Święty Mikołaj  na plebani -
27 listopada 2011 r. w Chrząszczycach

powrót

Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony (biskupi) strój.

Według legendy miał bogatych rodziców. Bogactwem, które odziedziczył chętnie dzielił się z ubogimi.

 Podczas jego niedzielnych odwiedzin w naszym kościele parafialnym, młodzi klerycy z U.O. – przedstawili licznie zgromadzonym dzieciom jego historię. Krótko, ale  w bardzo sugestywny sposób.
  
  Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem,
ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Będąc biskupem Miry podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne, a cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały.

 Po długim (bo urosła mu długa siwa broda), gorliwym, pełnym dobrych uczynków życiu około 350 roku po narodzeniu Chrystusa, zmarł. Gdy Mirę (
obecnie Demre) opanowali Arabowie (1087r.), kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech.

 O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. I tak też było w naszej parafii. Po nabożeństwie w kościele, dzieci zaprowadziły Św. Mikołaja na plebanię gdzie mógł rozwiązać worek z prezentami a  rodzice w tym czasie  zrobić zakupy na Bożonarodzeniowym jarmarku.

Z wizyty św. Mikołaja chciałem zrobić kilka fotografii, ale oświetlenie (słońce) było w tym czasie bardzo nie- korzystne i prawie nic mi nie wychodziło.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Święty Mikołaju......chodź z nami na plebanię -
 tam rozwiążesz worek z prezentami, które przywiozłeś
 

 
 
 
 
 

i poszli.....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Na schodach zrobiło się ciasno.....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004377 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilość osób on-line: 1