"Święto Dziękczynienia - Erntedankfest 2010"
12 września 2010 rok Chrząszczyce gmina Prószków

część I.   (część II jeszcze w budowie)

powrót

  Pogoda dopasowała się do wagi tego dnia. Wszystko rozpoczęło się od całorocznych przygotowań. Jutro mija dokładnie rok, jak Folwark był gospodarzem Dożynek 2009. Dziś przypomniano, że mieszkańcy Folwarku podnieśli poprzeczkę organizacyjną bardzo wysoko, więc Chrząszczyce musiały dołożyć wiele starań aby nas pokonać. Czy im się to udało? Tu odpowiedź na to pytanie muszą znaleźć goście zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości. Moja ocena w jedną czy drugą stronę będzie nieobiektywna - wstrzymam się.
 

  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie dwunastej w zapełnionym kościele parafialnym w Chrząszczycach. Przy ołtarzu wszyscy proboszczowie z naszej gminy. Wśród uczestników nabożeństwa wiele oficjeli i goście z zagranicy, mieszkańcy miasta partnerskiego Ternberg - Austria z jej burmistrzem Leopoldem Steindlerem, oraz liczna grupa młodzieży (śpiewającej) z miasta partnerskiego Hünfeld - Niemcy. Muzycznie eucharystię uświetniła "Orkiestra Dęta Prószków" pod batutą pan Andrzeja Bojarskiego, oraz "Schola Parafialna Chrząszczyce" pod kierownictwem Katarzyny Długosz. Klawiaturę organów  "obsługiwała",  również Katarzyna Długosz z Folwarku. Homilię wygłosił ks. proboszcz: dr hab. Krystian Ziaja, główny celebrant mszy świętej. Starostwo powiatu Opolskiego reprezentował starosta, pan Henryk Lakwa, Grupę Cement Heidelberg Górażdże reprezentował prezes, pan Andrzej Balcerek z małżonką, Mniejszość Niemiecka na Śląsku opolskim - jej przewodniczący, pan Norbert Rasch z małżonką, "Kopalnię Folwark" reprezentował jej kierownik pan Joachim Wilczek z małżonką,  Radę Miejska Prószkowa reprezentowała jej przewodnicząca,  pani Klaudia Lakwa, a naszą gminę Prószków, jednocześnie gospodarz "Dożynek 2010" pani burmistrz Róża Malik.

 
 Po uroczystościach liturgicznych, ulicami Chrząszczyc ruszył  barwny i ciekawy korowód dożynkowy i sołectwa ze swoimi koronami. Swoją koronę przywieźli również mieszkańcy Ternbergu, którzy dobrze wiedzą  co to jest i znają pojęcie Erntedankfest. W czasie przejazdu było trochę kłopotów, bo korowód dwukrotnie przejechał zatłoczoną drogą wojewódzką (Opole-Prudnik), ale innej możliwości nie było. Tradycyjnie "trochę" naśmiecili, Folwark przywiózł pełną przyczepę słomy w rewanżu  za dożynki 2009.
 

   Meta korowodu - parking przy kościele. Tu czekał już olbrzymi namiot, gdzie rozpoczęły się uroczystości o innym zabarwieniu. Gości powitała pani burmistrz Róża Malik, orkiestra "Dęta Prószków", występy zespołów, wiele wspólnej zabawy oraz salwy śmiechu. Swoje umiejętności zaprezentowały nam również dziewczęta Paulina Rasch -Paulina Klosa  - Monika Chudala - Alicja i Magdalena Margos - Patrycja Kaleta - Katarzyna Kuczek -    ze "Studia Piosenki Prószków" pod kierownictwem pani Violetty GomółkaMłodzieżowy Chór z Hünfeld. Potem rozdano nagrody za I miejsca w konkursie koron żniwnych, a na zakończenie "Proskauer Echo" poderwało (juz trochę zmęczonych gości) do wspólnej zabawy. Nad sprawnym przebiegiem całości,  czuwali i motywowali do wspólnej zabawy jak zwykle z wielkim wyczuciem i dowcipem sytuacyjnym "Duet Aneta i Norbert" czyli Aneta Lissy-Kluczny i Norbert Rasch w czym konsekwentnie i dobrym przykładem pomagała pani burmistrz Róża Malik.

  Dla dzieci był plac zabaw i dmuchane zabawki, a o wikt zadbał Marcin Pawleta ze swoim zespołem. Cóż podobało się, było fajnie, atmosfera dobra. Czy pokonali naszą poprzeczkę - tu ocena należy do gości.


