Złoty Jubileusz
Orkiestry Dętej Prószków

16/11/2013
świętowano w  Prószkowie i w Chrząszczycach
powrót
strona w rozbudowie
 
Aurum - Złoto - W tablicy Mendelejewa zajmuje 79 pozycję, symbol chemiczny Au. wysoka gęstość 19,3 g/cm3.  Metal cenny, znany i używany od kilku tysięcy lat.
 
Złoto - symbol czystości, bogactwa, prestiżu, odporne na działanie wielu kwasów. Rozpuszcza się  tylko w wodzie królewskiej (aqua regia - mieszanina kwasu solnego i azotowego 3:1) - z tego względu złoto zawsze  kojarzone było i jest w władzą królewską. Z łatwością tworzy jednak stopy z innymi metalami, wtedy zmienia się  twardość złota i tak łatwo nie ściera się .
 
 Złoto-symbol czegoś drogocennego.
 50-lecie Orkiestry Dętej, to właśnie taki drogocenny moment historyczny, który porównujemy do złota.
 
  50 lat Orkiestra Prószkowska  przechodziła różne okresy była pod działaniem różnych kwasów, szczególnie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zanurzono ją  w aqua regia - wyjazdy do krajów bogatych. Wydawało się, że się rozpuści. W porę jednak została z wody królewskiej wyciągnięta, więc nie rozpuściła się do końca. A pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku utworzony został stop. Stopiono ją z Orkiestrą  Dętą z Zimnic Wielkich.  
 
Właśnie dziś mamy stop - takie  Prószkowskie Złoto z domieszką Zimnic Wielkich.
 
Ta fuzja (stopienie) została dokonana w czasie gdy dyrygenturę  (1999) przejął Andrzej Bojarski.
Złota Orkiestra
stała się twarda mniej ścieralna i  jasnym blaskiem błyszczy do dziś.
 
W sobotę 16/11/2013 r. świętowaliśmy Złoty Jubileusz. W pięknym  kościele pw. Św. Jerzego w Prószkowie o godzinie 14:oo rozpoczęła się uroczysta msza św. celebrowana przez ks.  prof. Andrzeja Hanich proboszcz parafii prószkowskiej. Po liturgii  gospodarze i goście spotkali się na salonach "Gościńca pod Różą" w Chrząszczycach, gdzie przy dźwiękach muzyki dęte, w wykonaniu zaprzyjaźnionej orkiestry Rϋckers Dorfmusikanten z Niemiec rozpoczęło sie świętowanie.
 
To było wspaniałe święto! To było spotkanie z tymi, którzy 50 lat temu służyli jako kamień węgielny podczas budowy fundamentów dzisiejszej Złotej Orkiestry. Podczas fragmentów oficjalnych, wielu osobom (pionierom) ze wzruszenia łamał sie głos. Przeżyliśmy wspaniałe niezapomniane chwile. Wspomnienia z dawnych lat, jeszcze żyjących, obecnych na uroczystości bohaterów - dla młodych, którzy nie pamiętają tamtych czasów, to była wspaniała lekcja historii naszej prószkowskiej ziemi - naszego Heimatu. 
 
Wszystko przebiegało w atmosferze radości, żadnej martyrologii.  W Diamentową  przyszłość Prószkowskiej Orkiestry - wszyscy patrzyli  z ufnością, szczególnie młodzi, którzy podczas całej uroczystości dawali temu wyraźny dowód.
 
Niech Żyje nam Złota Orkiestra Dęta Prószków!
 
Moja relacja fotograficzna nie jest wstanie oddać tego klimatu jaki panował na sali,  chwil wzruszenia, chwil  radości, ale i chwili smutku gdy wypominano tych, którzy już spoczęli snem wiecznym - uczczono ich tylko na stojąco, minutą ciszy.
 
 
kilka fotografii i mały filmik z uroczystości liturgicznej, a na końcu fotografia zbiorowa. (strona będzie systematycznie rozbudowywana cierpliwości, materiału jest bardzo dużo około 800 fotografii i kilkanaście filmików)
 
 
 
uroczystą liturgię celebrował ks. prof. Andrzej Hanich
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po uroczystej liturgi z okazji 50-lecia Orkiestry Dętej Prószków
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
strona w rozbudowie
 
Uwagi i zastrzeżenia kierować bezpośrednio na adres :     zmarzly@op.pl
 
pozdrowienia z folwarku rudolf zmarzły
 
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004423 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1