Artykuł dyskusyjny
ArtykuÅ‚ dyskusyjny.        "Czy jestem hejterem?"
powrót

Czy zdarzyło Ci się wyrazić złość na forum internetowym? Jeśli tak, to może masz predyspozycje do bycia haterem (hejterem)?

Hejter (dawniej troll) to internauta, który wyraża swojÄ… nienawiść, zÅ‚ość, niezadowolenie do wszystkich i wszystkiego. Jego ulubionym miejscem przebywania sÄ… blogi i fora internetowe. Czyta je (czÄ™sto niedokÅ‚adnie) i zamieszcza negatywne komentarze. Uwielbia obrzucać innych obelgami. 

Na każdy temat ma swoje, oczywiście najmądrzejsze zdanie. Krytyka hejtera nie jest podparta danymi, tezami czy argumentami. Krytyka hejtera podparta jest głównie różnej maści przekleństwami.

Hejter czuje siÄ™ anonimowy.

Zna wiele sposób zapisu   p_r_z_e_k_l_e*Å„*s*t*w   tak żeby ominąć filtry administratora.

Hejter stosuje siÄ™ do podstawowego prawa tzw. Godwina.
Mike Godwin w 1990r. stwierdził, że:

 "Wraz z trwaniem dyskusji w Internecie,

 prawdopodobieÅ„stwo przyrównania czegoÅ› lub kogoÅ› do nazizmu bÄ…dź Hitlera dąży do jednoÅ›ci".

Ciekawe jest, że hejterzy nienawidzą zorganizowanego hejterostwa. W sieci "pracuje" tysiące hejterów ale zdecydowana większość z nich to samotnicy.

 

Skąd wynika nienawiść hejtera? Do wymienianych przez "specjalistów" przyczyn należą: przyjemność z obrażania innych, zawiść, zazdrość, głupota, zwrócenie uwagi, kompleksy, strach. Oczywiście każdy hejter twierdzi, że on nie hejteruje - on polemizuje. On nie obraża - on jest szczery, mówi to co myśli, jest bezpośredni, jest prawdziwy, niczego nie udaje.

Czy hejter ma płeć? Czy hejter ma wiek? Czy hejter ma obywatelstwo? Nie prowadzone są żadne poważne badania na ten temat. Oczywiście hejterzy z założenia ignorują wszelkie próby badań statystycznych.

Jednak wydaje się, że na każde z tych pytań można odpowiedzieć przecząco. Gdzie jest granica bycia hejterem? Czy jeśli ktoś krytykuje film to od razu jest tym złym? Co, jeśli ktoś po prostu recenzuje jedzenie w restauracji albo książkę? Z pewnością jeśli ktoś wyraża konstruktywną krytykę o filmie to nic złego się nie dzieje. Jakie są skutki działania hejterów? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że hejterstwo nic dobrego nie niesie. Mało kto lubi hejterów. Zaśmiecają fora.

Sprawiają, że często nie chce się czytać komentarzy. Autorzy, twórcy blogów z pewnością za nimi nie przepadają. Hejterzy "sieją" nienawiść - dosłownie. Często powstaje tzw. spirala wzajemnego hejterstwa. Ktoś kto nie zna hejtera próbuje z nim "dyskutować". Taka dyskusja kończy się tylko na wzajemnym obrzucaniu gwiazdkowym (#****@ @!!!* ***#!! !!#***# @##**!@ $***#@) błotem.

A przecież "Z gÅ‚upim nie wygrasz". Każdy rozsÄ…dny, kto już miaÅ‚ do czynienia z hejterem nie próbuje z nim "walczyć". A czy sÄ… jakieÅ› zalety hejterstwa? Nikt nie lubi krytyki, ale jeÅ›li ktoÅ› wrzuci artykuÅ‚ do sieci to ma 100% pewnoÅ›ci, że znajdzie siÄ™ ktoÅ› kto wytknie wszystkie usterki.  Hejterstwo uczy autorów w pewnym stopniu pokory. Nikt nie lubi hejterstwa ale nikt też nie lubi "lizusowskich komentarzy". Na jednym z blogów można przeczytać, "Komentarz, który nie jest naÅ‚adowany przesadnie sÅ‚odkimi, banalnymi zwrotami, nie ma znaczenia, ponieważ nie wnosi niczego do życia publicysty."

Hejterstwo uczy też dystansu do siebie i do otoczenia, pozwala nauczyć się nie przejmowania niekonstruktywną krytyką. Być może kilka osób obgadanych na forum popadnie w depresję. Jednak zdecydowana większość nauczy się, że ważniejsza jest własna opinia i najbliższych nam osób.

 Hejterstwo jest chorobÄ…, która dotyka wielu ludzi.  Prawdopodobnie nieuleczalnÄ….

 
Oskar z folwarku
powrót
 
Odwiedzin ogółem: 002337 Odwiedzin dzisiaj: 1

Iloœæ osób on-line: 1