Zespół WAL-NAK
Przyjaciele Walidróg i Nakła

powrót

Kamień Śląski -11/11/2011.  
Kilka słów o zespole, który po dobrej kolacji!  w Sebastianeum Silesiacum  tańcem nas zabawiał.

  Zespół taneczny powstał w  1992  roku. pod patronatem Mniejszości Niemieckiej w Walidrogach. Kierownictwo i opiekę artystyczną przyjęli na siebie państwo  Waltrauda i Oswald Salla , którą sprawują do dziś.  Podstawowym celem jaki sobie państwo Salla założyli było "Ratowanie bogactwa kultury i tradycji naszych przodków".   Rozbudzić, po latach milczenia, życie kulturalne mieszkańców. Pierwsze występy (1992-1996) to przede wszystkim oprawa artystyczna przy  różnych okazjach na terenie gminy.
 

 Rok 1996 - marzec, z Düsseldorfu do Walidróg przyjechała Grupa Partnerska a z nią pani Ledwina Bauer - choreograf tańca ludowego. Zmobilizowano wtedy wszystkich dyrektorów szkół do skompletowania grupy dzieci i młodzieży zainteresowanych tańcem ludowym. Udało się! Tygodniowy intensywny kurs ukończyło 29 uczestników. Powstała grupa taneczna przyjęła wtedy swoją dzisiejszą nazwę WAL-NAK, Przyjaciele Walidróg i Nakła.
 

 Pierwszy występ to wrzesień 1996 r. - dożynki w Walidrogach. Pierwszy sukces to sierpień 1997 r. na Gminnym Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Raszowej gdzie zostali laureatami - zajęli I miejsce.
 
 Taka nobilitacja wywołała lawinę zaproszeń, najpierw do okolicznych gmin (Tarnów Opolski, Chrząstowice), a w grudniu tego roku tancerze zostali zaproszeni do Velbert w Niemczech z okazji "barbórki". Z stąd "sława" zespołu WALK-NAK rozniosła się  po całych Niemczech, bo w następnych latach zapraszani byli do: Nürnberg, Königswinter, Reichenbach i dwukrotnie do Neuss.
 
 Ale nie tylko za granicą się popisywali. Wymienię tylko ważniejsze miejsca w kraju, gdzie  byli gorąco przyjmowani.
 
- Dni Kultury Niemieckiej w Opolu
- Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze Śląskim
- Śląsk Kraina Wielu Kultur w Raciborzu
- Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju
- Dożynki w Gliwicach -Żernikach
- Wielokrotnie na różnych imprezach na terenie gminy Tarnów
 
 W repertuarze mają tańce: śląskie, polskie, niemieckie, austriackie i amerykańskie (tytuły tańców: Monika, Cyk-Cyk, Krakowiak, Holsteiner, Wolgaster, Tampet, Freischütz, Klener Figaro, Krutz König, Jägerneuner, Schwedentanz, Mineth, Sternpolka, Figurenländer, Virginia Reel, Zillertaler Hochzeitsmarsch, Oberschlesischer Kegelkönig, Sandeburger.)
 
Nie filmowałem ich występu, wykonałem tylko kilka ujęć moją kamerą, ale zachęcam do "napasienia swoich oczu"  - live, jeśli nadarzy się Wam taka okazja.
 
 

Pani Waltrauda Salla

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotografia pamiątkowa zespołu WAL-NAK
  po lewej i prawej opiekunowie zespołu państwo
Waltrauda i Oswald Salla
 Kamień Śląski 11/11/2011 rok

Dziękujemy za miłe dla oka wrażenia!

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adreszmarzly@op.pl
Odwiedzin ogółem: 004342 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1