miała charakter ekstremalny,  ale i uroczystości. Pierwszą już relacjonowałem (15/16 maja 2010), pora na dzisiejszy. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 11:00 w naszym kościele parafialnym.   Do kościoła, poprzedzony licznymi sztandarami i delegacjami weszła procesja z naszym ks. bp. dr hab. prof. Andrzejem Czają ( Biskup Opolski). który był głównym celebrantem uroczystości odpustowej. Kościół zapełniony wiernymi z naszej i sąsiednich parafii. Na parkingu samochody z niemieckimi tablicami ( to miejscowi, którzy zmienili obywatelstwo i przyjechali na jubileuszowy odpust). W takim dniu nie mogło również zabraknąć naszych niemieckich partnerów z miasta Hünfeld, których gościła nasza pani burmistrz Róża Malik.

  W kościele i podczas procesji uczestniczyli prawie wszyscy proboszczowie z sąsiednich parafii (Zimnice Wlk. Prószków, Domecko) i innych, oraz liczni wierni.

  Doniosłym momentem dzisiejszego dnia była wtórna "Konsekracja" po kapitalnym remoncie i renowacji naszej zabytkowej kaplicy Św. Stanisława, która zachowała swój pierwotny wystrój  - zabytkowe elementy zostały podkreślone a na suficie pojawiły się dawne freski i malowidła, które konserwatorom udało się wydobyć. "Staruszka odmłodniała" i dla naszej parafii stała się cennym zabytkiem, chyba jest to najstarszy obiekt  tego typu w naszej diecezji.

  Moje serdeczne podziękowania  wszystkim, którzy się do tego przyczynili, szczególnie ks. proboszczowi dr. hab. Krystianowi Ziaja za organizację.
 
Homilię wygłosił ks. bp. Andrzej motto: .... " Matko Boska Szkaplerzna, spraw - abyśmy na końcu naszej drogi życiowej dotarli do Twojego Syna ....."
 

  Oprawa muzyczna: pani Katarzyna Długosz - organy i Schola, Orkiestra Dęta, oraz nasz "Chór Parafialny" pod batutą Joachima Konska, więc dla wiernych było niewiele czasu na śpiewanie. Ale kto chciał sobie pośpiewać miał ku temu okazję, bo o godzinie 10:30 rozpoczęły się godzinki i "Królowej Szkaplerznej śpiewajmy....." a na zakończenie Te Deum Laudamus. 

 
  Jak odpust to  karuzela i budy, pod które (jak przystało na ślązaka) zaglądnął również ks. bp. Andrzej Czaja a musi być łakomy na słodycze bo zrobił zakupy za całe dwadzieścia złotych (podpatrzyłem z bliska). A pani Burmistrz dla wszystkich swoich gości z  Hünfeld i na końcu rozłożyła  ręce, bo brakło jej waluty.
Dla potomnych kilka fotografii z dzisiejszej uroczystości.

Przyjechały samochodem...... z tym sztandarem

Mała procesja z małego Folwarku

Chór Parafialny: Joachim Konsek dyrygent  z zapasem płynów chłodzących i tenor Jerzy Krüger

Henryk Milek

Ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja........ dziś wyjątkowo ciepło uśmiechnięty

 

Przed kościołem - procesje

 

na pierwszym planie delegacja przedstawicieli Hünfeld

Trochę spóźniona ...... nasze władza.......... ale powitanie serdeczne

Hünfeld

procesja z ks. Biskupem Opolskim w drodze do kaplicy Św. Stanisława

Ten najwyższy w środku ks. dr hab. Norbert Widok  prof. U.O.
 

podczas konsekracji kaplicy

 
 
 
 
 

wierni w kościele

 
 

Po konsekracji w drodze do ołtarza

 
 
 
 
 
 

ks. Bp. Andrzej Czaja
 podczas homilii, motto: " Matko Boska Szkaplerzna, spraw - abyśmy na końcu naszej drogi życiowej dotarli do Twojego Syna ....."
 

 
 
 

Koniec uroczystości , poczty sztandarowe wyprowadzić do procesji.

 
 
 

migawki z procesji dookoła kościoła

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To już koniec wszystkich uroczystości liturgicznych.

delegacja z Hünfeld

Ks. Biskup - odwiedził ...... tylko stoisko ze słodyczami

 

Okiem znawcy ocenia jakość słodyczy.....
grozi paluszkiem..... jak nie będą smakowały.... to złoży reklamację
 

Teraz kolej na panią Burmistrz...... zakupy dla całej delegacji z Hünfeld

Nie!.......
 już nic więcej.... skończyła się waluta

Ale na wszelki wypadek........ sprawdza taśkę, czy zaskórniaki zostały.

I tak przy upalnej pogodzie minął Jubileuszowy odpust w naszej  Chrzombeckey  parafii

Na zakończenie jeszcze podziękowania dla wszystkich,
 którzy przyczynili się do tego niecodziennego wydarzenia.

 

Na następny taki odpust będziemy musieli długo czekać.
 

 Wielkie uznanie dla Chóru Parafialnego, Scholi, oraz orkiestry Dętej, którym przyszło grać i śpiewać (tak wysoko na  chórze) tam musiało być gorąco. 

 
Serdeczne pozdrowienia dla moich internautów - (Liebe Grüsse) an Oskar & Franziska  Hohmann und Alle meine Bekannten aus Hünfeld..
 

rudolf z folwarku

wszelkie uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl
 
Odwiedzin ogółem: 005812 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1