Promocja książki Źródła do dziej
Promocja książki
Źródła do dziejów Prószkowa - Quellen zur Geschichte von Proskau
redakcja naukowa  ks. prof. dr hab. Andrzeja Hanich
- proboszcz parafii w Prószkowie
Prószków 16 września 2012r.
powrót - zurück

Historia nie jest moim codziennym hobby (w szkole idzie mi Å›rednio - może to dlatego), ale wiem jak bliski powinien być mi temat II Wojny Åšwiatowej - zwÅ‚aszcza, gdy wkoÅ‚o jest tyle okazji (jeszcze!) do porozmawiania z ludźmi, którzy ten straszny i smutny okres pamiÄ™tajÄ…, a ja jestem wÅ‚aÅ›ciwie ostatnim pokoleniem, które ma do tego okazjÄ™. OczywiÅ›cie pasjonatów historii z zakresu XX wieku nie brakuje, czego przykÅ‚adem jest ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich i jego książka o dziejach Prószkowa - a wÅ‚aÅ›ciwie "ŹródÅ‚a do dziejów Prószkowa". Autor ks. Hanich  podczas promocji naturalnie zadeklarowaÅ‚, iż tak w stu procentach to nie on jest autorem, ale ci ludzie, którym chciaÅ‚o siÄ™ spisywać każdy szczegół w tamtych czasach. DziÄ™ki tym ludziom mamy "ŹródÅ‚a", na podstawie których każdy z nas może sam wyobrazić sobie te chwile - w wiÄ™kszoÅ›ci byÅ‚y to chwile cierpienia i smutku, które przeżywali ludzie w naszej okolicy.

Bazą dla napisania książki stanowiły 3 stare, nigdzie dotąd niepublikowane teksty: jedną z nich była sumiennie prowadzona "Kronika Prószkowa" (Die Chronik von Proskau) przez ks. Hugona Kwiotka, drugą Kronika Katolickiej Szkoły Ludowej w Prószkowie (Chronik der katholischen Volksschule in Proskau - autor nieznany, prawdopodobnie był to któryś z nauczycieli) i "Relacja siostry Helintrudis z jej przeżyć na Śląsku w latach 1942–1946 (Bericht von Schwester Helintrudis über ihre Erlebnisse in Schlesien in den Jahren 1942–1946).

Rozpoczynające promocję występy artystyczne (kilka utworów) - uwieczniłem na filmie jeden z nich w załączeniu niżej.

Spotkać siÄ™ wraz z sympatykami książki miaÅ‚em okazjÄ™ w koÅ›ciółku poewangelickim w Prószkowie - frekwencja dopisaÅ‚a, co Å›wiadczyÅ‚o o dużym zainteresowaniu tematem.  Ks. Andrzej Hanich  swoim wykÅ‚adem na temat książki, historii i trudów jej tworzenia zainicjowaÅ‚ spotkanie, ustÄ™pujÄ…c na chwilÄ™ pani prof. dr hab. Anny Pobóg-Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego, autorkÄ™ artykuÅ‚u zamieszczonego na koÅ„cu książki. Jej relacja na temat nowych dokumentów Prószkowa -  znalezionych w  archiwach austriackich - byÅ‚a niezwykle ciekawa.

Podczas prelekcji miło było mi usłyszeć, że przy opracowaniu książki udział brały również dwie osoby z mojej miejscowości (Folwark) - państwo Magdalena i Andreas Kania.

Książka objętościowo ma 577 stron i ma swoją wagę jako jednostka fizyczna, ale tu się liczy inna waga tego dzieła. Ta książka to taki podręcznik dla historyków dziejów Prószkowa, ale nie tylko. Wydana w dwóch językach - polskim i niemieckim. Przeczytałem tylko fragment relacji siostry Helintrudis na temat jej przeżyć w latach 1942-1946 w Proskau - Prószków i powtórzę to co we wstępie napisał ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich "to świadectwo dramatycznych losów mieszkańców ziemi opolskiej w tych niezmiernie trudnych czasach".
powitanie :   AVE Marya " na trÄ…bce soliÅ›ci zespoÅ‚u"La Capella " akompaniament Joachim Konsek Prószków
 
 
 
prof. Anna Pobóg - Lenartowicz  Uniwersytet Opolski
 
Ks. Prof. Andrzej Hanich
 
 
Dyrektorka Szkoły w Prószkowie pani mgr Smoleń - Prószków
 
 
Władza Gminy Prószków
 Róża Malik
- burmistrz   Anna Wójcik  v-c burmistrz
 
pozdrowienia z folwarku
oskar
powrót - zurück
Odwiedzin ogółem:005011Odwiedzin dzisiaj:1

Iloœæ osób on-line: 1