Wielkie Grillowanie
Folwark 28 maja 2011 rok
powrót - zurück

  W Folwarku budują nam nową drogę (krajówka nr. 45) dojazd do A4. Będzie bliżej do "Europy". Ale nie o takiej drodze chciałem tu wspomnieć, bo my Folwarczanie od pokoleń mieszkamy w Europie - tu chodzi o drogę do wspólnej Europy, Europy bez granic, bez miedzy,  która dzięki politykom na wiele  lat była zamknięta drutem kolczastym. Ale i dziś wyrastają nam nowi politycy, którzy zamierzają pokłócić sąsiadów. Na szczęście jest ich coraz mniej.
 

  26 maja 2011 w Zimnicach Wielkich doszło do podpisania dokumentu pomiędzy szkołami: Janschule Hünfeld i Zespołem Szkół im ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich. Podpisanie dokumentu było ważne, ale ważniejsza jest realizacja hasła "Przyjaźń nie zna granic " " Freundschaft kennt keinne Grenzen".  

   Przyjaźnie, które zawiązały się dziś miedzy młodzieżą naszej gminy Prószków i miasta  Hünfeld, zaowocują dopiero po latach i tędy jest ta właściwa droga do wspólnej Europy.
 

  Byłem obecny podczas podpisywania dokumentu w Zimnicach Wielkich, byłem też na grillowaniu w Folwarku. Ale gdybym miał wskazać palcem, że ta dziewczyna czy ten chłopak, jest z zimnickiej szkoły a ta czy ten z Hünfeld  nie miałbym szans. Cała grupa obecna na grillowaniu (40 uczniów) dosłownie,  niczym się nie różniła ani wyglądem  ani zachowaniem. Byli  bez kompleksów i jakichkolwiek uprzedzeń.
 

   Żywię  głęboką nadzieję, że zrozumieją to też politycy z obu stron miedzy,  i przestaną się wtrącać, jątrzyć i skłócać sąsiadów. Niech historycy zapisują  dawne  dzieje obu narodów, a politycy w swoich wypasionych  gabinetach dyskutują o szczegółach . Ale na litość boską pozwólmy tym młodym żyć inaczej.
 

 Spotkanie przy grillu zorganizowało koło DFK Folwark w ścisłej współpracy z rodzicami (Czech, Czura, Cebula, Broj, Kessler, Gajos, Konieczko, Nikodem, Macioszek, Kutz, Wójcik, Datko, Kochanek, Piechota, Czerner, Zając, Blaut i Duda) goszczącymi uczniów z Hünfeld. Grillowanie planowano na boisku, ale pogoda pokrzyżowała szyki, więc skorzystano z gościnności pani Rity Żur i grillowano pod zadaszeniem w  barze "Maja". Relacja fotograficzna - patrz niżej.
 

Droga krajowa Nr 45 w takcie przebudowy - dojazd do autostrady A4   odcinek Folwark - Centrum

 
 

Grillmeister Paweł Nikodem rozpala ognisko

 
 
 

Rodzice i opiekunowie zajęli stolik obok

 
 

 Leon Jeske
To jedyny uczeń, którego rozpoznałem i zapamiętałem - bo pięknie grał na trąbce w Zimnicach Wielkich
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Paweł woła wszystkich do Grilla - kiełbaski gotowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Niech się znajdzie ktoś z polityków, kto rozpozna po wyglądzie,
  która uczennica, który uczeń
za jaką mieszka miedzą

 

 
 
 

pozdrowienia z folwarku - rudolf

powrót - zurück

Odwiedzin ogółem: 004723 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1