CO TO JEST  "PROKADO" ?

6 grudnia w Chrząszczycach "Pod Różą"
powrót
Pytanie zadane w tytule, dla wielu  stanowi zagadkę. Wyjątkiem będą mieszkańcy Prószkowa  i nieliczni poza nimi.  PROKADO - firma strategiczna w naszym regionie.  Może najważniejsza, bo każdy,  mieszkaniec  gminy Prószków  - Komprachcic - Krapkowic i Dąbrowy  jest codziennym klientem i to dosłownie - niezależnie od wieku.

PROKADO to Związek Gmin z siedzibą w Prószkowie, powołany do życia 11 listopada 1993 roku w celu wydobycia i dostarczenia do mieszkańców czterech gmin: Prószków, Komprachcice, Krapkowice i Dąbrowa, WODY.

Kilka truizmów - informacje  banalne ale prawdziwe:
Woda jest  źródłem życia na ziemi, potrzebuje ją niemowlak i wcześniej urodzony, zwierzęta domowe i roślinki w doniczkach. To najcenniejsza substancja na ziemi. Wszystko na naszej ziemi - dosłownie wszystkie procesy uzależnione są od wody. Ciągle krąży w układzie zamkniętym -miliardy hektolitrów - paruje i unosi się do atmosfery, tam się skrapla i wraca w formie deszczu. Ten prosty związek chemiczny H2O kryje w sobie wiele do tej pory nie odkrytych tajemnic, których naukowcy nie potrafią wyjaśnić.

Do nich zaliczamy również niezwykły proces zamarzania wody. W miarę ochładzania się woda staje się cięższa i opada głębiej, woda cieplejsza  lżejsza, wypychana jest na powierzchnię. Kiedy zbliża się punkt krzepnięcia, proces się odwraca. Zimniejsza woda staje  się lżejsza i unosi się. Lód pływa po powierzchni, a pod lodem trwa dalej życie. Lód działa jak izolator, chroni ryby i wszelkie inne życie pod sobą.
 
  Prawie niezniszczalna chemicznie woda, potrafiła na przestrzeni dziejów rozpuścić najwyższe góry a skały zamienić w piasek. Jest składnikiem wszelkiego życia, znajdujemy ją w każdej żywej komórce. Woda stanowi 75 % masy ciała zwierząt i do 95 % roślin.Te wiadomości posiedli już wiele wieków temu nasi przodkowie, dlatego w dawnych czasach ludzie czcili wodę. Cudowne źródła, miejsca święte do których jeszcze dziś pielgrzymujemy, woda, która ma pomagać chorym i umierającym, Hindusi do dzisiaj obmywają się wodą świętej rzeki Ganges, chrześcijanie zaś dokonują chrztu wodą.   
 
Większość wody znajduje się w morzach (słona), lub jest uwieziona w lodowcach, albo bardzo głęboko pod ziemią. Dostępna dla ludzi (woda słodka) to tylko około 1 %.
 
 Każdy słyszał i wszyscy wiemy co to studnia. Kiedyś  studnie kopano przy każdej zagrodzie a jakość wody bywała różna. Dziś podłączamy się do wodociągu, który wybudował Związek PROKADO i nikt już studni nie kopie.

Zasadnicze pytanie,  skąd PROKADO  tą wodę wydobywa?
 
Odpowiedź może być krótka: Między Źlinicami a Zimnicami na polach wywiercili trzy głębokie na 140 m otwory zabudowali dwie pompy, które pobierają wodę z wielkiego Triasowego Jeziora, które tam się znajduje. Od strony wschodniej Prószkowa postawili zbiorniki, do których  woda jest doprowadzona a potem dalej rozprowadzana do poszczególnych gmin - do każdego mieszkania.
 
Następne pytanie - gdzie to Jezioro Triasowe?
 
Jezioro Triasowe, (zbiornik, Opole - Zawadzkie oznaczony jako GZWP 333, dalej zbiornik podziemny  rozciąga się aż do do Lublińca i Myszkowa oznaczony jako GZWP 328). Znajduje się głęboko pod ziemią i jest bardzo duże.
 
