"Leopoldy 2013"
Chrząszczyce 23 lutego 2013 r.
powrót

 

  23 lutego 2013 rok - miejsce - salony "Gościńca pod Różą" w Chrząszczycach, godzina 18-ta z minutami, gasną światła, na salony wchodzi Daria Noryńska.
 Syrinks
córka boga Ladona - Nimfa -  zamieniła się w trzcinę - Pan postanowił zerwać roślinę i powstał instrument syrynga. Właśnie tak zaanonsował pierwszą artystkę, prowadzący galę "Leopod 2013"  Norbert Rasch, któremu dzielnie w prowadzeniu uroczystości  towarzyszyła Aneta Lissy - Kluczny.
 
Daria Noryńska  na powitanie oczarowała gości grą na syryndze, w jej wykonaniu usłyszeliśmy 
 urywek najsłynniejszej opery włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego „Nabucco”, pieśń   żydowskich wygnańców płaczących w niewoli babilońskiej za utraconą ojczyzną. 

Fletnia Pana - inaczej „syrinks”, to instrument muzyczny zaliczany do grupy instrumentów dętych drewnianych. Składa się z drewnianych piszczałek, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Dźwięki z tego instrumentu wydobywa się, dmuchając w krawędzie otworów piszczałek


Pani burmistrz Róża Malik wita zgromadzonych gości.
 
Po powitaniu na salony wchodzi chór mieszany Liceum Ogólnokształcącego Adana Mickiewicza w Głubczycach. W jego wykonaniu pod dyrekcją Tadeusza Eckerta usłyszeliśmy: serduszko puka w rytmie cha cha, kołysankę, oraz obladi , oblada - autorstwa:  Johna Lennona i Paul Mc Cartney) w bardzo interesującej aranżacji.
 
Po artystach następuje czas emocji - kto zostanie laureatem czterech "Leopoldów"
 

Przed nami pierwszy laureat tegorocznej edycji Leopoldów 2013. Jak już wcześniej przewodnicząca kapituły wspomniała, kapituła przyznała statuetkę pośmiertnie osobie, której gmina Prószków bardzo wiele zawdzięcza. Mowa tu o  śp. Gabrieli Gwóźdź.

Gabriela Gwóźdź – urodzona w 1960 r. zmarła 03.12.2011 r. w wieku 51 lat.

Swoje życie zawodowe rozpoczęła w urzędzie w Prószkowie, w którym pracowała od 1980 r. Przez 21 lat byłą Skarbnikiem Gminy Prószków. Praca na tym trudnym stanowisku nie była dla niej przeszkodą, aby dodatkowo angażować się w życie społeczne mieszkańców Nowej Kuźni, w której spędziła całe życie. Gabi, jak wszyscy ją nazywaliśmy, była wieloletnim sołtysem Nowej Kuźni, pomysłodawcą i organizatorem festynu „Noc świętojańska” i „Majówka u Gabi”. Przewodniczyła i rozliczała sprawy stowarzyszenia na Rzecz Nowej Kuźni. Dzięki jej staraniom staw w Nowej Kuźni został wyposażony w kładkę i miejsca widokowe oraz stał się oficjalnym rezerwatem przyrody, służącym nie tylko badaniom naukowym ale również jako miejsce rekreacyjne dla mieszkańców i gości naszej gminy. Gabrysia angażowała się w strukturach koła DFK. Była członkiem rady parafialnej i pomysłodawcą „Festynu u faroża” w parafii w Domecku.

Jej hobby to organizowanie pielgrzymek do różnych miejsc sakralnych oraz wycieczek, w których brali udział mieszkańcy z całej gminy Prószków. Dom Gabi, w którym mieszkała, mieści się naprzeciw placu wiejskiego. Tam spędzała wiele swojego czasu zawsze znajdując chwilę na rozmowę zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi mieszkańcami Nowej Kuźni. Gabi działała głównie na rzecz drugiego człowieka często pozostawiając własne potrzeby na ostatnim miejscu. W sytuacjach trudnych czy bez wyjścia Gabi zawsze znajdowała „salomonowe” rozwiązanie. Dla niej w pierwszej kolejności liczył się człowiek a nie przepisy prawne czy paragrafy. Chociaż znając się na tej materii pomagała i doradzała wielu mieszkańcom w sprawach urzędowych. Niestety nie sposób wyliczyć tego wszystkiego co Gabi robiła, często bezwarunkowo, nie oczekując wdzięczności. Jesteśmy przekonani, iż jej zaangażowanie w sprawy gminne, wiejskie i parafialne jest godnym do naśladowania. W naszej pamięci pozostanie na zawsze uśmiechnięta i zainteresowana drugim człowiekiem. W tym miejscu warto przytoczyć słowa ks. Jana Twardowskiego

 Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego „ Doceniajmy drugiego człowieka tak jak robiła to „nasza Gabi”.

