Maestro Klaudiusz i jego drużyna
powrót
Moje refleksje z koncertu 17 listopada 2012 r. "Pod Różą" w Chrząszczycach.
 
Jeśli zapytasz przechodnia- z jaką miejscowością kojarzy się  słowo: "Karolinka" ? - każda odpowiedź będzie ...., z Gogolinem, a  festiwal "Polskiej Piosenki" -....z Opolem, hotel "Arkas" -.... z Prószkowem.
A z czym kojarzy się "Kaprys" -.... ze Źlinicami,  z Prószkowem, z powiatem Opolskim, ze Śląskiem. Po 5 latach doczekaliśmy się nowego "logo" w naszej prószkowskiej gminie.

Tak!  Właśnie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta " Kaprys" reklamuje naszą okolicę i to skutecznie.  W dzisiejszym świecie, który stał się globalną wioską, bez promocji, bez wyrazistego "Logo" - nie istniejesz.  A jeśli do tego dodamy "Moravska Veselka" to tak jakbyśmy wrócili do IX wieku, kiedy to właśnie z Moraw dotarła na Śląsk "Radosna Nowina Ewangelii Sw." - chrześcijaństwo. Bo plemię Polan  (Mieszko I) z Czechami nawiązało kontakt , w X wieku (966) - 100 lat później.
Z mieszkańcami Moraw (Czechami) przez przeszło 600 lat byliśmy prawie pod jednym królewskim berłem. Mamy wiele wspólnych cech genetycznych, kulturowych, obyczajowych i bardzo łatwo znajdujemy wspólny język w każdym temacie. Dlatego współpraca naszej śląskiej prószkowskiej  gminy ze Związkiem Gmin MAS Zahori Becva w Czechach  rozwija się prężnie i wydaje od  chwili podpisania umowy w  2008 rokucoraz  większe  owoce.  Dla mnie - to zupełnie naturalne zjawisko. Po latach politycznego podziału - pragniemy znowu być razem. I to jest piękne !

 A współpraca  orkiestry "Kaprys" z "Moravską Veselką" wygląda imponująco: w ciągu czterech lat trzy zrealizowane projekty polsko czeskie obejmujące koncerty w Polsce i w Czechach, trzy wydane wspólnie płyty, setki ludzi słuchających polskich i czeskich kolęd w naszych świątyniach oraz wiele niezapomnianych wrażeń na koncertach.

W IX wieku misjonarze z Moraw uczyli naszych praojców "ojcze nasz...," dziś młodzież z "Kaprysa" uczy się od swoich morawskich starszych doświadczonych  kolegów, jak jeszcze lepiej grać na "trąbce".
To cieszy, że ten dorobek artystyczny dzięki partnerstwu się powiększa w bardzo szybkim tempie, a liczba wspólnych koncertów z "Veselką" rośnie.
Już dziś mogę moim internautom zaanonsować najbliższe koncerty z cyklu "polsko - czeskie kolędowanie" .
12 i 13 stycznia 2013r. w Opolu w kościele św. Piotra i Pawła, oraz w kościele św. Bartłomieja w Głogówku.
 
Ale "Kaprys" nie tylko na Morawach szuka nowości w temacie, współpraca polsko - niemiecka również nie jest przez naszych młodych muzyków zaniedbywana. W pięcioletniej historii nastąpiło nawiązanie współpracy z niemiecką orkiestrą BLOW z Hünfeld i także wspólne koncerty w Polsce i w Niemczech. Plany na przyszłość: w lipcu przyszłego roku wspólne polsko- niemieckie warsztaty z orkiestrą BLOW, a po warsztatach koncert galowy w Filharmonii Opolskiej - i to już 5 lipca 2013r.  Informuję o tym moich internautów, aby sobie juz teraz zapisali datę tego wydarzenia  do swojego kalendarza - bo "Kaprys serdecznie zaprasza!
 
