"Droga Krzyżowa"
ulicami w Chrzaszczycach

powrót

  Piątek (15/04/2011) Droga Krzyżowa miała prowadzić  z kościoła parafialnego do kaplicy w Folwarku. Starą drogą łączącą Folwark z parafią Chrząszczyce - wzdłuż Małej i Wielkiej Pyski. Ze względu na jej zły stan Droga Krzyżowa w ostatniej chwili została odwołana  i prowadziła ulicami Chrząszczyc, podobnie jak procesja Bożego Ciała, tylko w odwrotnym kierunku.

 
  Droga Krzyżowa - to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi  przejścia Pana Jezusa od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. Męka rozważana jest w 14 symbolicznych stacjach. Pismo Święte nie zawiera dokładnej trasy Drogi Krzyżowej, a tylko 9 spośród 14 stacji ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej.
 

  Droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych w kościołach i kaplicach. Ale to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę, są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość.
 

Mihály Munkácsy 1881 wikipedia
Déri Museum, Debrecen

Stacja 1. Jezus zostaje skazany przez Piłata na śmierć na krzyżu.

Obraz
Sebastiano del Piombo (1485 - 1547)- Wikipedia

Stacja 2 . Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.
Został ubrany w szkarłatny płaszcz i koronę cierniową. Zanim wyruszył w drogę na Golgotę, żołnierze wyszydzali Go, okładali biczami i pluli w twarz.
 

Stacja 3.Jezus upada po raz pierwszy.
Otoczony żołnierzami i tłumem gapiów, dźwigając krzyż, Jezus wyruszył na Miejsce Czaszki, zwane w języku hebrajskim Golgotą. Nagle Jezus upadł pod ciężarem krzyża. Po chwili podniósł się i szedł dalej.
 

Stacja 4. Jezus spotyka Matkę swoją.
Matka cały czas szła w tłumie za Jezusem, ale dopiero teraz Ją zauważył. Chyba nic nie powiedzieli do siebie, zresztą i tak nie usłyszeliby się we wrzawie tłumu. W oczach swoich widzieli strach i ból.
 

Stacja 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
Szymon Cyrenejczyk, zmęczony pracą w polu, mijał tłum. Żołnierze nakazali mu, aby pomógł nieść krzyż Jezusowi. Już do szczytu Golgoty Jezus i Szymon poszli razem.
 

Stacja 6. Weronika ociera twarz Jezusa.
W tłumie szły także kobiety, które znały Jezusa. Weronika podchodzi do Jezusa, by chustą wytrzeć mu twarz. .Na chuście cudownie odbija się twarz Jezusa
 

Stacja 7. Jezus upada po raz drugi.
Ponownie Jezus upadł. A każdy upadek to nowy ból, nowe rany. Wstał z pomocą Szymona i ruszył w dalszą drogę
 

Stacja 8. Jezus pociesza płaczące niewiasty.
Im bliżej szczytu Golgoty, tym coraz więcej głosów współczucia i litości słychać było z tłumu. Jezus zwrócił się do idących obok niewiast, by płakały nad sobą, gdyż "same są tylko gałązkami tego drzewa, którym jest Jezus".

 

Stacja 9. Jezus upada po raz trzeci.
Droga na Golgotę dobiega kresu. Widać już miejsce egzekucji. Jezus upada jeszcze raz. Po chwili wstaje i niesie dalej swój krzyż.

 

Stacja 10. Jezus z szat obnażony.
Żołnierze zdarli szaty z Jezusa i dzielili je między siebie. Zabrali Mu wszystko, co miał.

 

Stacja 11. Jezus do krzyża przybity.
Aby ciężar skazańca utrzymać na krzyżu, przebito mu długimi gwoździami ręce i nogi. Był to kolejny, jeszcze większy ból. Na krzyżu zamieszczono tabliczkę z napisem "To jest Jezus, Król Żydowski". Słowa te zostały zapisane w trzech językach - greckim, hebrajskim i łacińskim. Wyrok został wykonany. Obok Jezusa na krzyżu umierali dwaj skazańcy (dobry i zły łotr).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

12. Śmierć Jezusa na krzyżu.
Wisząc na krzyżu Jezus dusi się. Nabierając oddechu podciąga się na przebitych gwoździami nogach. W końcu jest już zbyt wyczerpany, aby jeszcze raz wziąć oddech. Umiera. Na pół godziny nad światem zapada ciemność.

 

 

Stacja 13
Jezus zdjęty z krzyża.

Aby mieć pewność, że Jezus już nie żyje, jeden z żołnierzy przebił jego bok.
Skazańcom, którzy przeżyli do wieczora, łamali kości, aby zdążyć pochować wszystkie ciała przed Szabatem.

 

 

 
 
 
 

14. Jezus złożony do grobu.

Ciało Jezusa zdjęto z krzyża i owinięto w czyste płótno. Zostało złożone do grobu w skale. Przed wejściem położono duży kamień. Następnego dnia, gdy przypomniano sobie o proroctwie zmartwychwstania, przed grobem stanęły straże.

 

rudolf z folwarku

powrót

Odwiedzin ogółem: 004673 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1