  Daria Noryńska  na powitanie oczarowała gości grą na syryndze
 

Norbert Rasch,
któremu dzielnie w prowadzeniu uroczystości  towarzyszyła Aneta Lissy - Kluczny.
 A na zakończenie popisali się  swoimi  wokalnymi możliwościami
 w Duecie "Aneta & Norbert"
.................... 
coraz wyższej półki sięgacie i to z powodzeniem -
moje gratulacje -
 
 
Powitanie gości,  burmistrz Róża Malik - gospodyni dzisiejszej uroczystości
Oczywiście powitanie wg starannie przygotowanej listy.......
 
Goście
Leopoldy przygotowane do rozdania
 
Chór mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. Adana Mickiewicza w Głubczycach.
 pod dyrekcją Tadeusza Eckerta
Zespół pokazał się  z najlepszej strony - Dziękujemy !
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pierwszego "Leopolda 2013" dla śp. Gabi odebrała wieloletnia koleżanka Róża i postawiła sobie na stole,
skąd trafi do rąk rodziny przedwcześnie zmarłej
 
Drugie losowanie wyniki ogłasza

Arnold Czech - Fundacja Rozwoju Śląska

 i Wspierania Inicjatyw Lokalnych

Laudamus na cześć zwycięzców w kategorii przedsiębiorczość i gospodarka

Trzecia firma, która została wybrana przez Kapitułę do grona nominowanych w kategorii przedsiębiorczość i gospodarka to TOMECHNA Małgorzata Tomechna, Michał Tomechna

Prezentowana firma rodzinna działa na terenie gminy Prószków już od ponad 10 lat w zakresie usług handlowych. W Chrząszczycach jest to sklep spożywczy

a w Prószkowie centrum handlowe „CENTRO”. Od października 2011 roku firma prowadzi jeden z największych i najbardziej ekskluzywnych obiektów hotelarskich w regionie – trzygwiazdkowy hotel ARKAS.

Rodzina Państwa Tomechnów zakresem działania w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju gospodarczego, marketingu i rozpowszechniania zakresu usług dla ludności lokalnej, regionalnej i zagranicznej. Dzięki gospodarności i stałemu rozwojowi przedsiębiorstwa firma na koniec roku 2012 zatrudniała w swoich strukturach aż 114 pracowników, głównie mieszkańców gminy Prószków. Miasto Prószków znacząco podniosło swoją rangę w stosunku do sąsiadujących aglomeracji miejskich odkąd właśnie Centrum Handlowe Centro oraz hotel ARKAS stały się nieodłączną wizytówką tego miejsca.

Szeroka gama wysokiej jakości towarów oferowanych w sklepie Centro powoduje, iż na zakupy do Prószkowa przyjeżdżają klienci również z sąsiadujących gmin.

Zaś nowopowstały kompleks hotelowy ARKAS został dofinansowany w ramach projektu „Nowy kompleks hotelowo-rekreacyjny w Prószkowie wykorzystujący Odnawialne Źródła Energii” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013. Hotel z częścią Wellness i SPA gwarantuje ponad 100 miejsc noclegowych w stylowo zaaranżowanym obiekcie. Gwarantuje standard, którego inne hotele mogą tylko pozazdrościć. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na aspekt zagospodarowania przestrzennego dawnych nieruchomości po pegeerowskich a w szczególności wybudowania hotelu dopasowanego stylem architektonicznym do budowli sąsiadującej czyli spichlerza. Całość otoczona pięknie zadbaną powierzchnią zieloną.

Hotel Arkas to aktualnie najlepiej wyposażony hotel w pobliżu miasta Opole.

