Versöhnung und Erneuerung im Heiligen Geist
Pojednanie i odrodzenie w Duchu Świętym

St. Annaberg - Góra św. Anny
05.06.2011 rok

powrót

 Niedzielna pielgrzymka mniejszości narodowych Niemców i Romów na Górze św. Anny - St. Annaberg, przebiegała pod takim hasłem . Tegoroczna,  w porównaniu z rokiem 2010, zgromadziła przed grotą  o wiele więcej pątników. Nie liczyłem, ale padały cyfry - jest nas tu powyżej 3 tysiące.
 

Mszę św. celebrował nasz ks. biskup opolski  Andrzej Czaja w otoczeniu wielu księży. Wśród dostojnych prałatów towarzyszących do ołtarza ks. bp,  był również wieloletni opiekun duchowny mniejszości narodowych ks. prałat Wolfgang Globisch -  odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez pan Prezydenta RP. Bronisława Komorowskiego w ostatnich dniach.  Nad sprawnym przebiegiem nie tylko liturgii czuwał duszpasterz mniejszości ks. dr Piotr Tarliński.

Na podwyższeniu obok ołtarza głównego zasiedli oficjele, wymienię tylko tych których nazwiska znam.

Ryszard Galla - nasz poseł na Sejm RP. który zaprosił ważnego ministra z Warszawy odpowiedzialnego za mniejszości w Polsce pana Tomasza Siemoniaka - wiceminister w MSWiA. To Ważna osobistość, która dla nas na Opolszczyźnie  może wiele zrobić ...tak pana ministra opisał mi pan Ryszard Galla , gdy nas sobie przedstawił.

Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego.
Józef Swaczyna - Starosta Powiatu Strzeleckiego, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej VdG
Bernard Gaida - Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce.
Przedstawiciele - Ambasady Republiki Federalnej Niemiec

Uroczystości liturgiczne uświetniły połączone zespoły orkiestr Dętych pod batutą Huberta Prochoty oraz połączone chóry młodzieżowe pod batutą Kariny Garbas

Ważniejsze akcenty:

  Podczas homilii ks. bp Andrzeja padły takie słowa    ... " Śląska Ziemia w czasach pokoju zawsze była gościnnym domem Morawian, Niemców, Polaków, Żydów". .... "Nie zawsze łatwo przychodzi zachowanie swojej tożsamości w środowisku kulturowym kształtowanym przez większość. Nie zawsze łatwo jest się przyznać do korzeni swojego pochodzenia, zwłaszcza wtedy, gdy gwarantowane prawo do wolności trudno wprowadzać w życie".
 

  Ks. dr Piotr Tarliński do pana ministra Tomasza Siemoniaka..... " O Śląsku różnie się mówi, więc niech pan minister zabierze do Warszawy tę różę miłości, życzliwości i serdeczności, więzi i szacunku. Chcemy żyć na tej Ziemi i mówić językiem praojców - zarówno polskim jak i niemieckim".
 

  W uroczystościach również  brała udział  rodzina o śląskich korzeniach, mieszkańców Texasu (USA), których przodkowie (za chlebem) emigrowali. Przyjechali specjalnie.  Ojciec rodziny na zakończenie na skrzypcach zagrał znaną pieśń:

"
Serdeczna Matko, Opiekunka ludzi. Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi!. Wygnańcy Ewy do Ciebie Wołamy , Zlituj się zlituj nich się nie tułamy"
 

Pieśń  znana na Śląsku od kilku wieków. Ale wywarła (moim zdaniem) największe wrażenie.  Zasłuchani pielgrzymi, już po kilku ruchach smyczka po strunach skrzypiec,   było słuchać, że wszyscy zgromadzeni przed grotą Niemcy śpiewają sobie po cichu znane słowa po polsku i po niemiecku.
 

Może pan Minister siedzący daleko tego nie usłyszał. Ale to było "świadectwo"  -  Śląsk to kraina w której  jest miejsce dla wielokulturowości. A Góra św. Anny - St. Annaberg jest miejscem do modlitwy, refleksji i zadumy. A słowa modlitwy adresowane do Ojca Niebieskiego za pośrednictwem św. Anny   - dojdą w każdym języku
 

 Polityka weszła na naszą św. Górę w 1935 roku, gdy wybudowano amfiteatr i postawiono pomnik. Od kilku wieków do 1939 roku modlono się tu w trzech językach po polsku, niemiecku, czesku. W latach  (1939 - 1945)  tylko po niemiecku, a w latach (1945 - 1989), tylko po polsku.
 

12.11.1989 Msza Pojednania w Krzyżowej   ... I oby tak mogło zostać zawsze,  jak powiedział ks. Piotr Tarliński przekazując czerwoną różę panu Ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi.
 

