Kolędy polsko - czeskie  

   
            mieszkańcom Opola

dedykują mieszkańcy gminy Prószków i Stowarzyszenie gmin MAS Zahori - Becva
8 stycznia 2012 rok

powrót

Współpraca międzynarodowa  naszej Prószkowskiej Gminy ze Związkiem Gmin MAS Zahori Becva w Czechach  rozwija się prężnie i wydaje od  chwili podpisania umowy w  2008 roku  coraz  większe  owoce. Mieszkańcy pobliskiego Opola mogli w niedzielę 8 stycznia 2012 roku ze smakiem konsumować efekt współpracy wielu mieszkańców po obu stronach granicy.

Gmina Prószków to obszar na południe od miasta Opola, na lewym brzegu rzeki Odry, skupia 15 sołectw.

MAS Zahori - Becva rozciąga się na płaszczyźnie około 140 km2 i jest zamieszkiwane przez 12 390 osób. Stowarzyszenie to powstało w 2005 roku i od tego czasu działa aktywnie na wielu płaszczyznach: kultury, edukacji, sportu i ochrony środowiska. Ciekawostką jest fakt, iż MAS Zahori - Becva to pierwszy partner Gminy Prószków nie będący ani miastem, ani gminą, tylko stowarzyszeniem gmin.
 

 Wspólne coroczne "Koncerty Kolęd" w okresie bożonarodzeniowym,  to jeden z wielu punktów współpracy, a w naszej gminie należą do tradycji. Obie strony polska i czeska - tego roku postanowiły wyjść poza swoje gminne granice.  Wybrano miasto Opole, gdzie spotkały się oba sztandarowe zespoły "Orkiestry Dęte" ze swoim przebogatym repertuarem.
 

  Morawska Weselka CZ. - to profesjonaliści. Ich  tradycja koncertów bożonarodzeniowych sięga roku 1995, a grupa założona została w 1990 roku przez paru młodych muzyków pod kierownictwem pana Miroslawa Waculik z Hradczan. Zespół organizuje już szkolenia dla młodzieżowych i dziecięcych  orkiestr dętych w swojej miejscowości. Nazwę "Weselka" przejęli od sołectwa Weseliczko w Czechach. Orkiestrą dyryguje Miroslav Smrčka. Swoje utwory  wykonują nieskazitelnie i precyzyjnie, a mieszkańcy naszej gminy już wielokrotnie mieli okazję słuchać znanych profesjonalistów, między innymi  podczas czerwcowej Parady Orkiestr oraz koncertów z innych okazji.
 

 Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" z siedzibą w Źlinicach zrzesza przeszło 50-ciu młodych muzyków w wieku od 6 do 21 lat, a wielu z nich mogłoby z powodzeniem grywać w niejednej zawodowej orkiestrze symfonicznej. Rozpoczęła 5 rok swej działalności i ma na swoim koncie wiele sukcesów, nie tylko krajowych ale i zagranicznych (Czechy. Austria i Niemcy). Orkiestrą dyryguje młody energiczny Klaudiusz Lisoń. Wspomnę ,że w swojej krótkiej jak na istnienie tego typu zespołów, działalności,  nagrali już dwie płyty CD, a przygotowują się do nagrania kolejnej -  razem z czeskim partnerem  -  Moravską Veselką
 

Organizatorzy, miejsce na wspólne kolędowanie wybrali z prawdziwym znawstwem. Nie salę koncertowa, ale piękny gotycki kościół p.w. MB Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej (Opole 8)  Historyczna nazwa miejscowości: "Bolko". W 1313 roku Książę na Opolu - Bolesław (Bolko), podarował franciszkanom - minorytom jezioro z laskiem zwanym Kempa w Villa Nova i przekazał im pod jurysdykcję. Posiadłość została nazwana przez wdzięcznych zakonników - "Bolko". W skład posiadłości wchodziła również dzisiejsza wyspa "Bolko"(130ha), i do 1955 roku administracyjnie  należała do wsi Nowa Wieś Królewska. Na początku XX w. mieszkańcy Koeniglich Neudorf (nazwa od 1784) - wybudowali sobie kościół - konsekrowany w 1905 roku. Budując kościół, dochowano gotyckiego stylu. Zewnątrz prosty i oszczędny w formie.
 