Jest to idealne miejsce, w którym elegancki wystrój i niepowtarzalny klimat są wspaniałą oprawą przyjęć o różnorodnym charakterze, zarówno rodzinnych jak i biznesowych. Podczas tegorocznego festiwalu piosenki w Opolu hotel ARKAS gościł  m.in. Kamila Bednarka, zespół "K.A.S.A.", zespół Feel oraz zespół PLAN - co poświadcza najwyższą jakość świadczonych przez państwa Tomechna usług

ł

 
 
Laureaci
Głowa "Zespołu Tomechna"  - Franciszek
 
Te kwiaty czekają na następnych laureatów.
 Aby nie zwiędły lub nie trafiły w obce ręce, organizatorzy obok kwiatów posadzili Gabrysię.
Ładna kompozycja z tego wyszła,  temat: "kwiat nad kwiatami  plus kultura".....
 zawarta w książkach

 
 
Trzeci "Leopold" ma właściciela -
Laudamus dla laureautki

Edeltrauda Gambka z Przysieczy

Pani Edeltrauda od urodzenia mieszka w Przysieczy. Interesuje się historią, kulturą i tradycją zarówno swojej miejscowości jak i całego Śląska. Od 17 lat śpiewa w zespole „Przysieczanki” a od 10 lat jest prowadzącą i solistka zespołu.

Jej głos można usłyszeć w niedzielnych audycjach Radia Plus, gdzie szerzy  gwarę i promuję śląską kulturę. Z wielką pasją od kilkunastu już lat spisuje dzieje i historię mieszkańców Przysieczy, legendy oraz dzieje mieszkańców gminy Prószków. Lecz to tylko niektóre z pasji pani Edeltrudy, której głównym hobby jest poszukiwanie i zbieranie antycznych przedmiotów i urządzeń, w które wyposażone były domy naszych przodków. Te pieczołowicie zbierane antyki udało jej się umieścić i odpowiednio wyeksponować w budynku byłej straży pożarnej, który przez panią Edeltrudę i mieszkańców Przysieczy został przystosowany do pełnienia funkcji izby regionalnej pod nazwą „Chaupka pod Blychym”. Izba została uroczyście udostępniona zwiedzającym 16 października 2011 r. Pani Edeltrauda z zamiłowanie opiekuję się tą izbą, do której zaprasza dzieci i młodzież z gminy Prószków prowadząc z nimi zajęcia przybliżające historię i tradycję, jaka zachowała się na tych terenach. Izbę odwiedzają również grupy zorganizowane z poza gminy, które pani Edeltrauda oprowadza po izbie, a jej dar opowiadania o zgromadzonych eksponatach zainteresuje najbardziej pasywnego odwiedzającego.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby skosztować grzanki z czosnkiem pieczonej na blasze, ukisić ogórki bądź zrobić sobie wyśmienity smalec, to zapraszamy serdecznie do „Chaupki pod Blychym”, tam pani Edeltrauda wszystkiego Państwa nauczy.

Oprócz przekazywania umiejętności kulinarnych pani Gambka zorganizowała w izbie wystawę fotograficzną o tematyce „Przysiecz zimą”, która była wynikiem konkursu. Nagrodzono wtedy 10 osób.

Wszystkie przedstawione działania są podejmowane bezinteresownie i z wielką pasją, co podkreśla głęboką wieź i przywiązanie pani Edeltraudy do śląskiej kultury

 
Laudamus : adresowane do mieszkańców gminy Prószków. - Krzysztof Zyzik - naczelny redaktor  nto opole   (film)
 
 

Grupa teatralna - Tomasz Stochniał

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aneta prowadzi wywiad z dyrygentem: Tadeuszem Eckertem
 
 
Został jeszcze ostatni Leopold -
 
 
 
 
 

Ostatnią osobą nominowaną w kategorii: działalność społeczna, jest mieszkaniec Winowa, pan Andreas Heinrich.

Urodzony w 1948 roku w Opolu w wieku 10 lat wyjechał z rodziną do Niemiec. Jednak ciągła tęsknota za śląską ojczyzną oraz regularne pobyty w swojej rodzinnej miejscowości sprawiły, iż w 2001 roku przeprowadził się z powrotem do Winowa. Od powrotu z Niemiec pan Andreas czynnie włączył się w działalność parafii i sołectwa. Zrealizował pomysł proboszcza ks. Waldemara Klingera regularnie organizując i prowadząc spotkania Winowian Trzeciego Wieku, które cieszą się wielkim zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Winowa ale również seniorów parafii Chrząszczyce. Zainteresowania pracą na rzecz społeczeństwa wykraczają jednak o wiele dalej, gdyż pan Andreas chętnie organizuje wyjazdy pielgrzymkowe w kraju i za granicą. Warto przytoczyć, iż na terenie Polski odbyło się ich już około 40, a zagranicę dzięki zaangażowania pana Heinricha mieszkańcy gminy Prószków wyjeżdżali już 12 razy, w tym do Rzymu, na Litwę, do Austrii, Niemiec, Węgier i Czech.

