"Hubertowiny" w Przysieczy
15 września 2012r.
powrót
strona w budowie
Ludzie  zwykli mawiać w myśl przysłowia: "kiedy goły los nastaje, św. Hubert z lasu cały obiad daje"
  Patron myśliwych, leśników, rzeźników i kuśnierzy. Legenda głosi, że żył w VII wieku i był misjonarzem oraz biskupem. Jako młodzieniec wiele czasu spędzał w lasach, a łowiectwo było jego pasją. Ponoć był również wielkim grzesznikiem prowadząc hulaszcze życie. W roku 695 podczas polowania w Wielki Piątek w Górach Ardeńskich  napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Wtedy miał usłyszeć głos  Stwórcy potępiający jego niepohamowaną pasję. Zaczyna studiować wiedzę kanoniczną, prowadzi działalność misjonarską. Około roku 700-go z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią. Za doczesne zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa ogłoszony zostaje świętym. Wspomnienia św. Huberta w kościele katolickim przypadają  w dniu 3 listopada.
  Ks. prałat  prof. Andrzej Hanich,  proboszcz Prószkowa,- postanowił przyśpieszyć ten termin. Ogłosił i zorganizował w Przysieczy - z wielkim rozmachem - już 15 września -  "Hubertowiny". Na placu przy "Małym Kościółku" w Przysieczy zgromadził wielką rzeszę  leśników, myśliwych i pracowników cywilnych związanych z leśnictwem. Przyjechali  nie tylko z naszego powiatu, ale również z sąsiednich. Byli również przedstawiciele z miasta  Małysza - Wisły, z Czech, z Ukrainy. Z miasta Opola dotarła również moja koleżanka z  pracy  pani mgr. Barbara Horoszkiewicz z mężem, (którego wcześniej urodzeni pamiętają z TV Opole gdzie red. Tadeusz Horoszkiewicz  prowadził "Studio pod Bukiem")  - przyjechali specjalnie -  bo w Przysieczy występował  "ich"  "Męski Zespół Wokalny Camerton".
  Zorganizowano również wystawę trofeów, było  również stanowisko, gdzie po liściach goście musieli określić z jakiego pochodzą drzewa,  był pokaz damskiej mody: leśniczanka, stroje pani myśliwej - chociaż nie wyobrażam sobie kobiety z flintą. Może przeoczyłem, ale grzybów nie widziałem.
  Była też buda gdzie można było strzelać do grubego zwierza (elektronicznie) - ale to mnie osobiście się nie podobało  bo przy budzie gromadziło się wiele małolatów.
 Tu muszę wyraźnie zaznaczyć, ze jestem przeciwnikiem zabijania bezbronnych zwierząt - chociaż wiem, że to czasem konieczne. Ale czy zawsze wykonane prawidłowo - czy temu nie towarzyszy  instynkt zabijania dla przyjemności, dla sportu, dla zabawy - w myśl przysłowia: "Zwierzę zabija po to żeby żyć a  człowiek żyje po to żeby zabijać".
Myślistwo to kosztowne hobby - trzeba mieć kasę na strój i dubeltówkę z dobrą lunetą. Czy to pasuje do przysłowia, które przytoczyłem na wstępie " kiedy goły los nastaje....! Na takie hobby nie stać gołego, biednego - to sport dla arystokracji.  Upolowanego (zabitego !) zwierza dekoruje się gałązką ostatniego kęsa, a ten który zabił,  dostaje kawałek jedliny "złom".   
  Ten instynkt zabijania - polowania (to ostatnie jest przyjemniejsze dla ucha) dla przyjemności, można było widzieć w oczach tych małolatów, co zarejestrowała moja kamera.    Znam kilku myśliwych, których mogę zaliczyć do tej kategorii homo sapiens. Dlatego z mieszanymi uczuciami - tylko chwilę oglądałem wystawę "trofea" - to była taka kaplica czasek z Czermnej k/Kudowy Zdroju - pokłosie "Wojny trzydziestoletniej".  Wystawa broni, do której wielu się przymierzało, wzbudziła moje złe wspomnienia z II wojny światowej (miałem wtedy 7 lat gdy musiałem oglądać wiele  poległych żołnierzy w Folwarku). Szaleńców, którzy bawią sie bronią - w naszych czasach nie brakuje - ( przypomnę: Andreas Behring Breivik - 22 lipca 2011r.)
   Przecież człowiek dzisiaj nie potrzebuje polować - zabijać, aby się wyżywić, szczególnie człowiek bogaty. Polecam dokładnie poczytać ... legendę Waszego Św. Huberta .........i głos Stwórcy, potępiający jego niepohamowaną pasję .... którą macie we krwi w genach.
 
Wrażenia. Uroczystość przygotowana z wielkim rozmachem!
 
 
film 1 - Trębacze z Prudnika i "Leśny Róg"  z Prószkowa

film 2 Męski Zespół Wokalny "Camerton"   z Opola
  

Relacja fotograficzna - Hubertowiny w Przysieczy - okiem kamery.

 
Św. Hubert w drodze do "Małego Kościółka na Górce" w Przysieczy

 
 
Sztandary
 
 
Fotografia pamiątkowa
Po oficjalnych uroczystościach "Biesiada"

 
Wystawa obrazów
 
"Biesiadnicy" na "Hubertowinach" w Przysieczy
15 września 2012 rok.
 
Zespół trębaczy z Prudnika
"Leśny Róg"  z Prószkowa
 
 
 
" CAMERTON" z Opola
 
brawa dla zespołu CAMERTON
 
 
 
tańce - śpiewa zespół CAMERTON z Opola
pokaz mody
 
 
 
 
 
Wyróżnienia - podziękowania - tylko dla Pań
 
 
 
 
Państwo Lakwa z Prószkowa
  i Goście z Ukrainy

Tego nie popieram !
piękne stoisko - elementy z lasu
stanowisko edukacyjne 
Popieram !
jak odróżnić sosnę od świerka ?.......
Jak zbudować piękny karmik dla ptaszka
z wielkim zainteresowaniem oglądają państwo Kasiura z Krapkowic
 
 
 
 
wyróżnione panie...
Trębaczki  z zagranicy - Czechy

 
 
pozdrowienia dla internautów rudolf i oskar z folwarku
 
Uwagi i zastrzeżenia kierować na adres:     zmarzly@op.pl  
 
Odwiedzin ogółem:005495 Odwiedzin dzisiaj:1
Ilo osb on-line: 1