Politechnika Opolska świętuje swoje 45 urodziny
 4 maja 2011 rok

powrót

 

  Uczelnia z tradycjami. W tym roku świętuje swoje 45-te urodziny. Od 1 września 1996 ustawą funkcjonuje jako Politechnika Opolska, ale jej początki sięgają roku 1959, kiedy powołano Punkt Konsultacyjny Politechniki Śląskiej systemem  wieczorowym - dwa kierunki; mechaniczny i elektryczny.

Od tego czasu  już tylko rośnie!

 W 1966 powstała Wyższa Szkoła Inżynierska, wzrasta liczba wysokokwalifikowanej kadry naukowej a uczelnia uzyskuje w 1974 roku prawo nadawania swoim absolwentom tytułu magistra inżyniera. W  1981 roku  Wydział Budownictwa posiada prawo nadawania stopnia naukowego doktora  nauk technicznych. Od 1996 roku Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu spełnia wszystkie ustawowe wymagania, a Parlament i Prezydent zatwierdzają wniosek władz Uczelni o przekształcenie WSI -   powstaje Politechnika Opolska.
 

  Ta zmiana była impulsem do dynamicznego rozwoju. W ostatnich latach  prowadzi się tu wiele  badań naukowych,  a na szeroką skale rozwinęła się współpraca z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
 

   Te pozytywne zmiany są dla mnie osobiście wielką satysfakcją. Z dumą mogę powiedzieć, że też jestem jej absolwentem (1960/65) - wtedy jeszcze filia Politechniki Śląskiej, a dwóch moich  synów i synowa to już absolwenci Politechniki Opolskiej.  Jeden z nich   uzyskał  stopień naukowy  doktora  habilitowanego z Nr 1/2006  na Politechnice Opolskiej   Dumny  też z tego, że  obecna - liczna - kadra  (profesorowie, doktorzy,  dziekani, dyrektorzy instytutów) to  uczniowie z mojej szkoły - TE przy ul. Kościuszki, w której przez 35 lat  wszczepiliśmy im "bakcyla z elektronów". Do grona kadry ostatnio, dołączyła  również moja córka Daria (teraz nazywa się Wotzka), więc moje powiązania rodzinne z uczelnią wzrosły.
 

  Miło było uczestniczyć  podczas uroczystej promocji doktorskiej, oraz na pikniku rodzinnym w kampusie przy ul Prószkowskiej- korzystając z zaproszenia  prof. dr hab. Jerzego Skubisa  - rektora PO . Tu trzeba zaznaczyć, że  uroczystości jubileuszowe potrwają do końca tego roku. Szczególnym wydarzeniem będzie dzień 20 października 2011r. Jan Kęt - średniowieczny uczony i święty będzie patronem uczelni, jego pomnik będzie odsłonięty w drugim kampusie przy ul. Prószkowskiej, a na 8 listopada planuje się otwarcie muzeum politechniki również w drugim kampusie.


  Na podstawie wizytacji Uczelni dokonanej przez oficjalną delegację FEANI (Federaction Europenne d'Associations Nationales d'Ingenieurs) opolska uczelnia techniczna wpisana została do europejskiego Indeksu FEANI uzyskując międzynarodowe uznanie, co absolwentom daje prawo do ubiegania się o tytuł zawodowego ,,inżyniera europejskiego - EUR ING'', z czego kilku już skorzystało.
 

 

JM. Rektor Politechniki Opolskiej prof. Jerzy Skubis

 

JM. Rektorzy z lat poprzednich

 
 

Dziekan Wydziały Elektrycznego prof. Marian Łukaniszyn ( były uczeń Technikum Elektrycznego)

 
 

 dr inż.  Daria Wotzka (z.d. Zmarzły) - podczas promocji doktorskiej

 

Marcin Lorenc  - promocja na stopień naukowy: dr habilitowanego.

 

Mamusia Danuta Zmarzły i teściowa Darii - Stefania Wotzka

Daria podczas promocji na stopień naukowy dr inż.

 

JM Rektor - prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis
oraz:      Prorektor ds. organizacyjnych dr Aleksandra ŻURAWSKA
   Prorektor ds. inwestycji i rozwoju
dr inż. Anna KRÓL

 

Koncert

 
 
 

Pamiątkowe fotografie

 
 

Dr inż. Daria Wotzka i jej promotor prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar

 
 

córka i matka

Już na pikniku przy kampusie na ul Prószkowskiej
(wszystkie zabawy dla ciała i ducha - pełna konsumpcja  i napoje gratis)

 

 
 
 
 
 
 

Moja najmłodsza wnuczka Emila

 

Na taczkach w pogoni za nagrodą

pozdrowienia z folwarku: rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 007508 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 2