Od 3 lat pan Andreas jest animatorem grupy szensztackiej w Winowie, która spotyka się raz w miesiącu i raz w roku wyjeżdża na czuwanie nocne na Jasną Górę.

Oprócz tego Pan Heinrich działa w kole DFK Winów oraz jest członkiem Zarządu Gminnego Prószków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Bezinteresownie dba o pomnik poległych II Wojny Światowej na cmentarzu w Winowie oraz pielęgnuje grób, w którym spoczywają ciała 14 żołnierzy.

Pan Andreas nie zapomina o ludziach chorych, samotnych i niedołężnych, których co miesiąc regularnie odwiedza, by po prostu spędzić z nimi czas i porozmawiać. Na pytanie, co motywuje jego działania, pan Heinrich odpowiada: „Tutaj w Winowie znalazłem swoje najlepsze miejsce w życiu, tutaj się spełniłem, a we wszystkim co robię umacnia mnie głęboka wiara.”

 
 
Andreas Heinrich.
Statuetkę "Leopolda 2013" Andreasowi Heinrichowi
wręczała przewodnicząca kapituły, pani  dr med. Izabela Bednarek (pierwsza z lewej)

Laureaci Leopoldów 2013 w gminie Prószków

Nominowani - do "Leopoldów 2013"

Nominowani: od lewej

Państwo Jolanta i Joachim Klosa z Prószkowa.  (od lewej: jeden, dwa)

Państwo Jolanta i Joachim Klosa swoją działalność gospodarczą rozpoczęli w 2000 roku od wydzierżawienia stawu w Ligocie Prószkowskiej, który mozolną pracą i wielkim wysiłkiem oczyścili i przystosowali do stawu hodowlanego. Obecnie latem nad stawem można łowić ryby, kąpać się w nim, popływać na kajaku bądź odpocząć na łonie przyrody delektując się pięknym zachodem słońca, który właśnie nad stawem państwa Klosów ma niepowtarzalny urok. W następnych latach Jolanta i Joachim nabyli były młyn w Ligocie Prószkowskiej, który wyremontowali i zaadaptowali jako gospodarstwo agroturystyczne, sukcesywnie remontując dodatkowe pokoje gościnne. Główne urządzenie służące w przeszłości do mielenia mąki okolicznych gospodarzy to dusza tego miejsca. Zaś serce to sam jego właściciel Joachim, który pasjonuje się historią młyna i jest miłośnikiem natury. Swoją pasją chętnie dzieli się z innymi oprowadzając grupy dzieci, młodzieży i dorosłych po młynie i gospodarstwie i opowiadając, jak młyn funkcjonował w przeszłości.

Obecnie w gospodarstwie może przenocować 18 osób i korzystając z gościnności właścicieli spróbować ich własnych wyrobów takich jak wędzone ryby, gulasz z dzika czy wspaniałe nalewki.  A na wigilijnych stołach z pewnością nie może zabraknąć karpia z ligockiego stawu. Goście, którzy chętnie przebywają na zewnątrz, mogą zorganizować własne imprezy pod dachem nowopowstałej altany.

Gospodarstwo państwa Klosów jest często odwiedzane przez gości, turystów, mieszkańców gminy i uczniów szkół. Tutaj odbywają się wieczory poetyckie, noce bajkowe i pikniki.

Gospodarstwo agroturystyczne Jolanty i Joachim może się pochwalić zajęciem III miejsca w konkursie agro-ekoturystycznym „Zielone lato 2011” organizowanym przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Zamiłowanie pana Joachima do stawu i młyna nie przeszkadza mu w udzielaniu się w pracach społecznych na rzecz sołectwa i miasta Prószkowa. Zawsze chętnie współpracuje z wszystkimi grupami społecznymi, które proszą go o wsparcie. Aby przekonać się o słuszności nominacji Państwa Klosów do statuetki Leopoldów 2013 najlepiej osobiście wybrać się do Ligockiego Młyna.

