225 pielgrzymka  z Chrząbeckey parafii
na Górę Świętej Anny - St. Annaberg  12 -15 sierpnia 2010 rok

powrót

 
To okrągła rocznica - jakby 9 razy srebrne wesele - 9-te pokolenie. Pierwsza miała miejsce w roku 1785.

(hebr. Hannah - łaska wdzięk) - Święta Anna - Anna sprawiedliwa, Prawiednaja Anna  - babcia Jezusa, matka Marii, żona Św. Joachima, wzór dla wszystkich małżonek.

  
   Historia góry Św. Anny - St. Annaberg - jest przebogata w różne wydarzenia. Pierwszy kościół (pod wezwaniem Św. Jerzego) wybudowano w 1480 roku  z fundacji właścicieli Poręby, Leśnicy i Żyrowej.  W pierwszych latach XVII wieku małą drewnianą figurkę św. Anny Samotrzeciej z Ujazdu przeniesiono do kościoła na Górze Jerzego - taką wtedy nosiła nazwę Góra św. Anny - St Annaberg.
   W 1655 roku 30 franciszkanów z Krakowa, gdzie podczas wojny polsko szwedzkiej spalił się klasztor, tu , na Górze św. Anny za zgodą Jana Kazimierza (króla polski) znaleźli  schronienie. Schronienie na Śląsku (przed Szwedami) znalazł również sam król Kazimierz, który  był tymczasowym właścicielem ziemi opolskiej. Z
astaw - od 1645 za długi cesarza Ferdynada III Habsburga - wykupiony  w 1666 roku.

 W latach 1700-1709 wybudowano 33 kaplice kalwaryjne na południowo wschodnich stokach góry, a w latach 1733-1749 powstał murowany zespół klasztorny.

Odpust papieski dla kalwarii uzyskano w 1764 roku

 
We wrześniu 1779 roku na Górę św. Anny z Bytomia wyruszyła pierwsza śląska pielgrzymka , a 6 lat później 1785 rok - nasza Chrząmbecka.
 

  W czasach 1785-1786 - Chrzomtzitz. W pielgrzymce do tego sanktuarium "mogli" uczestniczyć mieszkańcy naszej parafii o nazwiskach: Stach, Dudek, Sadlo, Kudala, Petruska, Piontek, Lempka, Odelga, Motscho, Lakotta, Langer, Wieczorek, Lysik, Czypek, Lellek, Twardon Klausa, Hiper, Wieschalla, Krawietz, Malik, Klutzny, Heysana. Cygon, Langer, Wittola, Piechatzek, Wystrach, Kubitza, Gnieza, Margosch, Gwoźdź, Kornek, Gogollok, Urbatzka, Hanuschik, Grunt, Hertel, Janikula, Kosorz, Hauck, Henne, Piechota, Kutz. Sowada, Krok, Kurpiers, Datko, Broy, Lyssy, Madey, Gielus, Marny, Cebula, Smandzik, Trojok, Buhl, Zwonek, Hadasch, Jaschik, Jarosch, Rother, Stellmach Schindzielarz, Lubczyk,, Paczula, Gritzman, Baron, Schiller, Gambietz, Malorny, Dobis, Szygula, Posmyk, Waliczek, Blach, Sternol, Wotzka, Czech, Tintzer, Urbatzka, Kowol.

XIX wiek  i pierwsza połowa XX wieku dla klasztoru i jego mieszkańców - Franciszkanów nie był szczęśliwy.
1810 - klasztor uległ kasacji, a franciszkanów wysiedlono - wrócili w 1860 roku. 1875 - ponowne wysiedlenie (kulturkampf), a w 1887 roku powrócili.
1921 - 20 marca : plebiscyt (wyniki: 403 za Niemcami , 91 z Polską, 3 głosy nieważne)
Po przegranych wyborach, Korfanty ogłosił się dyktatorem i 2/3 maja 1921 wywołał III powstanie. Potyczki zbrojne od 21-25 maja toczono w okolicach St. Annaberg, natomiast słowne potyczki trwają do dziś.
 
1939 - 29 czerwca bp. Adamski w Polskiej części Śląska i na Za Olziu zawiesił odprawianie mszy w języku niemieckim we wszystkich kościołach diecezji katowickiej.
1939 - 29 lipca kardynał Bertram w Niemieckiej części Śląska zawiesił odprawianie mszy w języku polskim we wszystkich kościołach diecezji Wrocławskiej.

Potem rozpoczęła się II Wojna Światowa i czasy powojenne, które nie ominęły naszej góry. Najpierw niszczono wszystko, co polskie, potem zaś wszystko co niemieckie (szczególnie napisy, pomniki i inne symbole).

