Gminny Zniwniok 2011 w Winowie

powrót

Dożynki, Święto Plonów, Erntedankfest (Niemcy), Thanksgiving Day (USA), Thanksgiving (Kanada),
 tylko na naszym (Śląsku opolskim)
Zniwniouk.
 

  Wielu "folklorystów" - historyków naszych czasów opisuje to święto jako etnicznie słowiańskie. Zwyczaj określany jako: wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne, który  związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.
 

Jeśli jednak sięgniemy do starego testamentu to stwierdzimy, że nie tylko na dworach świętowano "dożynki" - "Święto Dziękczynienia" Bogom (Bogu) za urodzaj, a ludziom  - rolnikom za trud i pracę, dziękowano  znacznie wcześniej.

 
Zniwniouk to jedno z najstarszych świąt jakie zna ludzkość. Za zebrane plony dziękowano już w czasach przedchrześcijańskich. W księgach Mojżesza wspomina się, że Kain złożył Bogu ofiarę z owoców ziemi, zaś Abel owcę ze swego stada. W tradycji żydowskiej pierworodnego w linii męskiej ofiarowano Bogu. Nawet Jezus Chrystus symbolicznie został ofiarowany w świątyni jerozolimskiej. Żydzi dziękowali dwa razy do roku za zebrane plony w „Zielone Święta” po zbiorze zboża, a drugi raz po zbiorach winogron.

  W tradycji chrześcijańskiej Święto Plonów wprowadzono w III wieku.  Terminy są bardzo zróżnicowane, ponieważ zbiory uzależnione są od stref klimatycznych na naszym globie.

 Jeśli chodzi o nasz Śląsk Opolski - nasz Folwark -  to Zniwniouk świętowano w czasie:  Równonocy Jesiennej 22/23 września, a św. Michała (29 września) - tak można wnioskować na podstawie zapisów w Urbariach Księstwa Opolskiego z lat 1566.
„Des Fürstenthumbs Oppeln Urbari und Grundbuch Desselben Geschloss, Stadt, Dörfer und aller wirdtschaften und einkomen 1566-1618”  (tu spisano obowiązki daniny mieszkańców Folwarku, Winowa i inne wioski, wobec pana na zamku opolskim i dziesięciny dla kościoła w Chrząszczycach). O szczegółach pisałem „Pofyrtane dzieje Folwarku” część V.)

 Równonoc - moment przejścia Słońca przez punkt Wagi,  początek astronomicznej jesieni.

 Dawniej przeszło 80% wszystkich mieszkańców żyło w osadach,  wsiach i żywiło się tym co wyrosło na polach. Całą długą zimę mieszkańcy byli uzależnieni od tego, co zdążyli zebrać w czasie żniw.  Dlatego Bogu dziękowali po zakończeniu żniw za zebrane plony, oraz   ludziom pracującym na roli, którzy wiedzą, że  rola, ziemia, potrzebuje nie tylko pługa, bronów, kopaczki, ale potrzebuje również serca, i rozumu by  plon wydała.
 
 Zniwniouk, to czas dziękczynienia – Erntedankfest - za „ chleba naszego powszechnego”, którego wielu mieszkańcom naszego globu i dziś brakuje.
 

Winowskie Święto Dziękczynienia - inaczej gminne dziękowanie za tegoroczne 2011 zebrane  plony, czyli Zniwniouk Gminny  AD 2011,  możemy uważać za zakończony. Niedziela  godzina 21:30 czyli jeszcze 4 września, pełni wrażeń z rodziną wróciłem do mojego Folwarku. A tam skąd wróciłem po prawie całym dniu - czyli  na "Winowskich Górkach" rozpoczęła sie zabawa przy muzyce serwowanej przez zespół "Perfekt" (jeśli dobrze zapamiętałem nazwę).  


    Już do tradycji weszło, że Zniwniouk w naszej gminie świętujemy przez dwa kolejne dni; w sobotę i w niedzielę. Sobota to taka pra-premiera, gdzie sprawdza się wszystko od strony organizacyjnej, szczególnie nagłośnienie oraz oświetlenie. Plątanina kabli, reflektorów, mikrofonów musi w niedzielę  na 102% działać nie zawodnie. Ale nie tylko logistyka ważna, do takiej imprezy i publiczność musi być przygotowana - używając języka sportowego - rozgrzewka.  Rozgrzewkę organizatorzy zaplanowali na godzinę 16-tą, ale moje doświadczenie podpowiadało mi, że poślizg będzie kilkudziesięciuminutowy, więc zjawiłem się około 17-tej.