Zakład Przemysłowo Usługowy REINERT Alojzy Reinert z Zimnic Małych. (od lewej: trzeci)

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu firmę tradycyjną, która na rynku gospodarczym istnieje już od 64 lat. Zakład Produkcyjno Usługowy „REINERT” został założony w 1949 r. w Zimnicach Małych przez Gertrudę i Gerharda Reinertów i jest firmą rodzinną w trzecim pokoleniu. Obecnie firmą kierują Alojzy Reinert wraz z synem Patrykiem i jego żoną Barbarą. Początkowo zakład był działalnością jednoosobową, lecz jego dynamiczny rozwój spowodował konieczność zarówno rozbudowy metrażowej jak również stopniowego zwiększenia liczby zatrudnionych pracowników. W 1968 r. zakład został przebudowany i powiększony o halę o powierzchni 180 m2. W latach 70-tych zakład zmienił profil produkcji na stolarstwo ogólne. Celem usprawnienia produkcji, zwiększenia jej jakości, wydajności oraz zwiększenia liczby miejsc pracy w 1992 r. dobudowano halę maszyn o powierzchni 280 m2.

Obecnie zakład zatrudnia 14 pracowników w tym głównie z naszej gminy.

Firma REINERT zajmuje się głównie produkcją okien i drzwi nie tylko na rynek krajowy ale również zagraniczny eksportując swoje wyroby głównie do Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Okna i drzwi produkowane są z drewna klejonego trójwarstwowego pod zamówienie klienta. Produkowane wyroby cechuje szczelność, bardzo dobra izolacja ciepła i  wysoka ochrona przed hałasem.  Dbając o stałą reklamę firma wystawia aktualne wyroby na targach z Polsce i w Niemczech.

Mając na uwadze dalszy rozwój zakładu nie tylko w aspekcie utrzymania stabilnej pozycji na rynku krajowym ale również dalszego wzrostu eksportu towarów na rynki zagraniczne firma stale rozwija technologie produkcji. Realizacja powyższych zamierzeń wiąże się przede wszystkim z produkcją i sprzedażą wyrobów prezentujących taki poziom jakości, który w pełni spełnia wymogi i oczekiwania klienta.

Firma ZPU REINERT to jedyna firma z tak długoletnią tradycją na terenie Zimnic Małych, zawsze chętnie zaangażowana w życie społeczne miejscowości.

Katarzyna Długosz z Folwarku. (czwarta od lewej)

Pani Katarzyna jest organistką w Chrząszczycach i od przeszło 20 lat krzewi kulturę śpiewu w tej parafii. Pod jej egidą dwie mieszkanki Chrząszczyc ukończyły Studium Muzyki Kościelnej w Opolu i grają w kościołach naszej diecezji. Pani Katarzyna stale poszerza repertuar pieśni kościelnych i zwraca uwagę na prawidłowe ich wykonywanie prze z wiernych, przyczyniając się do tego, iż kościół w Chrząszczycach rozbrzmiewa radosnym i pełnym śpiewem parafian.

Od 7 lat społecznie prowadzi scholę w dwóch grupach wiekowych. W tym celu ukończyła kierunek dyrygentury przy Studium Muzyki Kościelnej. Mimo, iż młodzież uczęszczająca na próby scholi czasem opornie podchodzi do uwag i wskazówek Pani Kasi, to jednak udaje się jej przygotować scholę perfekcyjnie do występów. Schola uświetnia liturgię kościelną nie tylko w kościele w Chrząszczycach ale także w kościołach sąsiednich parafii, daje koncerty, z których najbardziej znane są koncerty kolędowe. Schola prowadzona przez Panią Katarzynę co roku swoim śpiewem ubogaca spotkania seniorów. Precyzja oraz profesjonalizm jaki kryje się w umiejętnościach pani Katarzyny spowodowały, iż z grona osób śpiewających w scholi wyrosły solistki, które dziś dają koncerty na imprezach w całym regionie opolskim i zajmują pierwsze miejsca w konkursach i przeglądach śpiewaczych.

Pani Długosz jest pomysłodawcą, organizatorem i wykonawcą koncertów „Gramy i śpiewamy dla Pani z góry Karmel”, które cieszą się dużym zainteresowaniem od ponad 12 lat. Na koncerty zaprasza chóry, orkiestry i solistów z zewnątrz oraz chóry naszej gminy jak również przygotowuje występy scholi, która jest głównym wykonawcą koncertów. Raz do roku Pani Katarzyna organizuje i prowadzi dwudniowe wyjazdowe warsztaty dla scholi, które służą podniesieniu umiejętności i integracji jej członków.

