Muzyka i Folklor
 w Kamieniu Śląskim - Groβ Stein
w dniach  06-17 listopada 2011r.

powrót

część I. 

W Kamieniu Śląskim w Sebastianeum Silesiacum nie tylko SPA, masaże,  dobra kuchnia, ale tu również muzyką i tańcem (biernym) leczą. Po kolacji można wysłuchać znane i nieznane melodie  wokalistek i chórów. Zobaczyć i podziwiać tańce, podziwiać śląskie tradycyjne  stroje, w których występują artyści. W czasie mojego pobytu wystąpiło pięć zespołów i jedna wokalistka. Oczywiście nie wszystkie naraz. Repertuar bogaty. Nie udało mi się zapamiętać żadnego tytułu, bo taką mam już pamięć słuchową, za to na fotografiach utrwaliłem wiele momentów z tych koncertów. .   

Poziom wykonawców, od pasjonatów amatorów do profesjonalistów - zróżnicowany. Publiczność nagradzała brawami  wszystkich jednakowo. Były również momenty, gdy kuracjusze trzymając się pod rękę, kiwali  się, a niektórzy również gimnastykowali  swoje struny głosowe. Ta uwaga jest istotna, kiedy sobie uświadomimy, że każdemu z nas coś tam już dolega. Zespoły taneczne (młodzież szkolna, gimnazjalna, licealna i uniwersytecka) - w swoim repertuarze zaprezentowały nam: tańce śląskie, polskie, niemieckie, austriackie i amerykańskie, szeroka gama. Cieszyło się oko, ale  do naśladownictwa odważnych wśród widzów nie było. 

Ad rem - czyli do rzeczy.

Środa 9 listopada 2011r. zaprezentowało się trio - "KAWER-BAND" rodzina Czech z Kamienia Śląskiego Weronika, Karol i Robert.  Kierowała nimi mama.


  Nazwa, bierze się od pierwszych liter imion, KArol, WEronika i Robert. Pierwszy ich wspólny występ, to udział w konkursie kolęd śpiewanych w j. niemieckim w grudniu 2009r. Konkurs odbył się w Auli Wykładowej Kościoła Seminaryjnego w Opolu. Od tego czasu często występują na różnych imprezach: obchody 20 lecia MN w Kamieniu  Śląskim i w Górażdżach na szczeblu gminnym, koncert kolęd w Szkole Muzycznej w Leśnicy, występ dla seniorów w Komornikach, udział w XX Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej na Górze św Anny, gdzie zajęli 3 miejsce, cykliczne występy w sanatorium w Kamieniu Śląskim, to tylko część ich wspólnych występów. Wszyscy uczą się w szkołach muzycznych.


 Weronika lat 14 (gitara, trąbka, wokal) ukończyła  SM w Krapkowicach, gdzie pod okiem pana Lotara Gałgana uczyła się gry na gitarze klasycznej. Od dwóch lat poświęca się trąbce. Chodzi do SM w Leśnicy gdzie również gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej. Natomiast w Big-Bandzie działającym przy SM w Krapkowicach gra na gitarze. Ponadto uczy się śpiewu w Opolu pod okiem pana Piotra Skrzypca. Chętnie maluje, nawet jej to wychodzi - jak twierdzi ojciec pan Rajmund Czech.

Karol lat 12, (saksofon) również jak Weronika gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Leśnicy i w krapkowickim Big-Bandzie. Jest uczniem III klasy SM w Krapkowicach. W marcu tego roku brał udział w Konkursie Instrumentów Dętych w Oławie gdzie zdobył wyróżnienie. Jest uczniem znakomitego saksofonisty pana Jacka Hornika. Lubi grać w piłkę, podobno jest w tym dobry.

Robert lat 10, III klasa SM w Krapkowicach. Gra na akordeonie klawiszowym, guzikowym, uczy się gry na pianinie i od nie dawna na puzonie. W szkole podstawowej nie ma uroczystości na której by nie grał z Karolem w duecie. Majsterkowanie to jego domena, w domu tytułują go inżynier.
 

 Zaprezentowali się wspaniale, jeśli uwzględnimy ich wiek. Podejrzewam, że cała rodzina jest muzycznie utalentowana.  Udało im się podnieść poziom adrenaliny wśród kuracjuszy i poderwać do wspólnego śpiewania i kiwania. To wielki sukces! Weronika ma piękny i mocny głos, jeśli będzie go odpowiednio pielęgnowała to za dwa trzy lata na firmamencie w Kamieniu Śląskim pojawi się nowa gwiazda piosenki. Popisała się również  grą na pianinie co dobrze jej wróży. Nie jestem specjalistą od muzyki, więc oprócz tego, że ich występ się podobał,  nic więcej nie mogę napisać. Szczegółową ocenę zostawiam profesjonalistom.

Moim internautom mogę tylko przestawić kilka fotografii z tego koncertu.
 
 
 

od lewej: Karol (12), Weronika (14), Robert (10).

 

Po lewej mamusia TRIO i Pani recepcjonistka  Sebastianeum Silesiacum, zapowiadają występ.

To z wyglądu  najmłodszy - Karol

Karol i Robert

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Weronika Czech (14) z Kamienia Śląskiego

 
 
 
 
 

wśród kuracjuszy ks. Joachim Morcinek
(
proboszcz: Pakosławawice 17 lat , Kujakowice 23 lata -  już emeryt)
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

najmniejszemu trzeba jeszcze pomóc założyć harmonię, ale mama jest na miejscu....

Laudamus......... dla wokalistki Weroniki
 czyli nie tylko mnie  jej śpiew sie podobał

 

 

trochę tremy.... jeszcze widać

 
 

ten uśmiech i brawa to największa nagroda dla wykonawców

Mama ogłasza koniec koncertu!
To było Trio "KAWER-BAND"   rodzina Czech z Kamienia Śląskiego - Brawa i dziękujemy!

rudolf z folwarku

Jutro przedstawię następny zespół, który miałem przyjemność oglądać podczas mojego pobytu w Sebastianeum Silesiacum
 
Ewentualne uwagi i zastrzeżenia proszę kierować na adres    zmarzly@op.pl
uwzględnimy w trybie natychmiastowym

powrót

Odwiedzin ogółem: 004496 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1