Koncert jubileuszowy "5-te urodziny Kaprysa" zaliczam do najważniejszych wydarzeń w życiu kulturalnym naszej gminy. Maestro Klaudiusz Lisoń  po raz kolejny udowodnił nam, że zasługuje na wielkie brawa i na to by zawsze przed jego nazwiskiem napisać "maestro"
Na salonach Gościńca "Pod Różą' w Chrząszczycach było dużo dobrej muzyki i wspaniała zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych. Taka zabawa należała się młodym muzykom, fanom i słuchaczom wcześniej urodzonym. Pięć lat temu, gdy robiłem tym dzieciom, młodzieży pierwsze zdjęcia i przedstawiłem moim internautom - to było już takkkkkk dawno - dziś te same osoby, panie w sukniach a panowie w garniturach, muszę sobie powiedzieć: oj dziadku dziadku... upłynęło sporo czasu!!!
Tę dojrzałość zauważyłem i było ją również słychać, gdy przed orkiestrą stanęła Renata i zaśpiewała.  Renata Toczek rosła  razem z "Kaprysem" -  dziś studentka muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Renata ma dwa atuty by stać się gwiazdą:  talent muzyczny i urodę. Talent muzyczny w genach po ojcu Andrzeju a urodę po matce.
Dla mnie miła niespodzianka - bo nigdy nie słyszałem - solistka,  Alina Adamska  z Zawadzkiego - studentka Akademii Muzycznej w Łodzi  i całkiem poważne utwory w programie: Upiór w operze Cast, Don't cry me Argentina  Andrew Lloyd Webber, czy La Espagnola Di Chjiary, tematy z Rossinniego -  Tu maestro Kaudiusz Lison udowodnił swój pedagogiczny talent, pokazał rozwój zespołu i jego duży potencjał.
 
W   tytule drugiej części  koncertu  - "Klaudiuszu dla Ciebie dziś gramy"- swoje możliwości zaprezentowała nam Moravska Veselka, która bawiła nas do tańca.  Moravska Veselka  to profesjonaliści. Ich  tradycja koncertów bożonarodzeniowych sięga roku 1995, a grupa założona została w 1990 roku przez paru młodych muzyków pod kierownictwem pana Miroslawa Waculik z Hradczan. Zespół organizuje już szkolenia dla młodzieżowych i dziecięcych  orkiestr dętych w swojej miejscowości. Nazwę "Weselka" przejęli od sołectwa Weseliczko w Czechach. Orkiestrą dyryguje Miroslav Smrčka. Swoje utwory  wykonują nieskazitelnie i precyzyjnie, a mieszkańcy naszej gminy już wielokrotnie mieli okazję słuchać znanych profesjonalistów, między innymi  podczas czerwcowej Parady Orkiestr oraz koncertów z innych okazji.
 
Oby takich jubileuszy można było  świętować więcej. Nasza Młodzież - ta młodzież na to zasługuje. Dziękujmy rodzicom tych dzieci, bo bez ich wsparcia, pomocy organizacyjnej, funkcjonowanie orkiestry na tym poziomie byłoby niemożliwe. Dziękujmy rodzinom Rudolfa Matuszka, Joachima Kabeli i Klaudii Broy oraz całej licznej grupie  innych rodziców między innymi  Lazików, Kansych, którzy pomagają  jak mogą. 
Dbajmy o to wspólnie, bo to nasz rodzinny kapitał, to nasz najlepszy produkt eksportowy - promocja naszej gminy,  naszego Śląska. 
 
Koncert urodzinowy zapiszemy w naszej historii, która w ten sposób  została  ubogacona. Ale ciągle mamy "Kaprysa",
a jak mnie zapewnił maestro Klaudiusz ... czekają nas jeszcze niezapomniane chwile muzycznych wrażeń.
 
Trochę muzyki "mix" - przed tortem urodzinowym
 w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kaprys"
pod batutą maestro Klaudiusza Lisonia
na salonach Gościńca "Pod Różą"
17 listopada 2012 r. w Chrząszczycach
przy dobrym łączu internetowym można włączyć pełny ekran

Renata Toczek
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kaprys
 
solistki Moravska Veselka
Moravska Veselka
 
 
 
 
Galeria fotografii i muzyki część II kliknij
 
Galeria fotografii i muzyki część I kliknij
 
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
pozdrowienia z folwarku rudolf i oskar
powrót
Odwiedzin ogółem: 004456 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1