Jest projektantką i autorką sezonowych dekoracji w kaplicy w Folwarku, takich jak szopka bożonarodzeniowa, Boży grób, czy dekoracje dożynkowe. Dekoruje i wypala co roku  kilkaset kubków fajansowych na Jarmark Bożonarodzeniowy w Chrząszczycach. Redaguje i cyklicznie wydaje gazetkę parafialną „Szkaplerz”.

Zaangażowanie pani Katarzyny w sprawy parafii p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Chrząszczycach to najlepszy przykład ukazujący wykorzystanie swoich umiejętności i pasji na rzecz rozwoju kultury.

 Zygfryd Matuszek z Boguszyc. (piąty od lewej)

Czym w czasie wolnym zajmuje się pan Zygfryd. Otóż od lat jest fanem gier planszowych, które sam wymyśla, kreuje i bierze udział w ogólnopolskich konkursach, w których prezentuje swoje pomysły. W zamysłach pana Zygfryda jest zorganizowanie „Dnia gier planszowych”.

Pan Zygfryd jest również pomysłodawcą i głównym organizatorem wielu imprez kulturalnych odbywających się na terenie sołectwa. Do nich należą między innymi dożynki wiejskie i obchody św. Marcina. Jest wielkim wsparciem dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kaprys ze Źlinic. Od początku istnienia orkiestry pomaga w przygotowaniu i organizowaniu występów orkiestry. Z zamiłowania prowadzi koncerty Kaprysa moderując te wydarzenia, do których jest zawsze profesjonalnie przygotowany. O tym, iż  Pan Zygfryd potrafi poprowadzić również wielkie koncerty plenerowe możemy przekonać się już od 4 lat, podziwiając jego kunszt moderatorski podczas Prószkowskiej Parady Orkiestr, kiedy to wspaniale potrafi nawiązać kontakt z publicznością.

Kreatywność pana Zygfryda przejawia się również w umiejętnościach malarskich. Można by powiedzieć, iż związane jest to z zawodem, jaki wykonuje. Ale sami wiemy, że nie każdy malarz jest w stanie namalować na ścianie motyw bajkowy bądź ulubioną maskotkę. Takie umiejętności posiada Pan Zygfryd uszczęśliwiając przy tym nie jedno małe dziecko.

Kto z Państwa osobiście współpracował z Panem Matuszkiem może z pewnością potwierdzić, iż jest to człowiek spokojny  i rozważny, ciekawy świata i zawsze w pełni przygotowany do zadań, których się podejmuje.

Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Koło Prószków. (trzy panie od lewej: Maria Zdera, Ingeborga  Odelga i pani  Sylwia )

Koło DFK w Prószkowie zrzesza ponad 120 osób pochodzenia niemieckiego, których głównym celem jest kultywowanie niemieckiej i śląskiej kultury, tradycji i języka. Przez ponad 20 lat koło miało swoją siedzibę w pomieszczeniach obecnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie. W 2010 r. rozpoczęły się przygotowania do remontu pomieszczeń znajdujących się w byłym „Browarze Prószkowskim” przy ul. Zamkowej. Aby doprowadzić pomieszczenia do użytku koniecznym było przeprowadzenie wielu prac remontowych, w które zaangażowali się członkowie koła. Robotnicy – ochotnicy głównie w czynie społecznym wymienili tynki, instalacje centralnego ogrzewania, instalacje elektryczne, wymienili podłogi, pomalowali ściany, wykuli beton w holu, pod którym ukazały się zabytkowe kafle podłogowe, odnowili zabytkowe drzwi wejściowe z 1905 r. oraz drzwi wewnętrzne poszczególnych pomieszczeń. Prace trwały równy rok od listopada 2010 do listopada 2011 r. Powierzchnia wyremontowanych pomieszczeń to 126 m2. Kosztorys remontu opiewał na 96 tyś. złotych, zaś zasoby finansowe koła wynosiły tylko 10.000 zł. Prace były prowadzono głównie w soboty, w trakcie których 32 ochotników w ramach 810 godzin pracy społecznej przeprowadziło jeden z największych projektów społecznych w gminie Prószków. „Dom Spotkań” – „Begegnungshaus” służy nie tylko członkom DFK Prószków. Spotykają się tutaj członkowie różnych stowarzyszeń, Rady Sołeckie, czasami odbywają się sesje Rady Miejskiej, konkursy recytatorskie, noce bajkowe, szkolenia. Od 28 lutego tego roku co sobotę w siedzibie będzie odbywała się szkółka sobotnia dla dzieci z nauką języka niemieckiego.

