"Boże Ciało"   2011
23 czerwca 2011 rok - parafia Chrząszczyce

powrót

  Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament podczas Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz  św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: "To jest Ciało moje ... To jest Krew moja" (Mk 14,22.24). Cud przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa.
 

  Bezpośredni związek z ustanowieniem święta Bożego Ciała miały objawienia Julianny Cornillon z Francji. Do kalendarza świąt w całym Kościele Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w drugiej połowie XIII wieku w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem.
 

  W homilii, ks. proboszcz dr hab. Krystian Ziaja przedstawił nam - bardzo ciekawie -  historię tego święta, akcentując komunię; ....... "Komunia potrzebna każdemu, nawet największy grzesznik nie powinien odmawiać jej przyjęcia......  porównując,  że chory aby wyzdrowieć nie odmawia przyjęcia lekarstwa "
 

  W Chrząszczycach obchody uroczystości wiążą się (jak wszędzie) z procesją z Najświętszym Sakramentem  ulicacami wioski, a procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, ustawionych przez parafian z  wioski należącej do parafii (Folwark, Górki, Chrząszczyce, Złotniki). Przy każdym ołtarzu czytane są, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty czterech Ewangelii. W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało, zgromadziła  wielu parafian, a procesja była wyjątkowo długa.
 

P.S. Przy ostatnim ołtarzu ( Złotniki) zgromadziło się bardzo wielu wiernych, na szczęście zdyscyplinowanych - nie zbliżali się  do głównej drogi, po której w tym czasie przejechało kilkanaście samochodów w tym kilku kierowców (bezmózgowców) z prędkością znacznie przekraczającą dozwoloną. Jedno dziecko  mogło przypadkowo odłączyć od opiekuna - i tragedia gotowa. Propozycja dla Straży!  Na czas trwania uroczystości przy tym ołtarzu z obu stron drogi ustawić znaki (widoczne) ograniczające prędkość do max 10 km (strefa) - "Strzeżonego Pan Bóg Strzeże".
 

Ołtarz I - przygotowany przez mieszkanców z Folwarku

 W tym roku wszystkie ołtarze miały akcent  związany z życiem bł. papieża Jana Pawła II.  Mieszkańcy Folwarku  wykorzystali  dewizę Jego życia "Totus Tuus" - cytat z modlitwy o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

Totus Tuus - ( Cały Twój) 
 

Ołtarz II przygotowany przez mieszkańców z Górek

Ołtarz III przygotowany przez mieszkańców z Chrząszczyc

Ołtarz IV przygotowany przez mieszkańców ze Złotnik

 
 

Procesja w drodze do I ołtarza

 
 
 
 
 

W drodze do II ołtarza

 
 
 
 
 

Tu zdarzył sie "wypadek"   wszystkie kwiaty sie wysypały

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przy II ołtarzu

 

W drodze do III ołtarza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przy III ołtarzu

 

W drodze do IV ołtarza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przy IV ołtarzu

Widoczny po prawej stornie samochód w ogóle nie zwalniał

 
 
 
 
 

Zakończenie uroczystej procesji

 
 

Tradycyjnie - zielone zabieramy do swoich domów

 

pozdrowienia - rudolf

powrót

uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
Odwiedzin ogółem: 004848 Odwiedzin dzisiaj: 3

Ilość osób on-line: 1