Wielka Sobota  2011
 
dla dzieci

w naszej Chrząbeckey parafii

powrót

  Wielka Sobota jest dniem nadziei i modlitewnego oczekiwania na Zmartwychwstanie spoczywającego w grobie Pana. W tym dniu, zwykle do południa, udajemy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Obrzędu błogosławienia pokarmów i napojów dokonuje kapłan . Odmawia on modlitwy, błogosławi złożone pokarmy i kropi je święconą wodą, po czym pokarm ten staje się tzw. święconką.
 

  Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jaja (symboli nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne ( w innych językach na świecie znane jako - pascha, lub paska, Osterbrot, Paasbrood,  pane votivo). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.
 

  Wielka Sobota 2001 - 23 kwietnia. Piękna pogoda. Godzina 10 w naszym kościele Adoracja przy Grobie dla dzieci. Po adoracji święcenie pokarmów. Od  czasu gdy moje  wnuki  nauczyły się samodzielnie chodzić, do moich obowiązków dochodzi przywilej uczestnictwa w tej uroczystości razem z nimi. Okazja na wspomnienia gdy się miało kilka latek. W tym roku doszła dodatkowa atrakcja - powrót starą drogą przez Pyskę. Okazało się, że w tych  czasach - przebudowa drogi krajowej Nr 45 - jest to najlepsza droga łącząca Folwark ze światem, prawie jak asfalt. Do Opola jeździmy po dziurach, podobnie do Chrzowic, ale największe dziury mamy na drodze  do Górek.  Warto o tym pamiętać, bo przebudowa potrwa do jesieni.
 

  Adorację przy grobie celebrował ks. proboszcz Krystian Ziaja, a Katarzyna Długosz - zamiast klawiatury na organach -  głos do śpiewu - podawała za pomocą mikrofonu. Kościół był zapełniony , a przed głównym ołtarzem wiele koszyków napełnione smakołykami, które przyniosły dzieci z opiekunami do poświecenia. Bo bez święconki nie ma Wielkiej Nocy.

Alleluja

Kilka fotografii na pamiątkę Wielkiej Soboty 2011.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

zapobiegliwy

 
 
 
 
 
 
 
 

Rodzina śp. Alfreda Cygana z Folwarku przy grobie

 
 
 

pozdrowienia dla A&A

 

tu skręciłem w prawo - i pojechałem starą drogą do Folwarku

 
 
 
 
 

gdy byłem małym chłopcem tej wielkiej dziury w ziemi tu nie było

 
 

w Małej Pysce

Wielkou Pyska

 
ul. Szkolna Folwark

Tulipany już w domu

 

Pogody, słońca, radości,
W niedzielę dużo gości,
W poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody,
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych       no i zdrowych.
 

wierszyk z Życzeniami Świątecznymi
przysłał mi Maximilia Gogolok

 a jemu przysłali państwo  F&F Sapich  z Opola

a ja
rudolf z folwarku przesyłam go wszystkim moim internautom

- fajny niech leci i razem z zajączkami ucieszy wszystkie dzieci na całym świecie
 

                                                                                   
 

pozdrowienia z folwarku rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 004653 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1