Wspomnienia nad otwartym jeszcze grobem!
Folwark 6 września 2010 roku

powrót

Antoni Smolin
 syn Johanna i Klary Kaniut urodzony w 1932 roku.

Antek „Jajsiów” – każdy mieszkaniec Folwarku go znał. Po ojcu Johanie przejął rodzinne gospodarstwo. Przez całe życie związany z przyrodą – rolnictwem. Pora dnia i pora roku oraz pogoda ustalały rytm jego pracy. Kto zna wieś - ten wie, że na gospodarstwie zawsze jest robota, która „wczoraj” miała być wykonana. Ale „miastowy” zawsze powie: ”rolnik posieje i samo mu wyrośnie”, a bochenek chleba zawsze będzie za drogi..

   W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jak wszyscy młodzi Folwarczanie grał w drużynie piłki ręcznej. W latach osiemdziesiątych (w stanie wojennym) – jak wspomina pani Krysia – gdy organizowała się kaplica w Świętkowni On zawsze był pod ręką, do wszystkich prac budowlanych i porządkowych.

 Przy ul Wiejskiej stoi nasza dzwonnica (Kapliczka Wiejska 1664 r.) jej dzwon 3x dziennie wzywał do modlitwy  (Anioł pański). Od 235 lat - był i jest również naszym dzwonem dla konających. Gdy w 1993 roku  Gerhard Dusza, który przez wiele lat pełnił funkcję dzwonnika i opiekuna kaplicy odszedł do wieczności, rolę „Dzwonnika z Folwarku przejął  Antoni Smolin.

 Rola „Dzwonnika” jest odpowiedzialna wymusza obowiązkowość i punktualność, każdego dnia. Tej roli sprostał do 2000 roku.

 

 

  We wrześniu 2000 roku okrutna choroba nagle - wyłączyła go z naszej społeczności, choroba, która się nie cofała przez 10 lat, pokonała go w wieku 78 lat - 3 września 2010 roku .

 

Antoni Smolin, do historii naszego Folwarku zapisał się jako
ostatni
Dzwonnik Kaplicy w Folwarku”

 

P.S. Nad średniowiecznym Paryżem góruje katedra Notre Dame , nad Folwarkiem Kaplica przy ul Wiejskiej. Kto czytał: „Dzwonnik z Katedry Notre Dame” powieść Victora Hugo,  tam znajdzie wiele podobieństwa z naszym dzwonnikiem de Kaplica Folwark.

 Od 2000 roku Folwark ma elektrycznego dzwonnika "Ale to nie jest to ..... powiedziała mi dziś pani Lidia Dusza"

 

Zegnaj ostatni Dzwonniku z Folwarku
R.I.P.

  Rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 003876 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1