   Te czasy, mam nadzieję, że już minęły. Wracamy do początku XVIII - XIX wieku, kiedy to podczas pielgrzymki każdy mógł śpiewać po swojemu i nikomu to nie przeszkadzało.

 
Historia 225 pielgrzymki z naszej parafii w telegraficznym skrócie (informacje uzyskane od uczestniczki pani Róży Malik ze Złotnik - Dziękuję !):
 

12 sierpnia 2010 - czwartek. Godzina 5:30 msza św. Chrząszczycach w intencji pieszych pielgrzymów - celebruje proboszcz ks. dr hab. Krystian Ziaja. Godzina 6:30 - wyruszamy w drogę: Chrzązczyce-Złotnik-Zimnice Małe - Śluza Kąty (około 20 km). Godzina 11:00 docieramy do Kamienia Śląskiego. Krótkie nabożeństwo w kaplicy św. Jacka. Przerwa na posiłek (kawa, kanapki).

Liczba pielgrzymów: 29 piechurów z ks. proboszczem na czele. Grupę prowadzi Jan Gogolok (junior), który zna wszystkie dawne szlaki i wcześniej przejechał je wszystkie na rowerze. Godzina 11:45 (po posiłku): dalsza droga przez lasy Kamionek-Ligota Dolna i Góra św. Anny (około 20km).

W wielkim upale i stromymi ścieżkami nareszcie doszliśmy! Godzina 16:00: Powitanie umęczonej grupy na schodach bazyliki.
13 sierpnia 2010 - piątek. Godzina 7:00 msza św. w Chrząszczycach. Ks. proboszcz udziela błogosławieństwa na drogę pozostałym pielgrzymom, którzy indywidualnie docierają na Górę św. Anny. Godzina 10:00 Powitanie drugiej grupy na schodach bazylik. Grupa Chrząmbecka powiększyła się do 157 pątników. Przez cały dzień na Górze św. Anny czynnie urzędują muzycy (trębacze) z zespołu "Kaprys" DFK Źlinice. Wspólne parafialne obchody "bolesnych" stacji kalwaryjskiej: początek w grocie, a koniec na placu "Trzech Krzyży". Około godziny siedemnastej przerwa na posiłek. Godzina 18:00: "Koronka" w bazylice - nabożeństwo fatimskie z procesją.
14 sierpnia 2010 - sobota. Godzina 6:00 w Grocie Lourdzkiej msza św. w intencji pielgrzymów - celebruje ks. proboszcz Krystian Ziaja. Godzina 8:00 "Droga Krzyżowa w Grocie - przewodniczy Ludwig i Florian Lazikowie (dzielnie przez 3 dni zastępują chorego Stefana Lazika - za którego się często modlimy). "Różaniec" i "Godzinki" kończą parafialną pielgrzymkę. Godzina 13:00: ścieżkami "Maryi" od placu "Trzech Krzyży" ruszamy do Poręby. W "domku Maryi", po jej zaśnięciu msza żałobna, przygrywają muzycy Orkiestry Dętej "Prószków". Godzina 19:00: przerwa. Godzina 20:00 koncert w Bazylice, gra orkiestra "Górnicza".
15 sierpnia 2010 - niedziela. Godzina 9:00: w Porębie witamy Maryję Wniebowzietą. Po smutnych sobotnich obchodach czarne druhny niosły zmarłą Maryję. Niedziela: białe druhny niosą Maryję Wniebowziętą przez stacje chwalebne do groty. Godzina 10:00 Uroczysta suma odpustowa. Celebruje ojciec gwardian, koncelebruje ks. proboszcz Krystian Ziaja.

 

Po mszy Ks. Krystian odbiera medal i dyplom dla parafii Chrząszczyce - w dowód uznania za 225 pielgrzymkę jubileuszową
 

Godzina 14:00: powrót, a następnie nabożeństwo w Chrząszczycach i powitanie pielgrzymów przez ks. dr hab. Norberta Widok.
Ciekawostki:
 - Jeden indywidualny pielgrzym, Rudi Weinzetel przebiegł  trasę w 3 godziny!
 - Pani Magdalena Panusch. Uczestniczyła po raz 56 w naszej parafialnej pielgrzymce na Górę św. Anny. Od 16 lat przyjeżdża na tę okazję specjalnie z Niemiec. Na Annabergu poznała swego męża, który grał na trąbce dla naszej ukochanej Maryi. Z mężem mieszkała w Górkach (mąż odszedł już do wieczności). Do środy gości u syna Bernarda Panusch w Górkach na ul Stawowej.
Relacja fotograficzna (jeszcze nie kompletna - w trakcie opracowania)
 

Autor wszystkich fotografii : pan Stanisław Lachnik - w kapeluszu na pierwszym planie
 

więcej fotografii :zobacz na stronie www.chrzaszcyce.pl

powrót

Odwiedzin ogółem: 005043 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1