Partnerschaft
DFK Dziekaństwo - DFK Folwark
18 listopada 2012 r.
powrót
Na wejściu napisałem ....."po 200 latach znowu razem". Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jest prawdziwe. 200 lat temu mieszkańcy Dziekaństwa byli przypisani do naszego kościoła w Chrząszczycach. W 1889 r. Dziekaństwo  razem z Ochodzami zostali  urzędowo odłączeni i przyłączeni do Komprachcic. Ale kościoły w Chrząszczycach i Komprachcicach były do 1810 r. filiami parafii "Św. Krzyża"  w Opolu. W moim archiwum znalazłem kilka wpisów chrztów  z tej małej wtedy miejscowości.  W 1845 roku wieś miała 19 domów  139 mieszkańców oraz 1 młyn wodny, czyli była  porównywalna do naszego Folwarku. W Folwarku zamiast młyna był 1 kowal.


info: 1845 - Alphabetisch-statistisch- topographische Uebersicht der Dörfer, Flecken, Städte von Knie
Nasi pradziadowie spotykali się więc w kościele i razem śpiewali.
W niedzielę 18 listopada 2012 r. przewodniczące DFK, panie Hildegarda Lasik (Dziekanstwo) i Rita Żur (Folwark) dogadały sie telefonicznie i zorganizowały spotkanie w Dziekaństwie. Cel: wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie. Chociaż mieszkamy w dwóch sąsiadujących gminach Prószków - Komprachcice, to znamy sie tylko z widzenia, więc panie zorganizowały spotkanie (przy kuchen und kaffej), była też gorąca kolacja i napoje  nie tylko gazowane. Wszystko rozpoczęło się od uroczystego powitania i przedstawienia, co robimy i jakie mamy osiągnięcia. Następnie jak zawsze przy takiej okazji zaczęło się śpiewanie  przy muzyce mechanicznej, a nasza Krystyna pomagała na swojej harmonii. Przyśpiewki były w trzech językach, po śląsku, czyli po nasymu, po polsku i po niemiecku.  Atmosfera stała się rodzinna, bo jak się okazało, wszyscy mamy wspólne korzenie i krewnych po obu stronach granicy dwóch gmin, Prószkowa  i Komprachcic.
Czuję się w obowiązku podziękować , i czynię to z wielką przyjemnością:
Serdecznie dziękuję za miłą gościnę, przede wszystkim za serdeczny "klimat", który stworzyliście. To był bardzo miły, udany podwieczorek. Takie jest nie tylko moje zdanie ale wszystkich Folwarczan, którzy byli Waszymi gośćmi.  Dziękujemy!!!!!
 i
Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Dziekaństwa!

Przebieg spotkania został zarejestrowany na fotografii i filmach, mam też nadzieję, że na tym pierwszym po 200 latach wspólnym śpiewaniu, nasza współpraca  się nie skończy! Tak zapewniły mnie obie panie Hildegarda z Dziekaństwa i Rita z Folwarku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004197 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1