19 września 2010 rok niezwykłe dożynki w Przysieczy

powrót

  Sobota w gospodzie pod Rumcajsem (Przysiecz) upłynęła po znakiem ukraińskiej pieśni, jadła i zabawy. Niedziela zaś minęła w małym kościółku na górce, gdzie celebrowana była msza ekumeniczna, a po jej zakończeniu korowód. Msza ekumeniczna - to współczesny dialog i wspólna modlitwa między cerkwiami prawosławnymi a Kościołem rzymskokatolickim. Dialog, który nie ma na celu zacierania różnic lecz odkrycie jedności opartej na prawdzie. Temu celowi służy zarówno nasze Opolskie Starostwo, jak i Przysiecz, która zawsze gości przyjaciół z Ukrainy. O szczegółach napisał zarówno do mnie jak i moich internautów pan starosta Henryk Lakwa - treść listu przedstawiam w całości:
 

  Witam serdecznie P. Rudolfie oraz wszystkich internautów – już po raz kolejny w Przysieczy ( oraz na terenie powiatu opolskiego ) na moje zaproszenie gościli mieszkańcy wsi Łołyń z powiatu Dolińskiego na Ukrainie ( 60 km od Stanisławowa – obecnie Ivanofrankivska ), z którym powiat opolski podpisał umowę partnerską.
  
  Tym razem grupie naszych przyjaciół przewodniczyli wójt gminy Łołyń p. Iwan Daczio oraz ojciec Wasyl Kurnyk z ukraińskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego z gminy Łołyń. W sobotni wieczór goście z Ukrainy przygotowali dla mieszkańców Przysieczy tradycyjne potrawy regionalne z ich terenu ( m.in. zupa grzybowa, pierogi z ziemniakami i serem, ukraińskie gołąbki oraz zimne półmiski z wędlinami i serami produkowanymi jeszcze metodami tradycyjnymi ) oraz bogaty program artystyczny ukazujący ich dorobek folklorystyczny.

   W niedzielę 19 września współuczestniczyli we mszy świętej dożynkowej w Przysieczy celebrowanej przez proboszcza prószkowskiej parafii ks. Andrzeja Hanicha, gdzie po jej zakończeniu przez prawie 40 minut mogliśmy uczestniczyć w krótkim nabożeństwie w obrządku prawosławnym, odprawionym przez ojca Wasyla. Dane nam było na żywo usłyszeć cerkiewne śpiewy i przeżyć prawdziwą ucztę duchową.

   Nasi goście wystąpili jeszcze w niedzielę na dożynkach wiejskich w Naroku ( gmina Dąbrowa ). W poniedziałek odwiedzili klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Ta wizyta naszych sąsiadów ze wschodu miała jeszcze jeden aspekt oprócz tego, o którym już pisałem w 2007 r. do Pana, że te spotkania burzą kolejne mury, bariery i stereotypy o Polakach, Ukraińcach i Niemcach. Tym razem wspólne spotkanie w kościele rzymskokatolickim było ekumenicznym przeżyciem.
 

  Różne religie ale jeden Bóg, do którego garną się wszystkie ziemskie dzieci. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się i mieli udział w tym, iż kolejna wizyta naszych wschodnich sąsiadów była udana i mam nadzieję, że na długo zostanie w ich i naszej pamięci.
 

A teraz kilka fotografii z tej uroczystości, które otrzymałem z Opolskiego Starostwa
 i od pana Krzysztofa Duniec (z prawem do publikacji) Dziękuję !
 
 
 
 
             
 
 
 

 
     
 
 
 
 

                  

 
 
 
 
                                    
 
 
 
 
 

Ojciec Wasyl z Maksymówki i ks. proboszcz Andrzej Hanich
 

Fotografia pamiątkowa - Przysiecz 19/09/2010 po mszy ekumenicznej.
 

Orkiestra dęta "Prószków"

 
 
 
 
 

 
 
 
       
 

pozdrowienia z Folwarku

 rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004837 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilość osób on-line: 2