Jego wspaniałego wnętrza nie podejmuję się tu opisywać (to musi zrobić specjalista). Moje wrażenia po prostu niesamowite!  Niżej przedstawię kilka fotografii wnętrza tej wspaniałej gotyckiej budowli. Kościół z okazji Bożego Narodzenia, odświętnie udekorowany - stajenka, do tego wspaniała akustyka i "Cicha Noc" kwartet z Czech, a' orkiestra  Moravską Veselką - to wszystko razem działa na wyobraźnię i przedłuża magię świąt.

Chyba dlatego brakło miejsc siedzących i bardzo wielu słuchaczy stojąc w ciszy, słuchało tradycyjnych kolęd w mistrzowskim wykonaniu. Muszę tu również dodać, że słuchacze obu zespołom  kilkakrotnie brawa bili na stojąco. W przerwie przedstawiono nam również historię powstania i budowy kościoła. Po koncercie były kwiaty dla zespołów i organizatorów, oraz wzajemne podziękowania. Koncert prowadziła mieszkanka naszej prószkowskiej gminy Anneta Lissy - Kluczny, która popisała się również wokalem a' orkiestra "Kaprys" za co publiczność nagrodziła ją gorącymi brawami. Władzę obu zaprzyjaźnionych gmin reprezentowali: Przewodniczący Związku Gmin MAS Zahori Becva pan Jaromir Dohnala, oraz Róża Malik burmistrz miasta Prószkowa i Anna Wójcik v-ce burmistrz miasta Prószkowa.
 

Organizatorom, gospodarzom parafii MB Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej oraz wszystkim wykonawcom  -należą się gorące brawa i serdeczne podziękowania.
 

 

Piękne gotyckie sklepienia żebrowe -  gwiaździste, fragmentami przypominające sieć.  

 

Orkiestra "Kaprys"
 pod kierownictwem Klaudiusza Lisonia
podczas koncertu
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aneta Lissy Kluczny
 - konferansjerka i wokal z orkiestrą Kaprys ze Źlinic

 

 

Klaudiusz Lison
 i jego Orkiestra "Kaprys"

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Klaudiusz Lisoń i jego orkiestra

 

Młodzieżowa Orkiestra "Kaprys"
 ze Źlinic - gmina Prószków

 

 

Alojzy Niestroj
niedawno poznany - ale już serdeczny przyjaciel.
Pozdrowienia dla całej rodziny!

 

Gospodarze , którzy nas serdecznie gościli
Pozdrawiamy z gminy Prószków
i dziękujemy za Gościnę !
 

 

"Kaprysy" skończyły swój występ kolej na naszych gości
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pani burmistrz Róża Malik
składa wszystkim serdeczne podziękowania

 

Kwiaty dla organizatorów i wykonawców

Klaudiusz Lisoń - i jego orkiestra "Kaprysy" z siedzibą w Źlinicach
 Miroslav Smrčka i jego Moravska Veselka

 

Przewodniczący Związku Gmin MAS Zahori Becva
pan Jaromir Dohnala

 

Pani Róża Malik burmistrz miasta Prószkowa, która zasłoniła się kwiatami
 i Anna Wójcik v-ce burmistrz miasta Prószkowa.

 

Wideorelacja z koncertu nagrana przez mojego wnuka Oskara (13).  Pierwsza oficjalna internetowa publikacja, za wszystkie niedociągnięcia przepraszamy.  Następne na pewno będą lepsze!

 

pozdrowienia dla moich internatów - rudolf z folwarku

Uwagi i zastrzeżenia proszę kierować na adres:  zmarzly@op.pl 

powrót

 
Odwiedzin ogółem: 006118 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1