Parafia Chrząszczyce
Odpust w kościele pw. MB Szkaplerznej
15.07.2012 r.

strona w budowie:

powrót

  Niedziela odpustowa,  w naszej parafii pod wezwaniem "Pani z Góry Karmel" - M.B. Szkaplerznej - . Uroczystość rozpoczęła się przy pięknej pogodzie o godzinie 11-tej.  Już na rogatkach Chrząszczyc zauważyć można było, że dziś mamy niedzielę odpustową, całe boisko sportowe zastawione karuzelami i innymi urządzeniami towarzyszącym takim świętom, a i przed kościołem mnóstwo tradycyjnych "bud" z tradycyjnym asortymentem. Na parkingu bardzo dużo samochodów. 
 

Tegoroczny odpust w naszym kościele, któremu od 1923 roku patronuje "Pani z Góry Karmel" świętujemy już 89 raz. Rok 2013 będzie takim małym jubileuszem -  minie 90 lat od czasu gdy kard. Bertram konsekrował  wybudowany  przez ks. proboszcza Henryka Kulika (1914 - 1931), nowy kościół. Wcześniej naszym parafianom patronował św. Stanisław, który obecnie zajął  drugie miejsce (kaplicę) - ma też swój mały odpust w okolicach 8 maja.


    Karmel, to
  nazwa góry (ogrodu) w Palestynie koło miasta Hajfy nad brzegiem Morza Śródziemnego. Góra, która ma coś wspólnego ze słodkim karmelkiem. Wielu proroków tu szukało i znalazło "słodki urok świętego i czcigodnego miejsca" - prorokowi Eliaszowi Góra Karmel zawdzięcza swoją sławę. Św. Berthold przybył do Ziemi Świętej wraz z II krucjatą (1147-1149) a po jej zakończeniu schronił się na Górze Karmel. To były początki Zakonu Karmelitów.  Ubierają sie skromnie, ich strój to tunika z pasem koloru brązowego karmelka, oraz szkaplerza i kaptura tego koloru. Pod szkaplerzem krzyżyk profesyjny, przy lewym boku różaniec.

A nasz kościół po ostatnich (kilkuletnich) konserwacjach, remontach i malowaniu, którym "patronował ks. proboszcz Krystian Ziaja też może być uznany za " słodki urok świętego i czcigodnego miejsca".
 

Relacja z odpustu została zapisana na filmie i na fotografii - materiału jest dużo, bo mam pomocnika Oskara, ale teraz to wszystko trzeba  poskładać i posklejać - moich internautów jak zwykle proszę o cierpliwość.
Film 1 - fragmenty Liturgii, którą uświetnili nasi Chórzyści i Orkiestra Dęta -
 
 
Odpust na fotografii :

Widok na "Budy" przed rozpoczęciem nabożeństwa

Dziewczyny....podczas próby podnoszenia.....

Chórzyści....(część męska)

 
 

W kościele podczas nabożeństwa

 
 
 

podczas uroczystej liturgii

ks. proboszcz po uroczystej liturgii

Procesja dookoła kościoła:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

.......procesja wraca do koscioła

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po wszystkich uroczystościach -

Teraz już tylko pod budy,  potem  na karuzele......

 
 
 

dopiero był przy Pierwszej Komunii Św...........już zapomniał "V-te przykazanie - nie zabijaj "
.......i  sięga po "kałaśnikowa"
....... te nasze dzieci, szybko dziś dorastają.
 

 
 

i jeszcze lody przed uroczystym odpustowym obiadem.....

 
Film -2 - Procesja odpustowa
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl 

pozdrowienia z folwarku oskar i rudolf

powrót

Odwiedzin ogółem: 006475 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilość osób on-line: 1