Pierwsze kroki postawiłem na schodach wieży widokowej,  z której podziwiałem piękną panoramę
 
 
 
 

Przed wejściem "Wieża nie- piastowska" - bo doprawionojej skrzydła wiatraka, czyżby to pierwszy generator energii elektrycznej  w naszej gminie o napędzie niekonwencjonalnym ? - ekologicznym !
 

Na placu wszystkie kolory - jak "Danga" na niebie -
 ( jak tęcza - czyli po nasymu danga)

 

a na estradzie country
czyli Waldek Nowak i jego zespół
 

Krótki przerywnik podczas country pana Waldemara!
 Rozdanie pucharów dla zwycięzców  Nordic Walking .
Pani burmistrz Róża Malik z gratulacjami.
 

 
 


 Nordic Walking ?
To taka forma treningu dla narciarzy biegowych. Chodzi się z kijami. - dobre na zrzucenie zbędnych kilogramów - dobre na poprawę kondycji fizycznej - dobre bo pracują wszystkie mięśnie kończyn dolnych i górnych  - doskonała forma rehabilitacji - mózg staje się aktywniejszy poprzez dostarczenie większej dawki tlenu. Na fotografiach - najlepsi w II Winowskim biegu na 5 km stylem       Nordic Walking  

Nazwisk zwycięzców nie zapamiętałem. Lista była bardzo długa a moja pamięć jest bardzo krótka!

Jeśli dostanę od organizatorów listę uczestników, to w tym miejscu moja pamięć zostanie  uzupełniona.  Z góry dziękuję!                       
 

 
 

Dzieci korzystają z atrakcji wesołego miasteczka

Na placu jest i druga "wieża quasipiastowska".
 W trzech kolorach: czerwony, biały i czarny.
Odnoszę wrażenie, że Winów chce zostać przyłączony do miasta Opola - i podlizują się ..... a fe....
Mieli by większe szanse, gdyby wykorzystali kolor  żółty i ńiebieski.

 

wśród pierwszych gości"

Pani sołtys ze Złotnik (tu w roli super agentki,  taki J23 - Hanz Kloss w spódnicy) dla kamuflażu zabrała swojego ukochanego wnuczka.....ale powiedziała mi - w wielkiej tajemnicy - że szpieguje, dosłownie - bo Złotniki organizują Zniwniouk 2012 i chce ukraść kilka pomysłów.
 

Waldek Nowak z zespołem - ciąg dalszy

 Mój wnuk Oskar (13) podsumował to krótko tak: Dało sie słuchać.
 Country grali i śpiewali dobrze - w stylu prostym i dynamicznym, ale brakowało oryginalnego brzmienia banjo. Elektronika z klawiszy  tego instrumentu nie zastąpi.
 

Frekwencja .... jeszcze umiarkowana.

 
 

Zmiana formacji - raczej zmiana nacji.
  Dojechali nasi sąsiedzi z Czech
 


Zanim dokonam prezentacji Gości z Czech, kilka słów, które przysłała Aneta Lissy Kluczny: (Dziękuję ! )

  Gmina Prószków i Lokalna Grupa Działania MAS Zahori Becva podpisały w 2008 roku umowę o współpracy. Wtedy jednak nikt nie zdawał sobie sprawy, jak intensywnie ta współpraca będzie sie rozwijać. W samym roku 2009 zrealizowaliśmy wspólnie 13 projektów, większość dofinansowana z pieniędzy unijnych Euroregionu Pradziad. Najbardziej rozwinięte gałęzie współpracy to wspólne projekty Ochotniczych Straży Pożarnych (następny juz 10 i 11.09.2011 w Ligocie Prószkowskiej polsko-czeskie dziecięce zawody strażackie, na które Pana juz dziś zapraszam), orkiestr głównie Młodzieżowej Orkiestry Kaprys ze Źlinic i Morawskiej Veselki, Szkol (po naszej stronie to Zespól Szkolno-Przedszkolny Pisarzy Śląskich w Zalotnikach oraz Zespól Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boguszycach), liderów odnowy wsi itp.

  Czeskich wykonawców muzyki country zaprosiliśmy do Winowa juz ponad rok temu, gdyż ten rodzaj muzyki, grany jeszcze na żywo, jest w naszych okolicach mało znany.

