6 stycznia 2012 rok  - święto Trzech Króli -
W Chrząszczycach kolędowali dla "Pani z Góry Karmel"

W Zimnicach Wielkich  "Dzielono się Sercem"

powrót

Chrząszczyce
  Trybuna Opolska NTO donosi:
Nie masz planów na dzisiejszy, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia? Zamiast siedzieć w domu wybierz się do podopolskich Szczepanowic, gdzie można się przekonać, jaka magia drzemie we wspólnym śpiewaniu kolęd.

 Kolędowanie to piękny obyczaj, przecież muzyka łagodzi obyczaje. Kolędy w kościołach śpiewane są aż do 2 lutego. Powstają również nowe kolędy, choć już nie tak bardzo popularne jak te dawniejsze.

Dziś - 6 stycznia 2012 r. -mieliśmy okazje wysłuchać naszych dawnych kolęd  w wykonaniu "Chóru Parafialnego" pod batutą Joachima Konska i akompaniamencie Katarzyny Długosz- organy, oraz naszej "Scholi".

Nasz kościół ma bardzo dobrą akustykę do słuchania takich pieśni, a nasi rodzimi wykonawcy to profesjonaliści, "sami nie wiemy co posiadamy". Wrażenia, jakie odnieśli nieliczni słuchacze, były piękne, bo mogliśmy  w pięknej atmosferze, przy zielonej choince i przy stajence, śpiewać razem z Chórem.
 

Ale śpiewanie kolęd jest tradycją zanikającą, niestety. Dziś częściej kolędy i pastorałki odtwarzane są z płyt CD
(w konserwach w starym sosie pomidorowym)
czy też słuchane w telewizji przy okazji różnych koncertów bożonarodzeniowych, niż śpiewane samodzielnie.
A szkoda…

 
Zimnice Wielkie

Charytatywność (łac. charitativus) to działanie mające na celu niesienie pomocy w sposób bezinteresowny  tym, którzy jej potrzebują i obowiązuję we wszystkich religiach.
  W religii chrześcijańskiej  - to miłosierdzie, muzułmańskiej - to zakat, w judaizmie - to cdaka. lub chasadim , buddyści mają podobne pojęcie  bodhiczitta i dotyczy wszystkiego co żyje.
 

Mieszkańcy Zimnic Wielkich  i okolic, swoim licznym udziałem w koncercie charytatywnym dla Adama udowodnili, że dobrze widzą sercem".

Na ogłoszeniach  pisali: Już 6 stycznia 2012 roku o godz. 14:00 na boisku szkolnym w Zimnicach Wielkich odbędzie się koncert charytatywny organizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. ks. Karola Brommera.  W programie koncertu zagra Gminna Orkiestra Dęta z Prószkowa, Chór Parafialny, Duet Smyczkowy, uczniowie szkoły i przedszkola z Zimnic Wielkich i Małych, ZSP z Boguszyc i wiele innych. Zebrane środki podczas koncertu przekazane zostaną na leczenie naszego ucznia Adama.
 

Koncert zaplanowano na boisku szkolnym - ale dobrze że "Trzej Królowie" na swoich wielbłądach przywieźli również słotną pogodę. Warunki w świetlicy do której koncert został przeniesiony,  moim zdaniem były bardzo dobre - mimo ciasnoty. 
 
Do Zimnic Wielkich dotarłem z dużym opóźnieniem, ale nie planowałem być: od początku do końca. Zawsze w takich razach bardziej interesują mnie  wrażenia uczestników, które można odczytać z chwili zatrzymanej w kadrze aparatu,ich zachowanie,  atmosferę, radość i smutek.   Artyści mali i duzi   starają pokazać się zawsze  z najlepszej strony.
Czego szukałem w Zimnicach Wielkich - oczywiście tego co definiuje temat spotkania  "Koncert Charytatywny"

Na zapełnionej sali znalazłem uśmiechnięte twarze mieszkańców Zimnic Wielkich i Małych, mieszkańców Źlinic i Boguszyc, oraz z dalszej okolicy.  Uśmiechnięci byli również Ci, którzy mieli tylko miejsce stojące pod ścianą. Widziałem młodzież, krzątającą się między stołami, obsługując gości,  roznoszącą słodkości przygotowane przez rodziców. Wesoły (jak zwykle) był ksiądz proboszcz Jan Czerepa oraz otoczenie przy Jego stole. Widziałem panów w strojach galowych (pod muszką) jak na  koncercie w filharmonii, wielu nauczycieli, których (jako były nauczyciel) serdecznie pozdrawiam.
 

Moje wrażenia, myślę - potwierdzają, że cel został osiągnięty. Okazaliście swoje serce Adamowi, i to jest dla niego najważniejsze. Wiem, ważne są środki, ale serce ważniejsze. Jeśli ktoś  dziś dał tylko swoje serce, bo nie miał środków - to jutro do serca dołoży środki.

Dziękujmy sobie nawzajem, że  na tym skołowanym, skłóconym świecie mamy jeszcze serce, którym możemy się dzielić.
 

Chór Parafialny Chrząszczyce
- dyryguje Joachim Konsek
- akompaniament Katarzyna Długosz
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schola Parafialna
 - na pierwszym planie

 

 
 

Schola Parafialna
-dyryguje Katarzyna Długosz
 

 
 
 
 
 

 

Stajenka bożonarodzeniowa 2012
- parafia Chrząszczyce

 

 
 
 

po koncercie kolęd - krótkie nabożeństwo
- ks. proboszcz Krystian Ziaja

Koncert "Kolędy 2012 - dla Pani z Góry Karmel" w naszej Chrzombeckey parafii,  w wykonaniu naszych chórzystów był bardzo udany.   Miłe dla  ducha i ucha wrażenia przy dobrej akustyce dla obecnych, pozostaną pewnie na długo w pamięci.  Szkoda, że większość parafian nie doceniła wysiłku naszych  chórzystów (liczne próby) - stąd dobre wykonanie. Prawie pusty kościół   był dla mnie sygnałem, że nie jesteśmy przygotowani do odbioru "kultury"  w takim  wydaniu. Wolimy serwowaną przez telewizję  "papkę, którą można  bezmyślnie połykać"  - bo chyba deszczowa  pogoda nie była powodem małej frekwencji.

 
Zimnice Wielkie - tylko 30 minut okiem kamery
Koncert widziany "rybim okiem" - czyli panorama sali  -
 
 
 
 
 
 
Zimniczanie:     "Dobrze widzą tylko sercem"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Młodzieży Zespołu Szkół im. ks. Karola Brommera  w Zimnicach Wielkich - rodzicom i wszystkim nauczycielom
 
Gratuluję udanego pomysłu za wsparcie duchowe i materialne Waszego ucznia Adama !
 


Pomysł, który do kroniki Waszej szkoły należy wpisać złotymi zgłoskami - aby w ten sposób zaowocował kolejnymi koncertami  - był impulsem dla innych do naśladownictwa. 

    [.....takie będziemy mieli "Heimaty" jakie ich młodzieży chowanie]   

 

Pozdrowienia - rudolf z folwarku

powrót

       Odwiedzin ogółem: 004995 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilość osób on-line: 1