sobota 19/02/2020 -
 folwarczanki pokażą upolowanego Bera

powrót

  Kiedy czytamy stare zapiski o Folwarku, o lesie nad rzeką Odra, porośniętym potężnymi dębami , to  słusznie  się domyślamy , że było tu pełno zwierza , dużego i małego. Do dużych zaliczano niedźwiedzia. Po łacinie Ursus - potężny silnie umięśniony, a jak stanął  na dwóch tylnych łapach to mierzył bardzo często więcej niż dwa metry. A waga niektórych, dochodziła do 800 kg. Żyje średnio 20-25 lat, ale jak go oswoimy to może 40 - lecie świętować.
 

  Pierwotnie niedźwiedź brunatny (Ursus arctos), zamieszkiwał całą Europę. Ptakom z gniazd wybierał jajka, często odwiedzał również folwarskie kurniki. Bartnikom, których najwięcej było w złotnickich i chrzambeckich lasach wybierał z ula miód, który mieszkańcy  zbierali dla hrabiostwa Prószkowskich na zamku i dla plebana na chrzambeckey dopiero późniejszej parafii (1810)

 Dawny Folwark otoczony szerokimi rozlewiskami rzeki Odry, był dla niego bardzo dobrym łowiskiem. Ber bardzo lubił  ryby, szczególnie te tłuste.
 

  Ryb w naszej okolicy nie brakowało, a  miodu szukał w złotnickich - chrzombeckich  ulach i czuł się na naszej śląskiej ziemi  dobrze. Dla dawnych mieszkańców stanowił jednak duże zagrożenie, był duży, a czasem wyrządzał znaczne szkody wśród bydła.
 

 Polowano więc na niego – szczególnie w okresie zimowym, gdy śnieg pokrył żerowiska, a wody w Odrze skute były lodem. Wtedy zaglądał pod strzechy  mieszkańców, szukając pożywienia w kurnikach i oborach.

 Gdy takiego nieproszonego gościa udało się związać – oprowadzano go po całej wsi, a wszyscy się radowali z pojmanego rabusia, obdarowując myśliwych czym chata bogata,   składając wolne datki, bądź też częstując słodyczami. Tradycja mówi, że każda gospodyni powinna z niedźwiedziem zatańczyć – taniec z nim wróży szczęście na cały rok.
 

 Zwyczaj wodzenia niedźwiedzia sięga średniowiecza XIV, XV  wieku  bo jeszcze  w tych latach  można było spotkać niedźwiedzia  w naszych okolicznych  lasach. A jak wspomina Józef Lompa (urodzony 29 Czerwca 1797 w Oleśnie (Rosenberg), na ziemiach oleskich też wodzono niedźwiedzia.
 

  Zwyczaj "wodzenia Bera” przetrwał do naszych czasów i co roku  w okresie karnawału się powtarza ( zawsze narodzi się nowy  potomek, taki  misio).
   Dawniej na Bera tylko mocne chłopy i różne diabły polowały. W Folwarku – prawdziwych chłopów już nie ma, więc kobiety same musiały upolować tego rabusia  bera.

Złapały go w Małey Pysce
i w sobotę 19 februara A.D. 2011 pokażą go nam - strachliwym chłopom i będzie wstyd na całą parafię.

  A największy, gdy każą na szczęście z nim zatańczyć - tak jak  chłop z chłopem tańczą na zabawie w remizie strażackiej - bo baby dały im kosza.
 

Przypomniałem sobie, że kiedyś w lecie go tu widziałem i zrobiłem mu fotografię.

To było lato 2005 roku - robiłem fotografie naszych kapliczek.
   

Małou Pyska

   

I nagle zobaczyłem w kamerze coś groźnego zrobiłem tylko pstryk i szybko uciekałem.

Małou Pyska - gdzie upolowały tego Bera-   zawsze tu straszyło, teraz wiemy dlaczego,  mieszkańcy folwarku znają to miejsce  bardzo dobrze. Z tego powodu ta kapliczka  od 1913r. tu stoi. Tu pani Krysia odprawiała
 majówki z dziećmi!
 

 
Moja droga ucieczki
 
 
   
ul Szkolna
 
Jeszcze się tylko obróciłem czy nie leci za mną.

rudolf z folwarku

 A co usłyszałem ........to chłopy tego roku bilonem się nie wykupią !

 

19/02/2011 r.

    Bera drapieżnika  (dwóch) -  tego roku - złapały nasze  koty (kocice) też  drapieżnice. Było ich dużo i nie miał szans ucieczki. Powiodły po Folwarku  z muzyką a do tych koszyków zbierały okupy od mieszkańców. Żeby  w obrzędach nie było oszukaństwa towarzyszyłem i rejestrowałem każdy ich ruch. Ale tu muszę uczciwie przyznać, że takiego wodzenia Bera jeszcze nie widziałem. A na chłopach znęcały się okropnie.  (na szczegółowy opis przyjdzie czas). Teraz tylko mały ułamek widoków, żeby zaspokoić pierwszych ciekawych internautów. Jest tego dużo więc podzielę na części.

Część I.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Markowi zaśpiewały 100 lat - wczoraj skończył 40 -tkę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

pierwsze mandaty dla kierowców.....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
zobacz dalej część II

                                                                                                                          rudolf z folwarku

powrót

Odwiedzin ogółem: 004930 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1