Honory gospodarzy "Starostwo" pełnili:
 Krystyna Buhl i Robert Margos
 

 
  Ale na zakończenie dodam, takiego święta się nie ocenia "cenzurką", to było "Święto Dziękczynienia", toteż nie można oceniać słowa "dziękuję". Dobrym zwyczajem stało się w naszej gminie przyznawanie wszystkim koronom żniwnym I miejsca i jednakowej nagrody, przecież każdy się jednakowo starał aby wyszło najlepiej. Każdy mieszkaniec Chrząszczyc przyczynił się do tego, że "dzięki - czynienie " za żniwa, za plony miały uroczysty i godny chwili przebieg. Teraz pora na sprawiedliwy podział tradycyjnego chleba, aby nikomu nie zabrakło.

 

  Gratuluję udanego Dziękczynienia - wszystkim organizatorom i tym którzy pracowali. Wasza praca była widoczna przy każdym domu, a zasłyszane opinie wśród gości (podsłuchiwałem) były pozytywne. Wasza praca dała gościom wiele radości i wiele przyjemnych wrażeń podczas  dzisiejszego świętowania .

Dziękujemy!

Teraz kilka chwil na wspomnienia  już "starej fotografii".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Początek uroczystej liturgii.

  Podczas uroczystej eucharystii (żeby zbyt nie rozpraszać) nie robiłem fotografii, ale uważam, że kilka myśli podanych podczas homilii przez naszego ks. Proboszcza   w tym miejsc  - chociaż w wielkim streszczeniu  - należy przytoczyć:
 

  ...... Jako gospodarze tegorocznych dożynek a są nimi parafianie z wioski Chrząszczyce  - jesteśmy dumni z tego, że w tym szczególnym roku dla naszej wspólnoty, roku jubileuszowym 750-lecia parafii, możemy jeszcze dodatkowo dziękować za coś, co jest niezmiernie ważne w pielgrzymowaniu człowieka przez życie - za ziarno, za chleb, za owoce naszej ukochanej ziemi . Bądź pozdrowiona - ziemio rodząca.

    Istnieje powiedzenie: " Kto nie potrafi dziękować nie potrafili kochać"

  Dziękujemy za tegoroczne plony - za to co zostało zebrane z naszych pól i za to co jeszcze zbierzemy.

 "Boże z twoich rąk żyjemy choć własnymi pracujemy - my Ci damy trud i poty, Ty nam urodzaj złoty"

 

Dziękuję Wam za to, że tu jesteście, rolnicy naszej prószkowskiej ziemi i wszyscy inni świadomi potrzeby dziękowania!
 

Dotknęły nas tylko  podtopienia. Ale  przeżywaliśmy w tym roku zagrożenia kolejną powodzią.

  Dziękujmy również ludziom , było ich wielu - strażaków i innych, wśród nich nasza pani burmistrz, którzy ratowali wały, którzy musieli podejmować trudne, ryzykowne decyzje - tak różnie, nieraz krzywdząco oceniane.

 
Dziękujemy
Panie Boże za solidarność z innymi, człowiek solidarny to człowiek, który pamięta o drugim - solidarność to ja i ty. ...... Zwłaszcza słowa "podzielić się z głodnymi" - "Kto chleba nie żałuje, nigdy go nie" traci. ........   Kiedyś my otrzymywaliśmy pomoc  - dziś jesteśmy gotowi pomagać innym.

 
I piękne słowa Kahila Gibrona.... "Wszystko, co macie zostanie pewnego dnia rozdane; dlatego dawajcie teraz, żeby czas rozdawania należał do was, a nie waszych dziedziców".
 
  Drodzy pracujący na roli, wy wiecie, że gleba, rola, ziemia, potrzebuje nie tylko pługa, bron, kopaczki, ale potrzebuje waszego serca, waszego oka. Naszym zadaniem jest, by ta ziemia  - wydała plon, dlatego i rozumem i sercem, pracą i modlitwą o to sie staramy.

Prosimy, by było wiele szacunku dla chleba!
 

"Do kraju gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba - tęskno mi Panie!
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pod namiotem pierwsi biesiadnicy...

 

Korony wracają na plac przed kościołem.

 
Koniec uroczystości w kościele i korowodu. Teraz do rana zabawa pod namiotem - ale to w następnej części
 
Część II w opracowaniu

pozdrowienia z Folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 003772 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1