Powstało  w czasach gdy w Krasiejowie koło Opola, spacerowały sobie dinozaury - około 200 milionów lat temu. Skrótowo te kilkaset milionów lat:  Przed triasem, w okresie mezozoik, na naszych terenach było rozległe niegłębokie ciepłe morze, a nasza ziemia wyglądała zupełnie inaczej. Jezioro Triasowe to pozostałości z tego czasu, a margiel (kopalnia Folwark) to skamieniałe muszelki małży i ślimaków, które w tym ciepłym morzu żyły.

 Dla mieszkańców Opolszczyzny, na przestrzeni milionów lat, przyroda utworzyła  potężny rezerwuar dobrej wody. Zajmuje około 1000 km kwadratowych. Podziemne Jezioro Trasowe rozciąga się od naszej prószkowskiej gminy aż do Zawadzkiego, dalej do okolic Lublińca i Myszkowa i jest największym naturalnym podziemnym zbiornikiem słodkiej wody w Polsce. Ale jak wszystkie wody podziemne, zagrożone jest wzrastającymi zanieczyszczeniami. Właśnie Opole otrzymało 146 mln zł dotacji UE. na jego ochronę - budowę kanalizacji  i oczyszczalni na całym naziemnym i przyległym terenie jeziora. Naukowcy szacują, że można z niego czerpać około 200 tysięcy metrów sześciennych na dobę. 

 200 000 m/3 - to kostka o wymiarach 100m x 100 m i na wysokość 20m. Czyli na polu 1 ha. zbudować zbiornik na wysokość 20 m i napełnić wodą. To dużo! Ale musimy pamiętać, że na zbiorniku Opole - Zawadzkie GZWP 333,  mieszka około 470 tysięcy ludzi, więc na każdego z nas przypada tylko około 0,425 kubika wody na dobę. Wniosek, trzeba wodę oszczędzać i nie marnować skarbu jaki nam dała natura.
 
Kilka lat temu miałem w ręce wyniki badań laboratoryjnych naszej wody, które przeprowadziła Politechnika Wrocławska. Jest bardzo dobra nie wymaga żadnych uszlachetnień ani dodatków - bo jak mi wtedy pani prof. oświadczyła: " na litość boską nie poprawiajcie Pana Boga, który wam dał  taką doskonałą wodę .... Bo PROKADO planowało zbudować instalację do odwapnianie wody..... powód: bo w czajnikach pozostawało za dużo kamienia, tak skarżyli się mieszkańcy.
 
6 grudnia 2013 r. Związek PROKADO świętował swoje XX lecie istnienia. Ponieważ dawno temu przez cztery lata byłe delegatem, jako Radny reprezentowałem Gminę Prószków w tym Związku. I to był główny powód, że obecne władze związku również (wśród wielu innych) mnie też zaprosiły na tę okoliczność.
Spotkanie  upłynęło głównie na wspomnieniach i  informacjach o teraźniejszości i planach na przyszłość.  Gościem honorowym był Henryk Lakwa Starosta powiatu Opolskiego. Obecni byli równie Burmistrzowie Miast (byli i aktualni), Wójtowie Gmin (byli i aktualny) oraz delegaci Radni (byli i aktualni) z gmin - członków Związku PROKADO, (Prószków  - Komprachcic - Krapkowic i Dąbrowy). Dla wszystkich były pamiątkowe medale, i upominki z okazji "Mikołaja'". Muzycznie uroczystość uświetnili "BURAKY" z Wołczyna.
 
Kilka migawek fotograficznych w załączeniu:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czas na medale pamiątkowe i upominki
 
 
 
pora na upominki i medale
Zespół BURAKY z Wołczyna
 
 

Oni dali początek Związkowi PROKADO
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Starosta Powiatu Opolskiego
Henryk Lakwa
kwiaty i serdeczne życzenia  dla Związku PROKADO
 
 
Róża Malik
Burmistrz Prószkowa
 
 
Ludwiku Juszczak
wójt  gminy Dąbrowa 1989 2006
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 004550 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1