Dzięki wytrwałej pracy członków koła siedziba stała się miejscem spotkań i integracji nie tylko polsko-niemieckiej ale również międzypokoleniowej.

Jednak największą wartością, jaka wynikła ze wspólnie przeprowadzonego projektu, jest zbliżenie i głębsze poznanie się nawzajem członków DFK, którzy z zasłużoną dumą patrzą na owoce swojej pracy.
Jan Damboń (drugi od prawej)

Jan Damboń od urodzenia jest mieszkańcem Winowa. Od 2002 roku pracował na rzecz sołectwa Winów w grupie młodych liderów odnowy wsi. W roku 2005 został liderem Programu Odnowy Wsi. W tym samym roku wraz z byłym sołtysem oraz przyjaciółmi zakładał winnicę winowską, która stała się produktem markowym tej miejscowości. Prace przy winnicy są prowadzone społecznie, a przewodniczy im pan Jan Damboń, który przez cały rok poświęca bardzo wiele godzin na pracy przy pielęgnacji winorośli, zachęcając jednocześnie swoją postawą innych młodych mieszkańców Winowa do zaangażowania się na rzecz swojego sołectwa. Mottem przewodnim zaangażowania pana Dambonia jest propagowanie kultury i tradycji uprawy winorośli, z której Winów słynął już w XV w. Wraz z rozwojem winnicy pan Jan Damboń postanowił wypromować ją podczas corocznie organizowanego festynu „Winowskie Winobranie”. Jest to trzydniowa impreza, której organizacją i przeprowadzeniem w głównej mierze zajmuje się Pan Damboń, przejmując równocześnie główną odpowiedzialność za realizację tego przedsięwzięcia.

Od roku 2010 pan Damboń jest sołtysem Winowa.

Od wielu lat opiekuje się boiskiem, placem zabaw oraz istniejącą świetlicą poprzez utrzymywanie porządku, regularne koszenie oraz staranie się o to, aby w tych miejscach spotykali się ludzie i razem ze sobą mile spędzali czas. Wymienić należy tutaj organizowanie meczy na boisku, pozyskiwanie środków z budżetu gminy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego na utworzenie w świetlicy stanowiska multimedialnego z dostępem do internetu, organizację kursów komputerowych oraz kursów tańca. Wnioski o dofinansowanie powyższych projektów pan Damboń pisze sam.

Dzięki jego staraniom sołectwo Winów w roku 2010 r. podpisało umowę partnerską ze Stowarzyszeniem Czeskich Winiarzy SIDURI w Kuks (Czechy), z którym regularnie współpracuje, wymieniając się doświadczeniami i ucząc się od profesjonalistów. Pan Damboń promuje swoją wieś podczas różnych imprez i wizyt zarówno przedstawicieli z kraju jak i z zagranicy np. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, wizyty przedstawicieli krajów partnerskich Województwa Opolskiego, przyjmowanie liderów odnowy wsi innych miejscowości województwa opolskiego.

Dbając o propagowanie śląskiej tradycji, co roku zachęca mieszkańców i wspólnie z nimi organizuje wodzenie niedźwiedzia oraz dożynki.

To, co wyróżnia pana Jana Dambonia spośród innych zaangażowanych mieszkańców Winowa, to jego bezinteresowna praca, którą daje najlepszy przykład motywując jednocześnie innych do działania. Zaangażowanie Pana Dambonia zostało uhonorowane prze Prezydenta RP, który w 2012 r. nadał mu brązowy Honorowy Krzyż Zasługi
 
 
 
Przy moim stole - trafił się tylko jeden Leopold  i trzy panie nominowane (DFK Prószków)

Pora na tort

 
Leopoldy rozdane - to już końcowa faza uroczystości
rozmowy kuluarowe z najwyższą władzą w naszej gminie
 
 
 
Lista gości:

Radni:

Józef Dudek

Franciszek Tomechna

Konrad Witek

Alfred Galus

Teodor Klosa

Klaudia Lakwa

Zofia Kasperek

Marek Zgoda

Arnold Kuc

Krystian Janikula

Józef Pampuch

Józef Wystrach

Zygmunt Hergesell

Hubert Niepala

Paweł Piechaczek

Sołtysi:

 

Lidia Piechaczek

Zygmunt Hądzel

Leonard Wotzka

Tadeusz Wieszala

Tadeusz Domaradzki

Aniela Czollek

Bernard Panuś

Damian Kaleta

Elżbieta Moczko

Piotr Gritner

Jan Damboń

Jan Gurbierz

Krzysztof Cebula

Elżbieta Dobis

Maria Urbacka

Przewodniczący DFK:

 

Józef Żymła

Rita Żur  

Julia Bartusz  

Maria Zdera

Maria Reinert z p. Reinertem

Anastazja Worbs Z.W.

Rudolf Matuschek

 
 
Kapituła:                                                                              Nominowani                                                   U M Prószków

Ryszard Galla

Krystyna Kiełbasa

Izabela Bednarek przewodnicząca kapituły

ks. Waldemar Klinger

Barbara Dziubałtowska

Mariusz Staniów

Alojzy Olsok

Henryk Olsok

Andreas Heinrich

DFK Prószków 2 osoby

Katarzyna Długosz

Zygfryd Matuszek

Edeltrauda Gambka

Joachim Klosa

Michał Tomechna

 Karolina Widera,

Agnieszka Nowak

Przewodniczący Stowarzyszeń

Joachim Mróz OSP Ligota Pr.

Krzysztof Drygała

Franciszek Broj OSP Boguszyce

ul. Jędrzejczyka 58 Źlinice

Tomasz Kurpierz OSP Chrząszczyce

Jerzy Wocka OSP ul. Polna Złotniki

Bernadeta  Mueller „Nasza wioska Ligota Prószkowska”

„Szerokie Horyzonty” Kornelia Kownacka
Fundacja Tenis Ziemny dla Dzieci i Młodzieży w Gminie Prószków
Sławomira Wójciak ul. Tulipanów 3, Winów

Róża Malik

Anna Wójcik

Norbert Rasch

Aneta Lissy-Kluczny

Gabrysia Hudala

Małgorzata Chrynus

Gerard Cebula

Irena Herbst

 
Zaproszeni Goście Wykonawcy programu artystycznego Media

Arnold Czech Fundacja Rozwoju Śląska

 i Wspierania Inicjatyw Lokalnych

Krzysztof Zyzik naczelny redaktor  nto

Ks. Jan Wolnik Ligota Prószkowska

Ks. Jan Czereda Zimnice Wielkie

Ks. Andrzej Hanich Prószków

Ks. Krystian Ziaja

Ks. Józef Mikołajec

Danuta i Rudolf Zmarzły

Hubert Pelka

Chór Liceum Głubczyce

Tadeusz Eckert

Daria Noryńska

Grupa teatralna

Tomasz Stochniał

 Katarzyna Kuczek

Pro Futura

Dagmara Duchnowska

Radio Opole

TVP Opole

nto

 
To była trzecia gala "Leopoldy 2013 " w historii naszej prószkowskiej gminy. Ostatni hrabia na dobrach prószkowskich, założyciel słynnej na całą Europę manufaktury fajansów może być dumny (w zaświatach), że jego miasto po latach, dzięki takim  ludziom, dziś nominowanym ale tylko trzech najlepszych z najlepszych wyróżnionych, wróciło na drogę rozwoju. Ustanowione w 2009 roku Statuetki  "Leopoldy"  nasze (oskarki) stanowią nagrodę dla tych najlepszych, najbardziej oddanych społeczników, dzięki którym nasz mały Heimat staje sie bogatszy, piękniejszy pod każdym względem. Nasze "Leopoldy" stały  się jednocześnie taki elementem mobilizacji dla pozostałych mieszkańców gminy.   Na zakończenie składam: .

Gratulacje dla nominowanych !
Gratulacje dla wyróżnionych !
    dla wykonawców   podziękowania za miłe dla ucha wrażenia artystyczne
podziękowania dla organizatorów i wszystkich pomocników,
 za pracę w przygotowaniu pięknej uroczystości!
pozdrowienia z folwarku rudolf
 
powrót
Odwiedzin ogółem: 008369 Odwiedzin dzisiaj: 1

Ilo osb on-line: 1