"Andrzejki" Pod Rumcajsem
z krupnioukiem w herbie
 
przy "śląskim stole"

Przysiecz 23 listopada 2013 r.
powrót
 
Od kilku lat utarł się się zwyczaj biesiadowania przy "szwedzkim stole". W sobotę (23/IX/20913) w Przysieczy "Pod Rumcajsem" organizatorzy: państwo Gertruda i Piotr Gritner i ska.  zaprosili nas (dziękuję !) na "Andrzejki" przy "śląskim Stole".  Wyjaśniam: ze "szwedzkiego stołu" skopiowali tylko sam stół - reszta to co na stole - było NASZE - czyli wszystkie potrawy wymyślone przez naszych antenatów - przodków. Królowały: krupniouki, zemlouki, Presswurst (salseson), Leberwurst (pasztet), Wellfleisch (głowizna) golert (galaretka), Sauerkraut (kwaśna kapusta), Pellkartoffel (ale już bez mundurków) i wiele innych rozmaitości. Wybór jakościowy i ilościowy był tak ogromny, że nawet najbardziej głodny nie był wstanie wszystkiego spróbować.
Wszystkie potrawy odpowiednio przez przysieczkich fachowców do smaku po śląsku doprawione -
to była część I programu: "Po śląsku dla ciała"
 
Ponieważ urząd skarbowy ogłosił prohibicję na wyroby alkoholowe,
o niezbędną w takich okolicznościach gorzołkę, każdy uczestnik śląskiego stołu musiał zadbać sam.
 
"Po śląsku dla ducha"  organizatorzy również zadbali.
 
Claudia i Kasia Chwołka 
 
Najpierw na scenie ukazały się Claudia i Kasia Chwołka  - Duet z Czuchowa k/Rybnika. Duet, który w swoim dorobku ma już kilka płyt, teledysków i wiele nagród. Same piszą teksty do swoich piosenek (po nasymu czyli po śląsku), a do wielu utworów również muzykę.
Claudia (pseudonim Fela) absolwentka LO w Rybniku, aktualnie studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 W Przysieczy biesiadowaliśmy obok siebie przy jednym stole. Ale dopiero podczas przeglądania fotografii  na komputerze, w domu - stwierdziłem, że tę dziewczynę Claudię już kiedyś fotografowałem (kliknij tu aby to zobaczyć).

 Jej CV. Przygodę z muzyką ?
Claudia :
 zaczłach już dużo lot tymu, jeszcze jako bajtel. Łojcowie godajom, że nojprzód śpiywałach a potym dopiyro nauczyłach sie łazić.

Inne zainteresowania:

Oprócz śpiywanio mom tyż pora innych zainteresowań. Fest lubia sport a w szczególności handbal i siatkówka. Przez pora lot trynowałach piłka rynczno w drużynie Polho Czuchów, w gimnazjum chodziłach do klasy sportowyj a w liceum należałach do reprezyntacji szkoły.
Poza sportym i śpiywaniym jest jeszcze coś – Motoryzacja w pełnym wymiarze. Motocykle, rajdy i tuning. Razym z tatom majstruja coś we garażu i zawsze jeżech umaraszono od smarów po same łokcie. Czasym przidajom się takie mechaniczne umiejyntności.

 
"Suskie Skowronki"
 
Już podczas kolacji, na sali pojawiły się "Suskie Skowronki" z Suchej k/Strzelec Op. Skowronkom do pełnoletniości brakuje jeszcze dwa lata. Zespół, który również ma bardzo bogaty repertuar śląski. W dodatku cechą charakterystyczną tego zespołu jest mobilność. Dla nich scena zawsze jest za mała. Kiedy obserwowałem ich na Zimnickim Zniwniouku to łaziły po całym namiocie. Podobnie  było w Przysieczy- cała sala do nich należała. Suskie Skowronki, to grupa męsko- damska, ale w tym zespole  panowie stanowią tylko dodatek - tu rządzą i ton nadają Regina i Renata (może pokręciłem imiona ?). Ale  nikt na sali... nie miał prawa odmówić obu paniom udziału we wspólnej zabawie
- siłą do tego zmuszały. A trzeba przyznać,  krepy i wigoru im nie brakuje.
 
 
Jak już na wstępie wspomniałem, jadła po śląsku  było pod dostatkiem (w nadmiarze), a oba zespoły ze swoim bogatym repertuarem miały okazję po nasymu zabawiać biesiadników.  To była dobra zabawa! Podziękowania dla obu zespołów i organizatorów!
 
Nad całością  II części artystycznej  czuwał i techniczne przerwy  sprawnie  muzycznie uzupełniał
 
Hubert Pelka - Przysieczanin
 
relacja fotograficzno - filmowa
 
 
Powitanie biesiadników
Państwo Gertruda i Piotr Gritner z Przysieczy (organizatorzy)
 
 
Motto biesiady: Andrzejki z krupnioukiem w herbie
 
 
Przy naszym stole: od lewej; Claudia i Kasia Chwołka,  od prawej członkowie rodziny Chwołka, w głębi rodzina Pelka z Przysieczy, pod ścianą  mieszkańcy Domecka i Folwarku. Ja w tym czasie przebywałem po drugiej stronie kamery.
 
 
Pierwsi biesiadnicy przy "Śląskim Stole"
 
 
 
 
pani w białym- naczelna kucharka - pilnowała ... aby wszystkie półmiski zawsze był pełne.
 
 
"Skowronek" - harmonista
w otoczeniu Claudii i Kasi
 
 
"Skowronek" - harmonista i "Skowronka" - wokalistka
Prezentacja Biesiadników
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Claudia i Kasia Chwołka w Przysieczy
 
 
Pierwsze tańce ze "Skowronkami"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Claudia i Kasia Chwołka
 
 
 
 
 
Godzina 23:oo a oni znowu głodni
 
 
 
Ciekawe.... dla kogo to schował pod ladę ?
 
to by było wszystko - co da się pokazać - reszta nie przeszła cenzyrę.
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
uwagi i zastrzeżenia kierować na adres zmarzly@op.pl
 
powrót
 
 
Odwiedzin ogółem: 005937 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1