  Czesi przyjechali do Winowa w sobotni poranek i zostali zakwaterowani w winowskim Domu Pielgrzyma. Chcieliśmy ich mieć u siebie, aby poczuli cały klimat związany z tym, co sie w danej miejscowości podczas dożynek gminnych dzieje. W sobotę pokazaliśmy naszym gościom największe atrakcje w Opolu (Wzgórze Uniwersyteckie, Kamienice czynszowa, Rynek i Aleje Gwiazd Polskiej Piosenki, Kosciól Franciszkanów wraz z krypta, której trumny wywarły na czeskie dzieci wielkie wrażenie, potem przeszliśmy wzdłuż Opolskiej Wenecji do Katedry.
   Jednak najpiękniejszym przeżyciem dla mnie byla muzyka wykonywana przez nich w rożnych miejscach Opola. Oczywiście Letokruhy przez cały czas nosiły ze sobą instrumenty i grały w rożnych miejscach. Muzyka musiała się przechodniom spodobać, gdyż w sobotni wieczór kilku z nich zagościło na winowskim festynie. Do tego tańczył jeszcze zespół Colorado.
  Za dwa tygodnie nasi czescy partnerzy po kilkudziesięcioletniej przerwie tez będą świętować u siebie dożynki w miejscowości Susice. U nas chcieli zobaczyć, czym taka uroczystość sie charakteryzuje i zabrać ze sobą kilka pomysłów. W niedzielny poranek miał miejsce spacer po Winowie, podczas którego podziwiali nasze pięknie i śmiesznie udekorowane domy i podwórza.

  Warto jeszcze nadmienić, iż grupa młodzieży z Winowa juz dwa razy brała udział w 'Hry bez hranic' (Gry bez granic) naszego czeskiego partnera i juz trochę się z Czechami znamy. Myślę, ze był to dla nich ciekawy i pełen wrażeń pobyt w Winowie a dla nas atrakcja. Kto wie, kiedy znowu posłuchamy w Winowie Country na żywo...

                         Aneta Lissy Kluczny

     k pomocí si pozvala tlumočníka Sebastiana Faron
 

Než začnu s prezentaci hostů z ČR, par slov poslaných Anetou Lissy Kluczny (za což děkuji):

Obec Prószków a Místní akční skupina Záhoří - Bečva podepsaly v roce 2008 smlouvu o spolupráci. Tehdy si ještě nikdo neuvědomoval, jak intensivní vývoj bude mít tahle spolupráce. Jen v roce 2009 jsme uskutečnili 13 společných projektů, většina za finanční podpory Evropské unie v rámci euroregionu „Praděd“. Nejvíc se rozjely společné projekty Sdružení dobrovolných hasičů (další akce, už 10 a 11.09.2011 v Prószkowské Lhotě polsko-české hasičské soutěže dětí a mládeže, na které už dnes Vás vážený Pane zveme), mládežnických orchestrů hlavně orchestru Kaprys ze Źlinic a Moravsko-slezské Veselky, škol (na naší stráně byla to Komplex materské školy a základní školy jména slezských spisovatelů v Zlotnicích a Komplex materské školy a základní školy jména Jana Pavla II v Bohušicích), vesnických průkopníků, atd.Českou country skupinu jsme pozvali do Winowa, už před rokem, protože tento typ hudebního stylu, je u nás k setkaní jen zřídka a navíc hraný živě.

  Češí přijeli k nám do Winowa v sobotu v ranních hodinách a ubytovali jsme je ve vinovském poutnickém Domově. Rádi jsme je hostili od úplného začátku at mají tu možnost zažit atmosféru připrav k oslavovaní obecních dožínek. V sobotu jsme naším hostům ukázali největší atrakce města Opole (Univerzitní kopeček, čínžový dům, náměstí a alej hvězd polské hudby, františkánský kostel s podzemní kryptou, kde naskládané na podlaze rakve udělaly dojem na českých dětech, dále jsme prošli podél opolských Benátek ke Katedrále.

   Ale největším zážitkem pro mě osobně byla hudba v provedení kluků ze skupiny Letokruhy v různých náhodných lokalitách Opole. Samozřejmě skupiny po celou dobu tahala se sebou svoje instrumenty jinak by nemohla si všude možně zahrát. Protože na prohlídku městem se vydala také taneční skupina Colorado, tak navíc doprovázela živou hudbu spontánním tancem. Živé hraní se muselo lidem líbit, protože toho stejného večera několik obyvatel Opole, kteří nás v tu dobu viděli přijelo do Winowa na winowskou slavnost.

