Święto Wszystkich Świętych Zmarłych  i Święto Zmarłych
1/2 listopad
powrót
 
 
Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. Festum omnium sanctorum (łac.) - święto ku czci wszystkich zmarłych znanych i nieznanych Świętych. Święto, które do kalendarza liturgicznego wprowadził Grzegorz IV (835), jemu historia przypisuje również  zapoczątkowanie chrystianizacji Słowian zamieszkałych na Morawach, skąd przez Bramę Morawską  "Wesoła Nowina Ewangelii Św. dotarła na nasz Śląsk. Ale tradycja czczenia zmarłych sięga czasów celtyckich IV -I w. przed n.Chr. Staro - celtyckie  święto Samhaim - śmierć ciała -  było dla nich jednocześnie (1-listopada) - początkiem Nowego Roku. Celtowie byli rolnikami i dla nich sianie ozimin, czyli obdarowanie zaczątkiem życia gleby - było  początkiem nowego życia. Ziarno umarło i wydało nowe życie.
 
Wielu nam współczesnych myli  1-go listopada  " Dzień Wszystkich Świętych Zmarłych"  ze "Świętem Zmarłych". - Każdy Święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest świętym. Dlatego Święto Zmarłych świętujemy 2-go listopada.  Ta zmyłka  jest do dziś poplonem komunistów, którzy jako dzień wolny od pracy, 1 listopada nazwali świętem zmarłych.
 
Bo w komunizmie pojęcie "Święty jako sacrum" nie istniało. I zapisali: 1 listopada -  święto Zmarłych - dzień wolny od pracy. Bo: 1 listopada - święto Wszystkich Świętych Zmarłych - dzień wolny od pracy - nie dało się napisać. I to funkcjonuje do dziś.
 
 
Stało się już tradycją, że ten jedyny dzień w roku -1 listopada - skupia  rodzinę, bliskich  znajomych, wierzących i niewierzących, - przy mogiłach. Pobyt na cmentarzu, to nie tylko wspominanie tych, co odeszli, oraz spotkanie z krewnymi i znajomymi, to także okazja do ponownego, bliskiego kontaktu ze zmarłymi.To czas ciszy i zadumy (niezależnie w co wierzymy), zapalamy znicze, chrześcijanie  do zapalonych zniczy dokładają jednak to najważniejsze co zmarłym potrzeba - modlitwę.
 
Tego roku (2013) pogoda dopisała, na naszym cmentarzu w Chrząszczycach były tłumy. Wspólną modlitwę celebrował ks. proboszcz Krystian Ziaja (PS. jutro 2 listopada świętuje swoje kolejne urodziny)
 
Dla moich internautów przygotowałem (i na pamiątkę dla potomnych), skróconą relację filmowo- fotograficzną.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fragment I procesja na cmentarz
 
 
 
 
 
Fragment II procesja na cmentarz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ewentualne uwagi i zastrzeżenia kierować na adres: zmarzly@op.pl
 
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 005305 Odwiedzin dzisiaj: 2

Ilo osb on-line: 1