19 września 2010 rok - Odpust w Folwarku

powrót

W tym roku świętowaliśmy nasz odpust zwyczajnie. Bez orkiestry dętej, bez chóru i tylko  jedna buda ze słodyczami i żadnej karuzeli ani dmuchanych zabawek dla dzieci. Nie zawiedli parafianie z Chrząszczyc, którzy licznie - ze sztandarem - pokonali wyboistą drogę do Folwarku. Dziękujemy! Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Miejsc siedzących nie brakło. Uroczystą liturgię celebrował ks. prof.. zw. Stanisław Rabiej (Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego), koncelebrowali ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja i ks. Radca Wilhelm Skorupa. Obecny był również (reprezentant Boguszyckiej parafii) ks. proboszcz dr hab. Józef Mikołajec.
 

Krzyż, który patronuje (od 1982) naszej kaplicy: "Podwyższenie Krzyża Świętego" co o tym wiemy i czego nie wiemy, o wszystkim  wspomniał w czasie homilii ks. Stanisław Rabiej.
   W roku 70 po zdobycie i zburzeniu Jerozolimy przez Rzymian - nastały prześladowania wyznawców Chrystusa trwające prawie 300 lat. Około 320 roku ustały prześladowania i św. Helena (matka cesarza rzymskiego) kazała szukać krzyża, który znaleziono 14 września tego roku (320). 15 lat później, po wybudowaniu na Golgocie w Jerozolimie Bazylik "Męczenników i Zmartwychwstania" (Martyrium Anastasis) - odnaleziony (podwyższony) Krzyż Pański umieszczono w Bazylice. Uroczystość poświęcenia tego sanktuarium nastąpiła 13 września 335 roku i na  pamiątkę  tę datę uważa się za Uroczyste Podwyższenie Krzyża Świętego. (później przeniesiono to święto na 14 września).

  To jednak nie koniec przymusowej peregrynacji Krzyża, na którym Syn Boży dokonał zbawienia świata. Na Ziemię Świętą (w 614r.) napadli Persowie, zburzyli wszystkie kościoły - także kościół Bożego Grobu, a Krzyż - wiedząc jak wielkiej czci doznaje, zabrali ze sobą. Ale Persowie zostali zmuszeni do Jego oddania (628), a  cesarz chciał na swoich ramionach zanieść krzyż na Kalwarię - taka jest legenda. Istnieją jednak świadectwa (św. Cyryla Jerozolimskiego zmarł 387 roku), że za jego czasów Krzyż podzielono na drobne części, które rozesłano jako relikwie po wszystkich okolicznych kościołach.

Krzyż stał się symbolem najwyższej miłości i ofiary.
Człowiek krzyż suchy mija obojętnie.
I rzadko sercem szczerym przy nim klęknie 
                    autor: N/N
 

Procesja chrzombecka
-
wyszła z Wielkiej Pyski

 
Norbert Steinhof - na służbie
 
 
 
 
 
 

Złotnickich i chrzombeckich - pielgrzymów należy przywitać.

Katarzyna Długosz i Krystyna Kiełbasa (Buhl) - przy organach

 
 
 
 
 
 

ks. Stanisław Rabiej (prof. zw. Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego
podczas liturgii

 

 
 

Procesja dookoła naszej kaplicy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tylko jedna buda - ale ze słodyczami

 
 
 

Na wszystkich gości po uroczystościach w kaplicy - czekał kołacz i kawa

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ks. Stanisław i ks. Krystian w drodze na obiad odpustowy,
który przygotowali państwo
Rita i Marek Żur
 

 

Podczas obiadu

 

gospodarz Marek Źur

 
 

Gerhard Kasperek -

Z okazji 80-tych urodzin

najserdeczniejsze życzenia!

 

 
 

od lewej:
 Ks. Radca Wilhelm Skorupa - Ks. prof. zw. Stanisław Rabiej U.O. Ks. proboszcz dr hab. Józef Mikołajec (Boguszyce)  oraz Ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja (Chrząszczyce)

 

Goście (rodzina) państwa Żur

 

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 005383 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1