  Za čtrnáct dnů naší čeští partneři po přestávce dlouhé 40 lét zase oslaví dožínky v obce Sušíce. U nás chtěli hlavně zpozorovat jak se takovou slavnost organizuje a zapůjčit si některé nápady. Proto také se v neděli ráno vydali na prohlídku obce Winow na průzkum zdobení jaké připravili na svých zahradách obyvatele vesnice.

  Za čtrnáct dnů naší čeští partneři po přestávce dlouhé 40 lét zase oslaví dožínky v obce Sušíce. U nás chtěli hlavně zpozorovat jak se takovou slavnost organizuje a zapůjčit si některé nápady. Proto také se v neděli ráno vydali na prohlídku obce Winow na průzkum zdobení jaké připravili na svých zahradách obyvatele vesnice.

  Je třeba také zmínit, že skupina mládeže z Winowa, už dvakrát se účastnila sportovní soutěže „Hry bez hranic“, které se konaly u našeho českého partnera a proto se z některýma členy české delegace dobře znala. Myslím, že tohle byl pro ně zajímavý a plný pozitivních dojmů pobyt ve Winowie a pro nás atrakce. Doufáme že, už brzo zase uslyšíme ve Winowě živě hranou country hudbu..
 

Aneta Lissy Kluczny z Winowa

Na winowskiej estradzie  ciąg dalszy Country.
jest banjo

 

Letokruhy, Divoké růže, Colorédo

Letokruhy, Dzikie róże, Colorado

 

 

Aneta Lissy Kluczny, która z wdziękiem prowadzi Zniwniouk
- do pomocy prosi tłumacza  Sebastiana Faron
 

Aneta Lissy Kluczny, s opravdovou  sympatičnosti moderuje žniwniouk

- k pomocí si pozvala tlumočníka Sebastiana Faron

 
 

  Ponieważ nadarzyła się nie lada okazja - przyjemność posłuchania country grane na oryginalnych instrumentach, jak widać na załączonych obrazkach, poprosiłem poszczególne grupy o krótką charakterystykę, takie uproszczone CV. (patrz niżej).
Do szkoły zawsze mi było pod górkę , nie tylko drogę z Folwarku miałem pod górkę  (szkołę podstawową skończyłem w Górkach) - a tam czeskiego języka nie uczono więc o przetłumaczenie poprosiłem pana Sebastiana Faron - za co mu serdecznie dziękuję -  
 

    Neopakovatelná příležitost poslechnout si hudbu country hranou živě na pravých country nástrojích (jako je patrné na přiložených fotografiích), vynutila rychlou reakci a požádal jsem jednotlivé skupiny ať se krátce charakterizuji a než odjedou zpět do ČR připraví pro mě stručné životopisy (viz níže).

 Ke škole mě bylo vždycky poměrně daleko (školu jsem dodělal ve vesnici Górki a cesta z Folvarku do této školy vedla bohužel do kopce) a navíc se čeština tam nevyučovala, takže o překlad jsem požádal pana Sebastiana Faron – za což srdečně dekuji

rudolf z folwarku

 


 

    Letokruhy o sobě:
 

Letokruhy vznikly v roce 2008 a hrají country a bluegrass. Působí na celé severní Moravě jako kapela na country bály a různé koncerty. Zúčastnili jsme se i několika soutěží a festivalů, kde jsme obdrželi několik ocenění a uznání. Velmi rádi jsme přijali pozvání na dožínky do Winowa, které nás nadchly jak nádhernou scenerií tak i skvělým přijetím a báječnou atmosférou. Přejeme všem zdejším lidem hodně takových akci a třeba nás zas někdy organizátoři pozvou.



. Letokruhy o sobie:     (tłumaczenie Sebastian Faron)
Grupa Letokruhy powstała w 2008 roku i gra muzykę w stylach country i bluegrass. Swoim zasięgiem objęła całe północne Morawy i jest znana jako kapela grająca na balach i rożnych koncertach z muzyką country. Uczestniczyliśmy także w kilkunastu konkursach i festiwalach, na których otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień. Bardzo chętnie przyjęliśmy zaproszenie na dożynki do Winowa, które były dla nas prawdziwie inspirujące nie tylko z powodu przepięknej scenerii ale także z powodu fantastycznego przyjęcia i bajecznej atmosfery. Życzymy wszystkim tutejszym mieszkańcom wielu takich imprez i mamy nadzieję, że organizatorzy zaproszą nas ponownie na którąś z nich. 

