IV Prószkowska Parada Orkiestr Dętych
"Finał"

Prószków 23 czerwca 2012r.

powrót

IV Parada Orkiestr Dętych  przez organizatorów  zaplanowana była 23 czerwca 2012 r. od godziny 19-tej do 24-tej. Pięć godzin. atrakcji i możliwość wysłuchania dobrej muzyki w wykonaniu zaproszonych do naszego Prószkowa zespołów  zagranicznych, krajowych i naszych miejscowych. Lista długa, ale trzeba ich przedstawić.

  "Rückerser Dorfmusikanten" - Miejscowość Rückers - położona w północnej części powiatu Fulda - około 4 km na południe od miasta Hünfeld. Wieś usytuowana jest na lewym brzegu rzeki Haune, przy drodze krajowej (Bundesstraβe 27). Mają swój kościół (katolicki) pw. Św. Anny - organizacyjnie jako filia parafii Św. Jakuba w Hünfeld. Od północy wieś graniczy z Sargenzzell, od wschodu  Nüst od południa  graniczy z Dammersbach. Od południowego zachodu  Marbach i Michelsrombach a od zachodu Oberfeld i Rudolphshan. Pierwsza historyczna wzmianka o Rückersdorf  datowana jest na rok 1150 - czyli wcześniej od 100 lat od naszych Cremchici. Liczba mieszkańców 477 ( dane z roku 2009) - pewnie nie wiele się zmieniły.

 " Moravska               Veselka"

 

 

  Bergkapelle
 Niederrhein e.V

"Orkiestra Dętą"
 z Kotulina"


      Kotulin jest jedną z najstarszych wsi Górnego Śląska. Wiek XIII - na naszym ,Śląsku rządy prawował  (1246-1283)  Władysław I - (brat Mieszka II),  - zaplątał się w szereg nieszczęsnych wojen, ale kontynuował kolonizację zapoczątkowaną przez potomków Władysława Wygnańca.

W „Kronice parafialnej” odnotowano, że Hrabia Januzjusz (Janussius) 20 stycznia 1257 roku uzyskał zezwolenie od księcia Władysława I na założenie według prawa niemieckiego nowego osiedla w lesie Chotulin, który to las należał do Chotulina vel Kotulina Małego. Osiedle to, później wieś, od 1305 roku w dokumentacjach nosi nazwę Magnum Chotulin, czyli Kotulin Wielki w odróżnieniu od wcześniejszego Kotulina Małego.

Kotulin to mała wieś leżąca na styku Górnego Śląska i Opolszczyzny. Położona jest w gminie Toszek w powiecie gliwickim. Wraz z przysiółkami liczy około 1200 mieszkańców. Sam Kotulin jest położony w pięknej dolinie, którą przepływa mała rzeczka, zwana Potokiem Toszeckim.

 

Zapisy z kroniki parafialnej  wspominają, że w roku 1906 dwaj bracia o nazwisku Cieślik z grupą przyjaciół w liczbie około siedmiu osób uświetnili uroczystość parafialną, czyli odpust (Św. Michała Archanioła) występem orkiestry dętej.
 Czyli w Kotulinie od przeszło 100 lat "dmuchają w trąby".

 Rok 1989 roku to początek  "Eksportu" naszych śląskich orkiestr. Częste stają się wyjazdy orkiestry z Kotulina do Niemiec, gdzie koncertowali:
-  w Katedrach w Passau,
-  w Katedrze w München,
-  święto Świętej Barbary (Barbarafest) w Regensburg, w Hoxter, w Odenwald.
 -  w targach przedświątecznych (Weihnachtsmarkt), w miejscowościach Herford, Bad Salzufel, Darmstadt, Wiesbaden, Wolfsburg

to tylko fragmenty ich  działalności. Mnie nie udało się ich wysłuchać -  wielka szkoda, ale nie mogłem się rozdzielić na trzy części - a orkiestry koncertowały w trzech miejscach w tym samym czasie..


 

"Młodzieżowa Orkiestra Dęta"
z Gogolina

 

 

 

 

Gogolin,  każdemu z nas kojarzy się z Karolinką z wapiennikami, i Cementownią "Górażdże" - jedna z największych cementowni w Europie. P.S. Głównym dostawcą surowca do cementowni jest "Kopalnia Folwark"
 
Te trzy elementy umieszczono w herbie miasta Gogolina.

Karolinka - pieśń, która towarzyszy każdej biesiadzie na Śląsku -  piec do wypalania wapna,  wapno,  które od wieków tu wypalano, i kłosy zboża symbolizujące bogactwo i urodzaj, a to już  zapewnia gminie Cementownia Górażdże.

Gogolin, położony  w środkowej części województwa opolskiego w odległości 15 km na południe od Opola, przy głównych szlakach komunikacyjnych (A4), czyni gminę Gogolin, otwartą na świat.

 Mają też swoja "Perłę w Koronie" Pałac.
W 1180 roku  w Kamieniu Śląskim urodził się bł. Czesław - blisko spokrewniony z bp. krakowskim Iwo, (prawdopodobnie) również z św. Jackiem oraz  bł. Bronisławą. "Perłę" (Pałac), którą zbezczeszczono i zdewastowano po II wojnie. W roku 1945 utworzono w nim Państwowy Dom Dziecka. W roku 1954 pałac i otoczenie włączono do kompleksu wojsk sowieckich (obok znajduje się lotnisko) i to był początek końca. Kilkuletni pobyt sowietów spowodował kompletną dewastację cennego,  świętego  dla Ślązaków miejsca. W 1970 dla zatarcia śladów,  pałac i zabudowania gospodarcze podpalono - potem zaczęła działać natura powodując  kompletną ruinę.
 Arcybiskup Alfons Nossol - dzięki jego staraniom zrujnowane sanktuarium w Kamieniu Śląskim ponownie powstało z prochów i odżyło, stając się dziś nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także nowoczesnym ośrodkiem sanatoryjnym.

 

"Młodzieżowa Orkiestra Dęta" z Gogolina - założona w 1997 r. Młodzieżowa -czyli młodzież w wieku od 12 do (12+18). Aktualnie Zespół występuje pod batutą  Rafała Jilga, a opiekunem  (około 50 muzykujących), młodych uczniów: szkół podstawowych, średnich, (też uczniów szkół muzycznych) , studentów, jest Iwona Cimek.

 


 

Orkiestra Wojewódzkiej Komendy Policji
w Katowicach

 

 

 

 

 

   

Orkiestra "Camerata"
 Budkowice
 gmina Murów

 

 

 

 

 

 
Budkowice - gmina Murów, województwo Opolskie
 
dalsze informacje w opracowaniu

 

 

Nie wiele brakowało, a nie byłoby mnie na finale. Wszystko z powodu Moravskiej Veselki, która zapomniała o tym, że zbliża się północ a to znaczy na placu przed GOK-iem wszyscy mają zagrać Odę do radości" L.V Bethovena. Przyszedłem na ostatni moment  - ale nie zdążyłem się zainstalować. Przed zamkiem zostało bardzo dużo słuchaczy, którzy podobnie jak ja nie mają zegarka.
 relacja filmowa
 

Finał "Parady" na fotografii.

 

"STO LAT" dla kolegi

strona jeszcze w budowie - może ktoś z moich internautów napisze swój komentarz. Opisze swoje wrażenia, uwagi i zastrzeżenia. tu na tej stronie jest jeszcze dużo miejsca  - zamieścimy - czekam na wasze komentarze pod adresem

zmarzly@op.pl

rudolf z folwarku

powrót

Odwiedzin ogółem: 004684 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1