Rogaliki św. Marcina w naszej parafii
11/11/2013r. Chrząszczyce
powrót
   Święty Marcin urodził się pomiędzy 316 a 317 roku na Węgrzech. Rodzice Marcina byli poganami, a ojciec był rzymskim legionistą. Gdy Marcin miał 10 lat, zamieszkali we włoskim mieście Pavia, gdzie po raz pierwszy zetknął się z chrześcijaństwem. W wieku 17 lat Marcin został legionistą. Tu też miało miejsce ważne wydarzenie: "...napotkał zimą na półnagiego żebraka i oddał mu połowę swego płaszcza. W nocy doznał widzenia: przyśnił mu się Chrystus w jego żołnierskich szatach, dziękujący Marcinowi za okazane miłosierdzie."
   Ż
ycie żołnierza coraz mniej odpowiadało Marcinowi. Uwolniony od kajdan żołnierskiego życia udał się do Francji, gdzie  prowadząc pustelnicze życie stał się symbolem zakonów francuskich. Wkrótce Marcina uczyniono biskupem Tours. Historia tak go wspomina: "Żołnierz co do siły, mnich według wyboru, a biskupem został z obowiązku". W Polsce św. Marcin należy do najpopularniejszych świętych. Wybudowano około 200 kościołów ku jego czci. Przedstawia się go jako kapłana z mieczem i płaszczem żołnierskim u nóg. Umarł 11 (lub 8) listopada 397 roku w Candes, gdzie w kolegiacie do dziś znajduje się napis: "tu zmarł święty Marcin".
 
    Dzisiaj (11/11/2013) w naszym kościele po krótkim nabożeństwie odbyło się przedstawienie (historia Jego życia), następnie  pochód z lampionami ul. Szkolną i powrót do wielkiego ogniska, które przygotowali strażacy z Chrząszczyc. Część artystyczną i bardzo smaczne rogaliki przygotowali parafianie ze Złotnik. Obecnych, pomimo przenikliwego mrozu było bardzo wielu.

 Wszystkim Organizatorom (na ręce Klaudii Milek i Elżbiety Dobis) składamy:
  Serdeczne  dziękujemy!
 
 Kilka fotografii - było już bardzo ciemno, więc jakość jest słaba...
P.S. w przyszłym roku ze względu na oświetlenie proponuję rozpocząć o godzinę wcześniej - będzie więcej czasu przy ognisku i do jazdy na koniu.
film zmontowany z podkładem muzycznym
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pozdrowienia z folwarku rudolf i oskar
powrót
Odwiedzin ogółem: 004035 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1