 

 
 
 


Divoké růže vznikly v roce 2008 máme 18 děvčat, ve věku od 5 do 13 let, která tančí klasické country, moderní country a line dance. V repertoáru máme 5 choreografií a na dožínkách ve Winowie jsme předvedly svoji premiéru ve společné choreografií s taneční skupinou Colorédo. Děkujeme za pozvání na dožínkovou slavnost, která se nám velmi líbila a byla příjemným zážitkem nejen pro děti.
 

 (tłumaczenie Sebastian Faron)
 
Grupa taneczna „Dzikie róże” powstała w 2008 roku. W skład grupy wchodzi 18 dziewcząt, w wieku od 5 do 13 lat, które tańczą tańce w stylu klasycznego country, nowoczesnego country oraz stylu line dance. W repertuarze mamy 5 układów choreograficznych a na dożynkach w Winowie zaprezentowaliśmy dodatkowo premierowy pokaz tanecznego układu łączonego wspólnie z grupą taneczną Colorado. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na imprezę dożynkową, która bardzo nam się podobała i była przyjemnym przeżyciem nie tylko dla dzieci.

 

PL. Pani sie dziwi.....

Tak proszą panią te dziewczynki tańczą country ..... ale po czesku.

 

CZ.  Paní je překvapená.....
Ano, vážena Paní tyhle holky tancuji country..... jenom, že v češtině.

 


 

 
 
 
 

Colorédo vzniklo na jaře 2007. Jsme country taneční skupina, která tančí jak klasické country, tak i moderní country. V současné době máme 13 aktivních tanečníků, všech věkových kategorií. Působíme ve městě Přerov a scházíme se 2x týdně. Máme za sebou desítky vystoupení po celé ČR.  Zúčastnili jsme se i mezinárodních tanečních soutěží v Praze, Písku, Pardubicích.
Moc rádi jsme přijali pozvání od obce Winow na dožínky v Polsku. Moc se nám zde líbilo. Děkujeme za pozvání.

 
(tłumaczenie Sebastian Faron)

Grupa Colorado powstała wiosną 2007 roku. Jesteśmy grupą tańczącą w stylu country, która tańczy zarówno klasyczne country jak również nowoczesne country. Obecnie do grupy należy 13 aktywnie tańczących członków, ze wszystkich kategorii wiekowych. Nasza siedziba znajduje się w mieście Przerov gdzie spotykamy się dwa razy w tygodniu. Mamy za sobą już dziesiątki wystąpień na terenie całej Republiki Czeskiej. Uczestniczyliśmy także w międzynarodowych konkursach tanecznych w Pradze, Pisku i Pardubicach. Bardzo chętnie przyjęliśmy zaproszenie na dożynki do Polski i przyjechaliśmy do sołectwa Winów, gdzie bardzo nam się podobało.
Dziękujemy za zaproszenie.

 

 

głodomorki....
 

po návratu z jeviště děti měly obrovský hlad....

 
 

Colorado - PL    -  Colorédo - CZ

 
 

Zniwniouk Winowski  pra-premiera  rozgrzewka Gości
 sobota 3/9/2011  po godzinie 22-giej

 

Na salony (pod namiotem) wchodzi Folwark  (z muzyką własną)

 

 
 
 

serdeczne powitanie

 
 
 
 
 

Dla gospodarzy .... to niespodzianka

 
 
 
 

Folwark jednym wejściem  opanował deski (parkietu) pod namiotem

 
 
 

Gospodarze  beczką swojskiego wina - witają Folwark

 
 
 
 
 
 
 
 
 

instrumenty muzyczne Grupy Folwark

grupa Folwark -  z beczką wina z Winowskiego Wzgórza
.........(chyba już pusta
!?)

 

dalej już tylko scenki w tańcu ....podczas rozgrzewki

 
 
 
 
 
 
 
 

wokalistka zespołu Orion' s

 

Grupa Folwark CITY - która na rozgrzewkę do Winowa dotarła po godzinie 22-drugiej

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I tak (chyba do samego końca - przebiegała rozgrzewka gości przed niedzielnymi uroczystościami Święta Dziękczynienia za plony zebrane AD 2011 w gminie Prószków

Ciąg dalszy - niedziela jeszcze w opracowaniu

pozdrowienia z folwarku rudolf

uwagi i zastrzenia kierować na adres zmarzl@op.pl  wszystkie zostaną uwzględnione w trybie pilnym!

powrót

Odwiedzin ogółem: 009809 Odwiedzin dzisiaj: 4

Ilość osób on-line: 1