Kolędowanie u św. Piotra i  św. Pawła
Opole 12 stycznia 2013 rok
powrót
 
Sobotę 12 stycznia 2013r.  możemy przyjąć jako początek (prawdziwej) zimy w naszym Folwarku. Lekki mrozik i pierwszy większy śnieg. Śnieg, który może być zbawienny dla rolników, ponieważ pokrył pola i teraz nawet większe mrozy nie zagrażają jesiennym zasiewom.. Ale to dopiero początek zimy, do wiosny jeszcze daleko, a bywało  różnie - jak powiadają  starzy Folwarczanie.
Miesiąc styczeń, na Śląsku opolskim to czas kolędowania. Nasza  prószkowska gmina i zaprzyjaźnione z nami i Stowarzyszenie Gmin MAS Zahori - Becva po raz drugi dedykują mieszkańcom Opola "Kolędy polskie i czeskie"
Współpraca międzynarodowa  naszej Prószkowskiej Gminy ze Związkiem Gmin MAS Zahori Becva w Czechach  rozwija się prężnie  od 2008 roku

 Wspólne coroczne "Koncerty Kolęd" w okresie bożonarodzeniowym,  to jeden z wielu punktów współpracy, a w naszej gminie należą do tradycji. Obie strony polska i czeska - tego roku po raz drugi  postanowiły wyjść poza swoje gminne granice.  Wybrano miasta Opole, oraz Głogówek  gdzie spotkają się oba sztandarowe zespoły "Orkiestry Dęte" ze swoim przebogatym repertuarem.

12 stycznia (sobota) w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Opolu,  a 13 stycznia w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku.

Moravska Veselka CZ. - to profesjonaliści. Ich  tradycja koncertów bożonarodzeniowych sięga roku 1995, a grupa założona została w 1990 roku przez paru młodych muzyków pod kierownictwem pana Miroslawa Waculik z Hradczan. Zespół organizuje już szkolenia dla młodzieżowych i dziecięcych  orkiestr dętych w swojej miejscowości. Nazwę "Veselka" przejęli od sołectwa Weseliczko w Czechach. Orkiestrą dyryguje Miroslav Smrčka. Swoje utwory  wykonują nieskazitelnie i precyzyjnie, a mieszkańcy naszej gminy już wielokrotnie mieli okazję słuchać znanych profesjonalistów,
 
 Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" z siedzibą w Źlinicach zrzesza przeszło 50-ciu młodych muzyków w wieku od 6 do 21 lat, a wielu z nich mogłoby z powodzeniem grywać w niejednej zawodowej orkiestrze symfonicznej. Rozpoczęła 6 rok swej działalności i ma na swoim koncie wiele sukcesów, nie tylko krajowych ale i zagranicznych (Czechy. Austria i Niemcy). Orkiestrą dyryguje młody energiczny Klaudiusz Lisoń.
 
Parafia pw. św. Piotra i Pawła powstała w 1925 roku po odłączeniu wschodniej  części  Opola od parafii św. Krzyża. Kościół wybudowany  w stylu bazylikowym, nowoczesnym; posiada 3 nawy i jedną wieżę po stronie zachodniej, wznoszony w latach 1923-1925 wg projektu Arthura Kicktona. Podobnie jak nasz kościół pw. MB Szkaplerznej w Chrząszczycach (7 październik 1923),  dwa lata później (25 października 1925)   konsekracji kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Opolu dokonał Kardynał Adolf Bertram.

 

Koncert wczorajszy (12.01.2013) mogę porównać z koncertem jaki wysłuchałem w zeszłym roku w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej (Opole 8)
 
Na pierwszym koncercie w Nowej Wsi Królewskiej  brakło miejsc siedzących i bardzo wielu słuchaczy stojąc w ciszy, słuchało tradycyjnych kolęd w mistrzowskim wykonaniu. Muszę tu również dodać, że słuchacze obu zespołom  kilkakrotnie brawa bili na stojąco.
 
Niestety takich relacji z bazyliki Św. Piotra i Pawła w Opolu nie mogę opisać, chociaż  repertuar obu zespołów  stał na wyższym poziomie technicznym - ale komunikacja ze słuchaczami tegoroczna   z zeszłoroczną- nieporównywalna.

 Może to wina nagłośnienia, boi kilku moich znajomych skarżyło się na złą akustykę. Było dużo wolnych ławek i gdyby nie "Fani" z naszej gminy, wiele miejsc siedzących (na moje oko 90 %) byłoby pustych. Trudno taką małą frekwencje Opolan wytłumaczyć "grypą" czy śnieżną pogodą, (liczba parafian przekracza 7000) -  bo z okolic Groszowic, Prószkowa wielu dojechało samochodami. Prawdopodobnie ze względów organizacyjnych (czas ?) -  nie było też  bisów.

Konferansjerkę prowadził  - Zygfryd Matuszek - "Kaprysy" Źlinice.
a z naszego na język czeski i odwrotnie tłumaczył -  Sebastian Faron
Organizacja koncertu: OkiS Prószków
 
  Mam nadzieję, że to tylko moje subiektywne wrażenia, pewnie inni słuchacze słyszeli to lepiej i oceniają  inaczej.  
 
"Kaprysy" przed koncertem
 
 
 
 
 
 
Fragment koncertu ; Gra Młodzieżowa Orkiestra Dęta " Kaprys " ze Źlinic
 
 
 
 
 
 
 
Kolędy grane i śpiewane przez "Veselkę" fragment koncertu w Opolu
 
 
MoravskaVeselka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Miroslav Smrčka
 
 
 
Wiele słuchaczy z naszej gminy

 dla moich internautów  - uśmiech !  na zakończenie
 
pozdrowienia z Folwarku rudolf
powrót
Odwiedzin ogółem: 004520 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1