Przedstawiciel Ambasady RFN odczytał również list pani  kanclerz Angeli Merkel - adresowany do pielgrzymów zgromadzonych na mszy św. na St. Annaberg. Jego treść pewnie znajdzie się w naszej NTO - polecam przeczytajcie.

Migawki fotograficzne z pielgrzymki:

Pielgrzymi - wszyscy szukali cienia

 

Zespół orkiestr dętych

 

Hubert Prochota
na stanowisku dyrygenta
 

 
 

Moment powitania.
ks. bp Andrzej Czaja oraz  Tomasza Siemoniak - wiceminister w MSWiA
 

 

Oficjele przed marszem do ołtarza - od prawej:
 Marszałek Józef Sebesta  - wiceminister w MSWiA Tomasz  Siemoniak - poseł RP. Ryszard Galla oraz Bernard Gaida - Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce.
 

 
 

Ryszard Galla - poseł na sejm RP ( urodzony na Śląsku we Wrocławiu 1956)
Tomasz Siemoniak - minister w MSWiA (urodzony na Śląsku w Wałbrzychu 1967)
Józef Sebesta - marszałek województwa opolskiego ( urodzony na Śląsku w Starym Koźlu 1945)

Kiedy tak patrzę na tą fotografię i widzę trzech Ślązaków, nasuwają mi się różne myśli.


 

 
  Gdyby tak utworzyli   prywatne Trio i zaśpiewali gdzie trzeba - głośno o naszym Śląsku , zgodnie z duchem porozumienia w Krzyżowej, bez zbędnej polityki i martyrologii. - Zostawcie ten temat historykom, niech oni  się kłócą o szczegóły i to opiszą, aby nasze wnuki mogły się tego uczyć.  O Krzyżowej i jej autorach (Abp. Nossol. kanclerz Kohl i premier Mazowiecki) w historii Śląska za parę lat będzie się pisało złotymi literami.
 

  Minęło 20 lat i emocje pozytywne i negatywne związane z tym faktem zostały  wyciszone, a sporadyczne jej wybuchy  się nie liczą. Minie prawie wiek, kiedy Śląsk rozerwano na części. Pora wrócić  do korzeni, do czasów gdy obok Eichendorffa (Racibórz) mieszkał dziadek i ojciec Kopernika  (Nysa), do czasów gdy starka (babcia) " uczyła "Ojcze nasz..."  swojego  wnuka po polsku, a druga oma (babcia) tego samego wnuka  "Vater unser im Himmel..." uczyła po niemiecku. I to było normalne. Prawie każdy mieszkaniec Śląska, Polak, Niemiec, czy Żyd znał  oba języki, a wielokulturowość była największym bogactwem tej Ziemi.
 

  To nie frazes to fakt. Tu swoje korzenie ma 12 noblistów,  także Mikołaj Kopernik.  Pokażcie mi na mapie świata taką małą krainę, na której urodziło się tyle znakomitości co na naszym Śląsku. A co smutne, podobnie jak dziś,   każdy z nich emigrował i sławę na swoje konto,  zapisały sobie inne kraje.  To były początki nietolerowania wielokulturowości.
 

  Wielce Szanowni Panowie - nie często w naszej historii były tak korzystne warunki powstania -takiej "Trójcy"  Jesteście Ślązakami, macie w rękach wszystkie atuty i władzę, aby budować od podstaw "wykarczowaną" przez lata  wielokulturowość na naszej Ziemi - wykażcie się aktywnością na tym polu - a historia Śląska oceni Wasz wysiłek i zapisze ją złotymi literami.
 

  W tej budowie od podstaw nie będziecie sami - ks. bp. Andrzej Czaja (urodzony na Śląsku w Oleśnie 1963) wesprze Was nie tylko modlitwą ale i odpowiednim słowem.

swoje myśli spisał Rudolf (urodzony na Śląsku w Folwarku 1937)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ślązacy z Texasu

 
 
 
 

Hubert Prochota

Liturgia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ks. bp. Andrzej Czaja - podczas homilii

 
 
 
 
 

Z Texasu - ale śląskie korzenie

 
 
 
 
 

......"Serdeczna Matko, Opiekunka ludzi. Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi!. Wygnańcy Ewy do Ciebie Wołamy , Zlituj się zlituj nich się nie tułamy"
 

 
 
 
 
 
 
 

Po mszy św. ks. bp. Andrzej Czaja

 

Teraz wszystkie ścieżki na Górze św. Anny - St. Annaberg - prowadzą do domu Pielgrzyma na obiad i Festiwal Młodzieży

Przed Domem Pielgrzyma

pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów - rudolf z folwarku

uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
 

powrót

Odwiedzin ogółem: 005449 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1